Poniedziałek, 27 maja 2019

Mukowiscydoza — walka o oddech2015-01-11 15:00:00 (ost. akt: 2015-01-11 12:45:41)

Autor zdjęcia: freeimages.com

Podziel się:

O objawach i leczeniu mukowiscydozy, na walkę z którą zbiera pieniądze WOŚP, mówi dr Grażyna Sorbaj-Sucharska, genetyk i pediatra ze szpitala dziecięcego w Olsztynie.

Czym jest mukowiscydoza?


— To jedna z poważniejszych wrodzonych chorób genetycznych. Schorzenie atakuje głównie układ oddechowy oraz pokarmowy. Choroba rozpoznawana jest średnio raz na 2 tysiące urodzeń.

Jakie ma objawy?
— Mukowiscydoza jest choroba wieloukładową. Chory ma częste infekcje dróg oddechowych, ze względu na zalegającą w nich gęstą, śluzową wydzielinę. Chory ma problem z jej odkrztuszeniem, a jej zaleganie sprzyja rozwojowi infekcji bakteryjnych oraz wirusowych. Konsekwencją zmian w układzie pokarmowym są niedożywienie, utrata wagi.Na czym polega leczenie?— Walka z mukowiscydozą odbywa się na wielu płaszczyznach. W tej chwili nie ma na nią skutecznego leku. Leczenie jest objawowe. Ważna jest konsekwencja w stosowaniu się do zaleceń lekarzy. Mukowiscydoza wymaga stałego przyjmowania leków, m.in. suplementów zastępujących enzymy trzustkowe. Ważnym elementem jest odpowiednia wysokoenergetyczna dieta, zapobieganie infekcjom. Stosowane są również leki nowej generacji. Podobnie jak rehabilitacja oddechowa, która umożliwia usuwanie gęstego śluzu zalegającego w drogach oddechowych.

Jakie są rokowania?— Im wcześniej wykryta choroba i wprowadzone odpowiednie leczenie, tym dłuższy czas przeżycia pacjenta i lepszy komfort życia. Jeżeli choroba ma bardzo poważny przebieg, czasem wykorzystuje się przeszczepy narządów. Szacuje się, że pacjent z mukowiscydozą dożywa przeciętnie około 40 lat.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB