środa, 25 kwietnia 2018

Od nieużytków sztuki do nieużytków muzyki. BWA zaprasza

2014-07-22 10:16:36 (ost. akt: 2014-07-22 10:23:40)

Autor zdjęcia: Mat. prasowy BWA

Podziel się:

BWA zaprasza do siebie 31 lipca na niecodzienne wydarzenia!

BWA zaprasza na spotkanie z Elżbietą Jabłońską, autorką projektu „Nieużytki Sztuki" i wspólne budowanie rzeźby z wierzby. Początek o godz. 17. Chętni będą mogli także grillować sezonowe warzywa z przygaleryjnego ogródka. Godzinę później w sali kameralnej BWA zaplanowano otwarcie wystawy Mariana Stępaka „Odzyskane". Zaprezentowane zostaną m.in. fotografie i filmy. Dopełnieniem będą przestrzenne obiekty zbudowane ze zużytych materii, mebli oraz piramidy ze starych ubrań i tkanin. Natomiast o godz. 20 pod kopułą Planetarium odbędzie się koncert elektroakustyczny zespołu Tundra. Wstęp wolny!

Program szczegółowy:
- godz. 17 - pas zieleni przy BWA od strony południowej - spotkanie z artystką Elżbietą Jabłońską, pomysłodawczynią i autorką projektu „Nieużytki Sztuki" .
Wspólne budowanie rzeźby z wierzby - rzeźby organicznej z użyciem wierzby, która ozdobi nasz ogródek. Liczymy na inwencję twórczą!

- godz. 18 - sala kameralna BWA - otwarcie wystawy Mariana Stępaka „Odzyskane".
Zaprezentowane zostaną fotografie, filmy i obiekty. Podstawowymi problemami, które podejmuje artysta w olsztyńskiej wystawie, są czas i pamięć. W obszarze fotografii interesują go tak zwane sytuacje zastane. Z reguły są to porzucone lub pozostawione drobne elementy w przestrzeni otwartej – na chodniku, w parku lub w lesie. Podobnie jest z krótkimi etiudami filmowymi, traktowanymi jako sytuacje efemeryczne, dziejące się w danym momencie – notowane za pomocą kamery. Dopełnieniem są przestrzenne obiekty zbudowane ze zużytych materii, mebli oraz piramidy budowane ze sztuk zużytych ubrań i tkanin. Do problemu pamięci odwołuje się także nowy cykl prac. To wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie fotografii z cmentarzy, do których artysta dokomponował stare, skorodowane, metalowe tabliczki z grobów z nazwiskami zmarłych osób, które znalazł na cmentarnych wysypiskach. Tytuł „Odzyskane" odnosi się także do miejsca, jako terytorium, w którym odbywa się wystawa - do „Ziem Odzyskanych".

- ok. godz. 19 - powrócimy do naszego ogródka, gdzie czekać będzie poczęstunek (m.in. grillowanie sezonowych warzyw) oraz aby kontynuować budowę rzeźby. Organizatorzy zapewnią grille oraz pewną ilość jedzenia, jednak mile widziane przyniesienie również własnych fantazyjnie przyprawionych warzyw, napojów czy np. ciekawych dipów.

- o godz. 20 - pod kopułą Planetarium odbędzie się koncert elektroakustyczny zespołu Tundra – tworzonego przez Dawida Adrjanczyka i Krzyśka Joczyna.
Inspiracją dla muzyków jest przede wszystkim przestrzeń, zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. Oprócz sampli, nagrań terenowych i manipulacji dźwiękiem, duet szeroko wykorzystuje także instrumenty akustyczne. W 2012 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu - „Anekumena", a na początku 2013 roku album „Reindeer Luck", stanowiący zapis wspólnego koncertu Tundry i Karpat Magicznych. Ich nowy album „Tajnie i głębie" to kontynuacja obranej przez muzyków drogi muzycznej, opartej na dźwiękowej kontemplacji przestrzeni. Ma ona wymiar przede wszystkim duchowy. Punkt wyjścia w postaci subarktycznej strefy pozostaje daleko w tyle, a jego miejsce zostaje zajęte przez wędrówkę pomiędzy porozrzucanymi w bezkresie symbolami. Droga prowadzi tam, gdzie zdaje się, już byliśmy, ale wcale nie na samym jej początku. Poprzez zastosowanie licznych środków wyrazu, duet na nowo odczytuje tradycje muzyki eksperymentalnej i eksploruje nowe terytoria. Sześć kompozycji tworzy ścieżkę dźwiękową do wyimaginowanych podróży w miejsca, gdzie panuje spokój i chłód jednocześnie. Są to przestrzenie bliskie bardziej eterycznym nagraniom z okolic World Serpent, ale również akademickim kompozycjom czy free improv. Dźwięki na płycie „Tajnie i głębie" mylą tropy, gubią inspiracje, w równym stopniu uwodząc słuchacza niejednoznaczną atmosferą.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB