Czwartek, 19 września 2024

Portret polskiego dłużnika

2014-11-17 10:16:05 (ost. akt: 2014-11-17 11:01:35)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

15 miliardów 544 miliony 893 tysięcy 793 złotych i 18 groszy to nie wpływy jakie wygenerują bramki na polskich autostradach, ale kwota zadłużenia, na jaką zostali dopisani do bazy danych Krajowego Rejestru Długów mieszkańcy naszego kraju.

Gdyby pokusić się o wskazanie statystycznego dłużnika, okazałoby się że jest to mężczyzna spod znaku Barana. Co więcej wiemy na jego temat? Ma pomiędzy 26 a 35 lat, pochodzi z województwa mazowieckiego lub śląskiego i swoim wierzycielom jest winny średnio 7 909 złotych.
Mazowsze i województwo śląskie od lat wiodą prym wśród województw, w których znajdziemy największą liczbę dłużników. Mieszkańcy obu tych regionów zalegają w sumie na ponad 4,5 miliarda złotych

– Mówiąc o najbardziej zadłużonych województwach nie możemy zapominać, że statystyki te wynikają przede wszystkim z liczby mieszkańców zamieszkujących te rejony. Tak naprawdę patrząc na wskaźniki zadłużenia możemy wręcz wykazać, które z województw są najbardziej uprzemysłowione – wyjaśnia Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów.
Na kolejnych miejscach uplasowały się województwo dolnośląskie i wielkopolskie. Zadłużenie dla Dolnego Śląska wynosi prawie 1,7 miliarda. Z kolei Wielkopolanie są winni swoim wierzycielom niewiele mniej, bo 1,2 miliarda złotych.

We wszystkich tych województwach najlepiej ze swoimi finansami radzą sobie osoby spod znaku Strzelca. Osoby interesujące się horoskopami na pewno ucieszy też fakt, że w całej Polsce wśród zadłużonych znaków zodiaku znajdziemy najmniej właśnie Strzelców, Skorpionów i Panien, a więc osoby urodzone od 23 sierpnia do 22 września oraz od 24 października do 21 grudnia.

Wśród zadłużonych Polaków prym wiodą mężczyźni. Stosunek liczby dłużników obu płci układa się 63,43 proc. do 36,57 proc., wskazując na niechlubną przewagę panów. Płeć piękną cechuje również większa powściągliwość, jeżeli chodzi o niezwrócone kwoty. Średnie zadłużenie dla pań wynosi 5 807,83 zł, gdy u panów jest to ponad 9 tysięcy złotych.
Nie oznacza to jednak, że i wśród kobiet nie znajdą się wyjątkowo oporne dłużniczki. Najbardziej zadłużona kobieta swoim sześciu wierzycielom (bank, firma pożyczkowa, fundusze sekurytyzacyjne i operator komórkowy) zalega prawie 5 milionów złotych. Rekordzistka pochodzi z województwa zachodniopomorskiego, ma 51 lat i urodziła się pod znakiem Koziorożca.

Najbardziej zadłużony mężczyzna, którego dane zostały przekazane do bazy danych Krajowego Rejestru Długów, jest winien swoim wierzycielom ponad 8,5 miliona zł. Ma 57 lat i urodził się pod znakiem Wagi. Mieszka w województwie wielkopolskim.
– Na przykładzie tego dłużnika możemy pokazać, gdzie i jak zadłużają się Polacy – wskazuje Adam Łącki. – Wśród wierzycieli tego pana znajdziemy i operatorów komórkowych i firmę komunikacyjną, jak i dostarczycieli telewizji, ubezpieczyciela oraz gminę alimentacyjną. Wisienką na torcie są liczne firmy sekurytyzacyjne, które przejęły długi pierwotnych wierzycieli. Patrząc na wysokość dopisywanych kwot, można przypuszczać, że były to głównie długi bankowe – dodaje Łącki.

Jakim jeszcze branżom najczęściej zalegają Polacy? Aż 21,94 proc. dłużników dopisanych zostało do KRD przez branżę windykacyjną. Oznacza to, że są to zatwardziali dłużnicy, z którymi pierwotni wierzyciele nie potrafili sobie poradzić, dlatego sprzedali tę wierz proc.), operatorów telefonicznych, telewizyjnych i dostarczycieli internetu (19,17 proc.). Zalegamy też z płatnościami za czynsze, prąd, wodę i gaz.
Informacja prasowa



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB