Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Barczewskie Łosiery u Franciszkanów

2013-06-10 14:31:42 (ost. akt: 2013-06-10 14:41:23)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Organizator

Duchowo, kulturowo i odpustowo będzie w Barczewie 15 czerwca. Regionalne smakołyki i atrakcyjne koncerty czekają podczas drugiej edycji Barczewskich Łosier.

„Świętem dla warmińskiej społeczności były odpusty. Najsłynniejsze miały miejsce w Świętej Lipce, Gietrzwałdzie, Barczewie i Butrynach. Zjeżdżały na nie setki wiernych z bliższych i dalszych okolic, podążały piesze pielgrzymki zwane tu łosierami. Były one starannie przygotowywane i przeprowadzane zawsze w taki sam sposób. Czoło łosiery stanowiły dwie osoby niosące duże świece ofiarne i jedna intonująca pieśni kościelne” — pisze Edward Cyfus w książce „Moja Warmia”.

Tradycja istniała jeszcze kilka lat po wojnie. Dziś ta stara warmińska tradycja powraca w niektórych wiejskich parafiach. Od ubiegłego roku kontynuuje ją Barczewo.

W sobotę, 15 czerwca do Barczewa zjadą pielgrzymi z okolicy, a nawet z Kaszub. O godz. 12 odbędzie się msza św. w kościele św. Andrzeja, a zaraz po niej rozpocznie się rodzinny festyn, który organizują Franciszkanie. Na starówce staną stoiska i stragany, a w amfiteatrze prawdziwą biesiadę zorganizują m.in. zespół Moderato z Barczewa, kapela folkowa z Dobrego Miasta i Kapela Jakubowa. Zabawa zakończy się późnym wieczorem.
Kajot

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB