Poniedziałek, 13 lipca 2020

Czy polski bałagan zamieni się w niemiecki porządek?

2013-05-13 09:43:59 (ost. akt: 2013-05-13 09:48:12)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Niemcy to przykład państwa posiadającego modelowy system recyklingu odpadów. Wchodząca właśnie u nas w życie tzw. „ustawa śmieciowa” bazuje m.in. na bogatych doświadczeniach tego kraju. Czy po jej wprowadzeniu możemy spodziewać się w Polsce przysłowiowego „niemieckiego porządku” czy raczej tylko „niemieckich cen” za wywóz naszych odpadów?

W Niemczech odpady należą do gmin i miast, które są odpowiedzialne za ich usunięcie i recykling. Podobnie będzie również w Polsce po 1 lipca 2013 roku. Jak pokazuje przykład naszego zachodniego sąsiada, taki system sprawdził się w praktyce. Wskaźnik powtórnego wykorzystania odpadów osiągnął tam aż 64 proc, co wydaje się być wręcz niewyobrażalne w Polsce, gdzie obecnie 85 proc. śmieci składuje się na wysypiskach, a ledwie kilka procent podawane jest recyklingowi.

Ile za wywóz śmieci płaci przeciętny Niemiec?


Wysokość stawek za wywóz odpadów w Niemczech jest obecnie ustalana przez władze gminy i to w ich gestii leży wybór firmy wyłanianej w drodze przetargu publicznego.
– Różnice w wysokości opłat za wywóz śmieci w większych niemieckich miastach są ogromne. Jedne z najniższych stawek są w Stuttgarcie i Essen, gdzie ich wysokość dla czteroosobowej rodziny wynosi odpowiednio 123 euro (ok. 492 zł) i 130 euro (ok. 520 zł) rocznie. Za to najwyższe ceny są w Berlinie oraz w Kolonii, gdzie wynoszą odpowiednio 254 euro (ok. 1016 zł) i 285 euro (ok. 1140 zł)” – informuje Mariusz Karpińskii, wiceprezes HSM Polska.

…a ile zapłaci przeciętny Polak?


Do końca grudnia 2012 roku wszystkie gminy w Polsce miały obowiązek ustalenia sposobu obliczania i wysokości opłat za wywóz śmieci na swoim obszarze. Jednak nie wszystkie to uczyniły. Niektóre wstrzymały się z decyzją, gdyż czekały na nowelizację ustawy, która miała miejsce w styczniu 2013 roku. Umożliwiła ona gminom zróżnicowanie sposobów naliczania opłat w ich poszczególnych częściach, a nawet uzależnienie ich od typu zabudowy, np. inne stawki mogą obowiązywać dla domów jednorodzinnych, a inne dla wielorodzinnych bloków. Podobnie na obszarze z dobrze rozbudowaną siecią wodociągową można zastosować stawkę według zużycia wody, natomiast na pozostałym terenie według innej metody.

Porównanie wysokości opłat ustalonych przez rady największych polskich miast pokazuje nie tylko ogromne różnice między poszczególnymi miastami, ale również wewnątrz nich samych.
– Doskonale widać to na przytoczonym przykładzie, gdzie w jednej miejscowości czteroosobowa rodzina mieszkająca w bloku i segregująca śmieci zapłaci rocznie 672 zł, podczas gdy taka sama rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym zapłaci już 1068 zł. Pokazuje to, że samorządy skorzystały z możliwość, które dała im nowelizacja ustawy z początku stycznia i zastosowały ją do lokalnych uwarunkowań. Ogromne różnice występują również w zależności od tego, czy śmieci będą segregowane. W przypadku śmieci posegregowanych ceny mają być od 30 do około 50% niższe. Zatem istnieje dość mocna motywacja do ich segregowania – dodaje Mariusz Karpiński.

Pensja pensji nierówna


- Niestety z zestawienia opłat ponoszonych przez niemieckich konsumentów za wywóz śmieci i opłat ustalonych przez polskie miasta można wywnioskować, że są one w wielu przypadkach zbliżone. Szkoda, że nie można równie „pozytywnie” porównać naszych zarobków. Można przypuszczać, że polskie samorządy na wyrost ustaliły tak wysokie stawki i w przyszłości, po przetestowaniu nowego systemu i przeprowadzeniu przetargów, będą one sukcesywnie obniżane. Pamiętajmy bowiem, że ewentualnych nadwyżek z tytułu odbioru i utylizacji odpadów gmina nie może spożytkować na inny cel – podsumowuje Mariusz Karpiński.

Jak będziemy płacić za śmieci w Olsztynie
Stawka opłaty w olsztyńskim systemie będzie zależała od liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość.

Dla mieszkańca w budownictwie wielorodzinnym organizacja odbioru śmieci nie zmieni się. Opłatę, tak jak do tej pory, mieszkaniec będzie wnosił na rzecz wspólnoty albo spółdzielni, a ta ostatnia (wspólnota albo spółdzielnia) będzie rozliczać się z gminą. Zmianą, która warto wprowadzić, między innymi ze względu na oszczędności, jest segregacja śmieci. Za odbiór śmieci segregowanych płacimy mniej. Wszyscy!

- 1 osoba segregująca odpady zapłaci - 9,80 zł. miesięcznie
- 1 osoba niesegregująca odpady zapłaci - 14,41 zł. miesięcznie
- oszczędność w skali roku - 55,32 zł.
- gospodarstwo domowe, składające się z 6 osób może zaoszczędzić w skali roku - 331,92 zł.

STAWKI OPŁAT ZA WYWÓZ ODPADÓW

* Dla nieruchomości zamieszkałych:
- 14,41 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość,
- 9,80 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

* Dla nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady komunalne:
- 12 zł za pojemnik o pojemności 80 l,
- 16 zł za pojemnik o pojemności 110 l,
- 31 zł za pojemnik o pojemności 240 l,
- 115 zł za pojemnik o pojemności 1100 l,
- 691 zł za pojemnik KP-7.

Dla nieruchomości niezamieszkałych, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny:
- 8 zł za pojemnik o pojemności 80 l,
- 11 zł za pojemnik o pojemności 110 l,
- 21 zł za pojemnik o pojemności 240 l,
- 78 zł za pojemnik o pojemności 1100 l,
- 470 zł za pojemnik KP-7.

Mieszkańcy będący właścicielami budynków jednorodzinnych oraz przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie gminy Olsztyn będą rozliczać się bezpośrednio z gminą, a nie jak do tej pory z firmą odbierającą odpady komunalne.
źródło: UM OlsztynInformacja prasowa

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niemiecki porządek? #1529940 | 178.252.*.* 2 lis 2014 08:05

  Może wcześniej warto obejrzeć to http://www.youtube.com/watch?v=_hVH0nExL Ok

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ~`Walter #1109007 | 188.33.*.* 10 cze 2013 13:06

  Brak informacji o ilości zakladów utylizacyjnych w obrębie miast żle świadczy o autorze tekstu.Niemiec przyslowiowe gówno przerobi na nawóz .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. warszawiak #1108994 | 188.33.*.* 10 cze 2013 12:59

  G.O.wprowadza w błąd swoich czytelników,w stolicy sprawa smieci przełożona jest do grudnia 2013 roku.Stawki są dopiero ustalane.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. ? #1083494 | 88.156.*.* 13 maj 2013 17:32

  Myślicie że tak będzie? : https://www.youtube.com/watch?v=40y09FZW Izc

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Do pajaca poniżej: #1083435 | 46.204.*.* 13 maj 2013 16:04

   W mieście potrzebne są piękne baseny, mola, laboratoria czy ścieżki rowerowe. Po tym syfie, jaki zostawił pryszczaty nierób jest wiele do nadrobienia. Niestety klakierom pryszczatego nieroba/nieudacznika wszystko w oczy kłuje, bo pokazano im, jak Małkowski uwstecznił Olsztyn, zamieniając miasto w dużą wiochę. Jego 2 kadencje były jak psu w dupę. A tak dobrego budżetu jaki miała Unia już nie będzie. Miasto utraciło niepowtarzalną szansę na rozwój. Pryszczatego Olsztynianie powinni wywieźć na taczce gnoju z powrotem na Kurpie. Tam jest jego miejsce, w jakimś lokalnym PGR w zarządzie dojarkami. Tylko do tego się nadaje. Niestety Olsztynian jest niewielu, większość to jego ziomale/klakierzy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (18)