Poniedziałek, 25 czerwca 2018

W Barce znajdą swój dom

2013-11-18 18:02:14 (ost. akt: 2013-11-18 18:32:08)

Autor zdjęcia: Arch. Barki

Podziel się:

Takiego miejsca w Olsztynie jeszcze nie było. 19 listopada przyjdź i zobacz. Tego dnia będzie można zwiedzić nowo otwarty Dom Pomocy Społecznej „Barka” przy ul. Jacka Kuronia 5.

W Olsztynie powstał nowy Dom Pomocy Społecznej „Barka” dla osób przewlekle psychicznie chorych. 19 listopada przyjdź do ośrodka na dzień otwarty.
— Zapraszamy od godz. 15.30 do 17. To placówka dla 60 osób przewlekle psychicznie chorych. Tu będą mogły zamieszkać i być pod stała opieką specjalistów. W DPS swoje miejsce znajdą też 4 osoby, które nie wstają z łóżka — mówi Bożena Reda, prezes Stowarzyszenia „Nie lękaj się”, które prowadzi „Barkę”.

Są tu pokoje 1,2,3-osobowe z łazienką przystosowane również dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Jest jadalnia, pokój do rehabilitacji, sala ćwiczeń, świetlica z biblioteką, w której pensjonariusze będą spędzać wolny czas. Osoby chore będą mogły liczyć również na posługę duszpasterską.

— Naszymi pensjonariuszami zajmie się wykwalifikowany personel. Będą tu terapeuci, którzy na co dzień pracują w Środowiskowym Domu Samopomocy „Barka”, a także pielęgniarki, psycholog, opiekunowie i ratownicy medyczni. Podpiszemy także umowę z psychiatrą. W trakcie pracy okaże się, jakich będziemy mieli pacjentów, o jakich dolegliwościach. Od tego będzie zależeć, czy to będzie umowa z jednym lekarzem czy też z kilkoma o różnych specjalizacjach — dodaje pani prezes. — Mamy też nadzieję, że zamieszka tu jak najwięcej osób z Olsztyna i okolic. Liczymy na to, że w przyszłym roku otrzymamy dotację z budżetu miasta. Nie chcemy, by był to dom komercyjny. Chcemy, by wszyscy byli tu traktowani na równi i na tych samych zasadach. Zadbamy o to, by osoby chore czuły się tu jak w domu.
Hania i Mateusz ze Środowiskowego Domu Samopomocy „Barka”

Gdzie składać dokumenty?
Najlepiej zgłosić się do MOPS-u lub GOPS-u. Tam pracownik socjalny pomoże wypełnić dokumenty i zdecyduje, czy dana osoba będzie mogła zamieszkać w Dom Pomocy Społecznej „Barka”. Pobyt w ośrodku jest płatny. Opłaty określa ustawa o pomocy społecznej, czyli jest to 70 proc. z emerytury, renty czy też zasiłku osoby, która w DPS zamieszka. Resztę dopłaca rodzina bądź gmina, z której pensjonariusz pochodzi.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ja #1860649 | 83.9.*.* 18 lis 2015 23:16

  to prawda, że jedzenie jest przeterminowne, prawie zawsze, na tych ludziach zbija się tylko pieniądze , nikgogo nie obchodzi ich los, to czysty biznes, niech prezes nie robi dobrej miny i nie udaje że ma tyle empatii i myśli o podopiecznych, myśli co nowego kupić

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lolek #1500637 | 195.136.*.* 5 paź 2014 23:08

  Dom pomocy spolecznej nie wiem jak to nazwac tam sie dzieje burdel na kolkach podopieczni dostaja przeterminowane jedzenie

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Coś mi tu śmierdzi.... #1250045 | 89.228.*.* 21 lis 2013 13:15

  http://www.express.olsztyn.pl/artykuly/s zok-prawie-milion-zlotych-dla-zony-dyrek tora-generalnego-urzedu-wojewodzkiego

  ! - + odpowiedz na ten komentarz