Początek roku sprzyja tworzeniu planów, w tym podejmowaniu postanowień noworocznych. Jednym z tych najpopularniejszych bywa poprawa zwyczajów zakupowych w myśl zasady: mniej wydawać, więcej oszczędzać.
Prognozy analityków dotyczące sytuacji gospodarczej na kolejny rok są dość optymistyczne. Warto zatem pomyśleć nad wytrwaniem w postanowieniu dotyczącym pomnażania własnych oszczędności. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego udzielają trzech wskazówek, jak zarządzać domowym budżetem, żeby poprawę odczuły także nasze portfele.
Unikaj niepotrzebnych kosztów
Oszczędzanie dobrze jest rozpocząć od analizy swoich wydatków i eliminacji tych zbędnych. Czy na pewno korzystamy ze wszystkich kosmetyków wypełniających po brzegi kilka szafek? Czy faktycznie używamy telefonu stacjonarnego, mając komórkowy? Odpowiedzi na podobne pytania pomogą nam na określić własną sytuację finansową.
– Taką analizę można przeprowadzić przy użyciu kartki i ołówka lub arkusza kalkulacyjnego – podpowiada Jarosław Sadowski, ekspert Expander Advisors, Związek Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF). – Przez 2-3 miesiące należy skrupulatnie zapisywać wszystkie wydatki, zarówno stałe, jak rachunki czy raty kredytów, jak i te dotyczące np. rozrywek, które możemy modyfikować. Posiadając takie zestawienie, będziemy mogli ocenić, ile i na co wydajemy nasze pieniądze oraz ile nam zostaje na oszczędności. Ta wiedza pozwoli też ocenić które wydatki można byłoby zmniejszyć.
Odkładaj regularnie stałe kwoty
By postanowienie noworoczne miało szansę przetrwać dłużej niż kilka pierwszych tygodni, trzeba wyodrębnić stałą kwotę, jaką możemy przeznaczyć na oszczędzanie. Należy pamiętać, by była
to suma realna, która nie obciąży zbytnio naszego budżetu – cechą efektywnego oszczędzania jest bowiem systematyczność. Tylko konsekwencja przynosi także wymierne rezultaty. Z tym bywa jednak różnie, toteż osobom mniej zmobilizowanym na pomoc może przyjść bank. Klienci mogą skorzystać ze specjalnych aplikacji do zarządzania swoimi finansami. Mają także możliwość ustanowienia zlecenia stałego, dzięki czemu określone kwoty automatycznie będą odkładane na dedykowanym do tego rachunku. Remont mieszkania, lepsze auto, zagraniczne wakacje – niemal wszystkie nasze plany i marzenia kosztują. Łatwiej zbierać środki na ich realizację, myśląc o celu, jaki nam się uda osiągnąć. To dodatkowe źródło mobilizacji.
Bądź na bieżąco z ofertami banków
Bezpowrotnie minęły czasy odkładania do tzw. skarpety. Teraz skuteczne gromadzenie pieniędzy wiąże się z wyborem właściwego konta oszczędnościowego. Oferty banków są na tyle zróżnicowane, że każdy bez problemu powinien znaleźć produkt dostosowany do jego potrzeb i oczekiwań. Aby je znaleźć, warto porównywać lokaty, rachunki oszczędnościowe konkurencyjnych banków, sprawdzać aktualne tabele opłat i wysokość oprocentowania, jakie oferuje dana instytucja. Propozycje produktów bankowych stale się zmieniają, na rynek wprowadzone są nowsze produkty o zminimalizowanych kosztach utrzymania bądź mogące przynieść większe zyski. Śledzenie zmian wymaga jednak zarówno czasu jak i odpowiedniej wiedzy finansowej. Tą dysponują doradcy finansowi, którzy, posiadając informacje o aktualnych propozycjach bankowych i trendach na rynku, pomogą klientom wybrać najkorzystniejsze produkty bankowe.
Z decyzją o odkładaniu pieniędzy nie należy zwlekać. Mając na uwadze to, że najlepsze rezultaty przynosi oszczędzanie długofalowe, działajmy zgodnie z zasadą im wcześniej tym lepiej.
– Im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym łatwiej będzie nam zebrać potrzebny kapitał. Dokładnie zaplanowane odkładanie pieniędzy powoduje zmniejszenie ponoszonych przez nas wyrzeczeń i ograniczeń wydatków – stwierdza Andrzej Wojda, Aspiro, ZFDF. – Rozwiązań ułatwiających oszczędzanie w ofercie banków jest obecnie bardzo wiele. Najważniejsza jest jednak sama chęć do gromadzenia pieniędzy i rozpoczęcie tego procesu.
– Im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym łatwiej będzie nam zebrać potrzebny kapitał. Dokładnie zaplanowane odkładanie pieniędzy powoduje zmniejszenie ponoszonych przez nas wyrzeczeń i ograniczeń wydatków – stwierdza Andrzej Wojda, Aspiro, ZFDF. – Rozwiązań ułatwiających oszczędzanie w ofercie banków jest obecnie bardzo wiele. Najważniejsza jest jednak sama chęć do gromadzenia pieniędzy i rozpoczęcie tego procesu.
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez
ola #1627618 | 78.10.*.* 7 sty 2015 12:44
ja w zeszłym roku systematycznie odkładałam na lokatach w geitn banku co się sprawdziło więc w tym roku mam zamiar robić tak samo.
! odpowiedz na ten komentarz