Wtorek, 13 kwietnia 2021

Jedź spokojnie na majówkę, gospodarki nie zrujnujesz

2013-04-27 16:00:00 (ost. akt: 2013-04-26 17:17:34)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu

Za pasem długi weekend majowy. Wystarczą zaledwie trzy dni urlopu, by móc cieszyć się aż dziewięciodniowym wypoczynkiem. Co na to gospodarka?

Za pasem długi weekend majowy. Wystarczą zaledwie trzy dni urlopu, by móc cieszyć się aż dziewięciodniowym wypoczynkiem. Już pod koniec maja czeka nas kolejny wydłużony weekend, związany ze świętem Bożego Ciała. W tygodniach, kiedy występują wolne dni, handel praktycznie zamiera, nie funkcjonuje giełda, a większość firm pracuje na „zwolnionych obrotach”, niezależnie od branży. Czy tegoroczne długie weekendy i święta będą miały negatywne konsekwencje dla polskiej gospodarki? Według niektórych ekonomistów niekoniecznie.

Nagromadzenie dni wolnych w taki sposób, że skłaniają pracowników do brania kilku dni urlopu,
a tym samym znaczącego wydłużenia wypoczynku, spowoduje zastój w wielu firmach. W 2013 r. mamy aż siedem długich weekendów, z których przede wszystkim ten majowy oraz grudniowy, dzięki zaledwie kilku dniom urlopu, mogą trwać ponad tydzień. Długie weekendy szykują się nam w okolicy Bożego Ciała, które przypada w czwartek, 30 maja oraz przypadającego w czwartek, 15 sierpnia, Święta Wojska Polskiego. Arkadiusz Krześniak z Deutsche Bank zapewnia jednak, że w ujęciu rocznym jedyne znaczenie ma łączna liczba dni roboczych w danym roku, a ta nie podlega dużym zmianom rok do roku, bowiem długie weekendy są z reguły równoważone większą liczbą dni roboczych w innych miesiącach.

Polska z 13-stoma dniami wolnymi od pracy, nie wyróżnia się specjalnie na tle innych europejskich krajów. Z danych opublikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej wynika, że znacznie dłużej od nas odpoczywają chociażby Belgowie (20 dni), Słoweńcy (17), Słowacy (16), Litwini (15) i Łotysze (14). Mniej dni wolnych mają natomiast Niemcy (9), Hiszpanie (8), Anglicy (8) czy wreszcie najbardziej pracowici Holendrzy (7 dni).

Według eksperta układ dni świątecznych w tym roku nie będzie miał szczególnego wpływu na polski PKB.
Informacja prasowaKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kot #1068569 | 77.242.*.* 27 kwi 2013 22:37

    A po jaką cholerę nauczyciele w podstawówkach będą siedzieć 2 maja w szkole???

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. patologia obywatelska #1068202 | 188.33.*.* 27 kwi 2013 16:17

    gospodarka i tak jest zrujnowana przez liberalna zaraze w połaczeniu z prywatyzacjia wykonczyły polskie przedsiebiorstwa

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)