Niedługo Święta Bożego Narodzenia. W związku z tym nasze dzieci będą miały ponad dwutygodniową przerwę od zajęć lekcyjnych. Minister edukacji zapewnia rodziców, że mogą liczyć na opiekę nauczycieli nad ich dzieckiem, gdy oni będą w pracy.
„Macie prawo, by nauczyciele zaopiekowali się Waszym dzieckiem podczas przerwy świątecznej” – napisała w liście otwartym do rodziców i opiekunów minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Na obowiązek zajęcia się uczniami w dniach wolnych od nauki zwróciła też uwagę w listach do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych, kuratorów oraz przedstawicieli samorządów.
MEN uruchomiło dla rodziców specjalny numer telefonu i adres mailowy, pod którym mogą zgłaszać wszelkie uwagi i wątpliwości dotyczące opieki nad ich dziećmi w okresie przerwy świątecznej. Oto dane kontaktowe:
tel. +48 (22) 34 74 744
w dni codzienne od 3 grudnia 2014 do 7 stycznia 2015 w godzinach 8.30-15.00
przerwaswiateczna@men.gov.pl
tel. +48 (22) 34 74 744
w dni codzienne od 3 grudnia 2014 do 7 stycznia 2015 w godzinach 8.30-15.00
przerwaswiateczna@men.gov.pl
Zimowa przerwa świąteczna w tym roku rozpocznie się 22 grudnia i będzie trwała do 31 grudnia. To dla uczniów czas wolny od zajęć dydaktycznych. Dni przerwy świątecznej, z wyjątkiem świąt, nie są jednak dla nauczycieli ani dniami wolnymi od pracy, ani dniami urlopu wypoczynkowego i nauczyciele pozostają do dyspozycji dyrektora. Tak więc dyrektor może zaplanować, aby w tym czasie, poza doskonaleniem lub innymi czynnościami związanymi z przygotowaniem się do zajęć, prowadzili oni również zajęcia z dziećmi - czytamy na stronie MEN.
Dni 2 i 5 stycznia 2015 r. nie są dniami zimowej przerwy świątecznej. Dyrektor szkoły mógł jednak – w porozumieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim – ustalić te dni jako dodatkowe dni wolne. Wówczas ma obowiązek zorganizować zajęcia opiekuńczo–wychowawcze oraz poinformować rodziców o możliwości udziału uczniów w tych zajęciach. Nie może dojść do sytuacji, by w dniach 2 i 5 stycznia 2015 r. w szkołach, w których nie odbędą się zajęcia dydaktyczne, nie zostały zorganizowane zajęcia opiekuńczo-wychowawcze.
Minister Joanna Kluzik–Rostkowska, biorąc po uwagę oczekiwania rodziców uczniów, zaapelowała do dyrektorów szkół podstawowych i gimnazjalnych o zdiagnozowanie potrzeb rodziców oraz zaplanowanie i zorganizowanie zajęć opiekuńczych i wychowawczych dla uczniów, których rodzicom na tym zależy. Kuratorów oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast minister poprosiła natomiast o sprawdzenie, czy szkoły dopełniły obowiązku poinformowania rodziców o przysługujących im prawach.
źródło: MEN
źródło: MEN
A czy w szkołach Waszych dzieci organizowana jest taka opieka? Piszcie w komentarzach
Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
Anna #1606627 | 93.73.*.* 13 gru 2014 09:30
Szukasz pracy? Pracuj przez Skype! http://preply.com/pl/skype/praca- nauczyciel Jesteś lektorem? Zapraszamy!
! odpowiedz na ten komentarz
Jan Kowalski #1605413 | 88.156.*.* 12 gru 2014 09:20
W myśl zasady by innym nie żyło się lepiej. Chory kraj.
Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! odpowiedz na ten komentarz