środa, 12 sierpnia 2020

Grzymowicz, Szmit, Górecki. Oni pamiętają o 1%. A Ty?

2013-04-21 16:00:00 (ost. akt: 2013-04-19 19:01:07)

Podziel się:

Na rozliczenie mamy niecałe dwa tygodnie. Nie zapomnijmy o przekazaniu 1% potrzebującym. My sprawdziliśmy, czy pamiętają o tym samorządowcy i znani olsztyniacy.

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna
— Jeszcze nie zdążyłem złożyć zeznania podatkowego. Obiecuję sobie co roku, że zrobię to wcześniej, ale zawsze mam tak dużo pracy, że mi się to nie udaje. Co roku przekazuję 1 procent jednej z olsztyńskich organizacji, ale nie chciałbym zdradzać jakiej konkretnie. W naszym mieście działa około tysiąca organizacji, z czego ponad czterysta z nich to bardzo aktywne stowarzyszenia. W przypadku 1% możemy nasze pieniądze przekazać konkretnej organizacji, sami możemy o tym zadecydować. Dziś w dobie internetu wpisując hasło: organizacje pozarządowe Olsztyn, na pewno trafimy na listę organizacji pozarządowych. Jeśli ktoś chce, to naprawdę nic trudnego. Nie wymaga to wysiłku, a chwili zastanowienia.

— Dożynki są znakomitą okazją, by kupić regionalne produkty prosto od producentów, czyli z pierwszej ręki — zachęca starosta olsztyński Mirosław PampuchMirosław Pampuch, starosta olsztyński
— W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, przekazałem 1% podatku na rzecz fundacji „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej”. Staramy się wskazywać, że te pieniądze, które przekazujemy na lokalne organizacje zostają u nas i tak naprawdę po części w ten sposób pomagamy naszym mieszkańcom. W powiecie olsztyńskim przybywa organizacji pożytku publicznego, które robią dla lokalnej społeczności naprawdę fajne rzeczy. Ich działalność ma wpływ na życie naszych mieszkańców. Na przykład fundacja „Fundusz Ziemi Olsztyńskiej” przekazuje stypendia naukowo-socjalne. Dzięki nim młodzi ludzie uczą się na takich kierunkach, które wybrali i spełniają swoje marzenia.

Krzysztof Kacprzycki, radny miejski
— Jeszcze nie składałem PITu, ale oczywiście, że rozliczając się przekaże 1% na organizację pożytku publicznego. Konkretnie na naszych olsztyńskich harcerzy. Tak samo jak w zeszłym roku. Doceniam to, co harcerze wkładają w edukację najmłodszych. Chyba jako jedna z nielicznych organizacji starają się zagospodarować czas dla młodzieży. Warto to wspierać. Poza tym sam jestem czynnie zaangażowany w harcerstwo. Jestem wiceprzewodniczącym Rady Przyjaciół Harcerstwa, naszej warmińsko-mazurskiej, olsztyńskiej chorągwi. Cóż, ciału bliższa koszula. Ale nawet gdybym nie był zainteresowany harcerstwem, to na pewno bym szukał organizacji, które spożytkują pieniądze tu, na miejscu, w Olsztynie.
Ten 1% przekazujemy we własnym imieniu i tak naprawdę na własny użytek. Przekazując na ogólnopolskie organizacje nie mamy pewności, że te pieniądze poprawią sytuację u nas w regionie.

Norbi, muzyk
— PIT już złożyłem i przekazałem 1%. Ja nie wybieram organizacji, moja księgowa robi to za mnie. Co roku przekazuję innej organizacji. Księgowa mówi „Słuchaj stary, w tym roku jest to, to i to, ja się tym zajmę” i przekazuje. Za dużo mam rzeczy na głowie, żeby samemu się tym zajmować. Więc nawet dokładnie nie wiem na jaką organizację w tym roku przekazałem, ale zawsze przekazuję. Mnóstwo jest tych organizacji, osób potrzebujących. Gdybym mógł, to najchętniej nie płaciłbym tego podatku, tylko wszystko zamiast Urzędowi Skarbowemu, przekazałbym ludziom, którzy tego potrzebują. Niestety nie jest to możliwe.

Ryszard Górecki, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
— Jak zachęcić do przekazywania 1 procenta? Myślę, że bardziej nagłaśniać temat. Zgłaszać się do szefów firm, by też dołączali się do akcji. Po naszej rozmowie na stronie internetowej uniwersytetu znajdzie się również mój apel, by przekazywać pieniądze zwłaszcza na rzecz mieszkańców Warmii i Mazur. Osobiście właśnie przekazuję 495 zł dla Magdaleny Wyspiańskiej. Jest pracownikiem naszej biblioteki głównej, cierpi na poważną chorobę oddechową (od urodzenia zmaga się z zespołem Kippla-Feila, wśród powikłań jest m.in. przewlekła niewydolność oddechowa-red.). Nie mogłaby żyć bez wsparcia i odpowiedniej aparatury. Dobrze by było, by inni profesorowie również dołączyli się do naszej akcji. Czasem ludzie nie wiedzą, jakie stowarzyszenia czy osoby w ich mieście potrzebują pomocy. Z tego powodu może dobrym pomysłem byłoby, gdyby taką informację na swojej stronie zamieścił na przykład urząd miasta.

— To nic nadzwyczajnego, że ludzie rywalizują o wpływy, władzę — mówi Jerzy Szmit.Jerzy Szmit, poseł PiS
— Jeszcze się nie rozliczyłem, ale 1% przeznaczę jak co roku na Stypendium Marcina Antonowicza. Od wielu lat wspieram tę inicjatywę. Jest to bardzo ważny projekt, który co roku pozwala kilkudziesięciu młodym ludziom, w trudnych warunkach, a jednocześnie dobrze uczącym się, wypłacać regularne stypendia. Nie są to wysokie kwoty, ale jest to konkretna pomoc.
Znaczenie też ma to, że jest to uczczenie pamięci Marcina Antonowicza, ofiary stanu wojennego. Młodego człowieka, który zginął zamordowany w Olsztynie przez ZOMO. Myślę, że to są ważne sprawy. Dzięki temu wspierana jest młodzież z Olsztyna, ale też z innych miast naszego województwa. Przekazywanie 1% to bardzo konkretna, materialna pomoc w jakiejś słusznej sprawie. Oprócz tego budujemy w ten sposób wzajemne zaufanie, poczucie więzi i tożsamości lokalnej. Są to pieniądze które wypracowujemy tutaj, to jest część naszych dochodów i dzięki nim możemy bezinteresownie pomóc innym ludziom. To buduje poczucie zakorzenienia, wspólnoty. Pokazujemy, że nie są sami, że ich problemami interesują się też inni ludzie.

Stefan Brzozowski, lider „Czerwonego Tulipana”
— Moje biuro rachunkowe wspiera kilka organizacji. Zgodziłem się i również mój 1% jest przekazywany do nich. Szczerze mówiąc, nie wiem na którą konkretnie organizacje został przekazany, jest to jakieś społeczne ciało. Oczywiście jest to organizacja działająca na naszym terenie. Dla mnie bardzo ważne jest to, co się dzieje w najbliższym otoczeniu. I jeżeli mogę to dofinansować, chociażby w taki sposób, to chętnie to robię. To są ważne pieniądze, bo pochodzące stąd i dzięki nim możemy wesprzeć tutejsze działania, pomysły i potrzeby. Jestem za tym, aby w miarę możliwości świadomie żyć. Tak jest z 1%, który od nas zależy i możemy go kierować w dowolną stronę, do dowolnej osoby czy instytucji. Zachęcam do świadomego życia, świadomych wyborów, ponieważ w tym tkwi nasza wspólna moc. Jeżeli świadomie we wszystkim uczestniczymy, w tym oddając 1%, to jest piękniejsze, mądrzejsze życie i po naszemu.

Irena Telesz-Burczyk, aktorka
— Moje zeznanie podatkowe w tej chwili leży u specjalisty, ale już zdecydowałam komu przekażę 1%. W tym roku wybór padł na fundację, która opiekuje się moją wnuczką. W poprzednich latach też było to stowarzyszenie zajmujące się dziećmi autystycznymi, pod której opieką jest wnuk mojej kuzynki. Zawsze są to stowarzyszenia czy organizacje pomagające chorym dzieciom. Bardzo żałuję, ale nie są związane z naszym regionem, choć zdaję sobie sprawę, że powinno się dawać pieniądze na te rodzime. Tym razem jednak uważałam, że muszę pomóc rodzinie. W jaki sposób zachęcić ludzi, by pomagali lokalnym organizacjom? Przede wszystkim są na miejscu. Każdy z nas może sprawdzić, jak funkcjonują, a wiadomo, że ludzie są nieufni. I możemy sami sprawdzić, czy te przekazywane pieniądze nie są marnowane.


Monika Falej, przewodnicząca Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn
— W ubiegłym roku okazało się, że połowa naszych mieszkańców przekazała pieniądze na organizacje spoza naszego regionu. My z kolei od lat pokazujemy olsztyniakom, że istnieją w naszym mieście organizacje, które posiadają status organizacji pożytku publicznego, które warto wspierać tym małym, wielkim procentem. U nas też są chore dzieci, które potrzebują pomocy. Pomocy mogą też potrzebować nasz sąsiad, rodzina. Musimy pobudzić w ludziach patriotyzm lokalny. Organizacje w dużych miastach mają łatwiej, mają m.in. większy dostęp do darczyńców poprzez media o zasięgu ogólnopolskim. Trzeba też dodać, że te pieniądze wracają tutaj, pomagająna miejscu, a nie gdzieś w nieokreślonym miejscu w Polsce. Jedna z organizacji dba o nasze zabytki, inna o środowisko naturalne. Okres rozliczeń trwa do końca kwietnia, potem jest jeszcze możliwość korekty. Jeśli więc ktoś zapomniał przekazać 1%, to może to jeszcze zrobić. Ja sama od kilku lat przekazuję pieniądze naszym olsztyńskim Amazonkom. Prowadzę organizację kobiecą, więc właśnie to stowarzyszenie wydaje mi się najbliższe.
sys, Kajot

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Piotr Grzymowicz

Ocena: 73.22% (366 głosów)

Stefan Brzozowski

Ocena: 50% (6 głosów)

Jerzy Szmit

Ocena: 16.67% (18 głosów)

Ryszard Górecki

Ocena: 75.51% (49 głosów)

więcej »

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Halski #1062688 | 188.33.*.* 22 kwi 2013 09:58

  Grzymowicz,Szmit,Górecki zapomnieli.A TY przekazałeś 1 % na cel społeczny ?.Odpowiedzi forum G.O.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Halski #1062687 | 188.33.*.* 22 kwi 2013 09:57

  Grzymowicz,Szmit,Górecki zapomnieli.A TY przekazałeś 1 % na cel społeczny ?.Odpowiedzi forum G.O.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. od ludzi biorą 100 procent #1062659 | 5.185.*.* 22 kwi 2013 09:24

  i z tych 100 procent dla oka niby przekazują 1 procent..

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. wnerwiony #1062653 | 188.33.*.* 22 kwi 2013 09:07

  Żaden z opisanych bohaterów tekstu nic nie przekazał.Dobrymi chęciami droga do piekła jest wybrukowana.Autor powinien opisać zwykłych ludzi którzy już 1 % przekazali.POLITYCY jak mówią że dadzą znaczy że tylko MÓWIĄ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. wnerwiony #1062652 | 188.33.*.* 22 kwi 2013 09:06

  Żaden z opisanych bohaterów tekstu nic nie przekazał.Dobrymi chęciami droga do piekła jest wybrukowana.Autor powinien opisać zwykłych ludzi którzy już 1 % przekazali.POLITYCY jak mówią że dadzą znaczy że tylko MÓWIĄ.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)