środa, 12 sierpnia 2020

Jak olsztyńscy piloci lisy "czekoladką" karmili

2013-05-05 15:00:00 (ost. akt: 2013-04-30 13:00:19)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Sylwia Sławińska/Janusz Bielecki

Dzwoni budzik. Nie ma czasu na drzemkę. O godz. 5.30 muszą być już w powietrzu. Samolot trzeba prowadzić po wyznaczonych liniach. Równo i starannie. Ponad cztery godziny. Jest gorąco, trzęsie i jeszcze ten nieprzyjemny zapach padliny. Później przerwa, załadunek i znowu w trasę. Tak przez cały tydzień pracowali piloci z olsztyńskiego aeroklubu.

— To jest męcząca praca — mówi Bogdan Kozłowski, pilot. — Gdy siedzi się w kabinie jest jeszcze jako tako, ale dziś wzięliśmy ze sobą kolegę, pilota. Ustąpiłem mu miejsca, poszedłem do tyłu i mnie wyszarpało. Dlatego popijam coca-colę. Trzeba latać bardzo dokładnie po zaplanowanej w GPSie trasie. Czasem odległości między liniami to jest kilometr, a czasem 200 metrów, czyli bardzo gęsto. To bardzo precyzyjna praca. Pogoda była ładna, ale dla tych, co chodzą po ziemi. W powietrzu jest duża turbulencja.

Lisi przysmak


Nad warmińsko-mazurskimi lasami latało sześć Antków. W każdym z nich dwóch pilotów i dwie osoby do wykładania szczepionki. I właśnie przez tę szczepionkę całe to zamieszanie.
— Wyłożyliśmy szczepionkę, która zapobiega wściekliźnie wśród lisów — mówi Zbiegniew Urbaniak, koordynator akcji „Lisy”. — Szczepionka jest okrągła i wygląda jak czekoladka. W środku jest blister, czyli ta szczepionka. Zewnętrzna warstwa to taka lekko zmrożona masa o smaku kurczaka, padliny... To wabi lisy.

Najważniejsze, że w górze


Pomimo uciążliwości zapachowych, piloci lubią tę pracę.
— Latanie zawsze było, jest i będzie fajne. To jest duża frajda przebywać w powietrzu — mówi Marek Kubiak, pilot. — To latanie jest dość specyficzne, bo trzeba precyzyjnie latać, mając na uwadze równomierne rozmieszczenie szczepionek. Wykładaliśmy około 12 tys. sztuk szczepionek w ciągu 4 godzin.

Piloci nie tracili poczucia humoru i z uśmiechem na twarzy brali się do pracy.
— Akcja „Lisy” odbywa się dwa razy do roku, wiosną i jesienią od sześciu lat — dodaje Michał Zazula, dyrektor Aeroklubu Warmińsko-Mazurskiego. — Na zlecenie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii z samolotów wykładane są szczepionki. Taka akcja prowadzona jest w całym kraju. My rozrzucamy szczepionki nad naszym województwem.
Olsztyńskie lotnisko jest jedynym miejscem w regionie, które może przeprowadzić taką akcję.
Sylwia Sławińska


Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lisek #1075974 | 89.228.*.* 6 maj 2013 13:19

  Pomimo uciążliwości zapachowych, piloci lubią tę pracę" To co mają powiedzieć "miotacze" ( tak nazywają się ci, co zrzucają te szczepionki).

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec Likus #1075899 | 83.9.*.* 6 maj 2013 11:51

  Szczepionki dla lisów ok. tylko czemu tak rano zataczali kółka i latali nad naszymi domami.Proszę wierzyć,że spanie w takich warunkach nie jest komfortowe a chyba między domami nie zrzucali tych szczepionek!Poza tym wydaję mi się,że latają trochę za nisko nad ziemią.Chyba jest jakiś przepis,który mówi na jakiej wysokości mogą latać tego rodzaju samoloty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

  1. do Piotra #1075845 | 79.190.*.* 6 maj 2013 10:44

   Gratuluję! To tak jak likwidować głód w Afryce nie zapobiegając i nie lecząc AIDS! Niech wścieklizna "wytłucze" lisy i będzie spokój - kolejny bełkot leniwych "gospodarzy" terenów łowieckich co to nie chcą strzelać do lisów bo skórka już noic nie watra - ot i cała prawda!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Szczery. #1075727 | 83.11.*.* 6 maj 2013 08:01

   Jeszcze należy wysypać szczepionkę na kormorany gdyż populacja różnych gatunków ryb nabrała tempa....

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Nie ma zajęcy #1075720 | 88.156.*.* 6 maj 2013 07:53

   nie ma kuropatw, nie ma bażantów...

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)