Czwartek, 21 listopada 2024

Tę niedzielę spędźcie z nami. Nie pożałujecie! Ich zobaczycie na scenie!

2015-05-30 12:00:00 (ost. akt: 2015-05-29 19:04:40)

Podziel się:

Uwaga! W tę niedzielę olsztyńska starówka należy do olsztyńskich rodzin. Zabierajcie dobry humor, o atrakcje zadbamy my! Czekamy na was już od godz. 12.

Oto rozpiska godzinowa, co i o której się wydarzy w niedzielę, 31 maja podczas pikniku rodzinnego. Bądźcie z nami! Widzimy się na olsztyńskiej starówce!

12.00-12.15 — otwarcie: Iwona Żochowska, Anna Szapiel-Danylczuk
12.15-12.45 — Disco Kwiatki
12.50-13.20 — Disco Kwiatki
13.25-13.40 — szermierka
13.45-14.05 — Przedszkole Niepubliczne Promyczek
14.05-14.20 — Szkoły biorące udział w Kilometrach Dobra
14.20-14.35 — Mała Księżniczka i Mały Książę — rozstrzygnięcie
14.35-15.45 — podopieczni Schroniska dla Zwierząt
14.45-14.55 — konkurs rysunkowy Gazety Olsztyńskiej „Kim chcesz być w przyszłości” — wręczenie nagród
15.00-15.30 — Przedszkole Niepubliczne Patryk
15.30-15.45 — tresura psów policyjnych
15.45-16.00 — Państwowa Szkoła Muzyczna
16.00-16.25 — Państwowa Szkoła Muzyczna
16.20-16.40 — Pokaz pierwszej pomocy ratowników medycznych
16.40-16.55 — fitness z Bokwa Team
17.00-17.20 — fitness z Bokwa Team
17.20-17.55 — Capoeira
18.00-18.05 — pokaz taneczny Grupy „Pryzmat”
18.05-18.15 — Konkurs rodzinny — rozstrzygnięcie i wręczenie nagród
18.20-18.25 — pokaz taneczny Grupy „Pryzmat”
18.30-18.45 — koncert MC Antek
18.45-19.00 — wspólne zdjęcie uczetników
19.00-20.00 — koncert Majki Jeżowskiej

Rozmowa z Majką Jeżowską - kliknij!

Każdy z nas może kupić metr dobra
Na starówce rozstrzygniemy ogólnopolską kampanię Kilometry Dobra. Każdy z was może dołożyć swoją złotówkę i pomóc chorym dzieciom z Warmii i Mazur.

W akcji bierze udział 30 organizacji charytatywnych. Na Warmii i Mazurach prowadzi ją Fundacja „Przyszłość dla Dzieci”. Zasady są proste. Przez trzy miesiące — od 3 marca do 31 maja — zbierane były monety o nominale 1 zł. Podczas finału akcji w 30 miastach zostanie ułożony nieprzerwany ciąg monet jednozłotowych. W czasie pikniku na starówce wspólnie ułożymy ciąg monet o nominale 1 zł. Pokażmy, że to właśnie Olsztyn może być autorem nowego rekordu Guinessa! Każde miasto w Polsce zbiera na inny cel.
— W Olsztynie zbieramy na fundusz leczenia i rehabilitacji naszych podopiecznych. Do naszej akcji włączyły się szkoły, firmy. Skarbonki Fundacji jeździły w 120 taksówkach, zbieraliśmy pieniądze w supermarketach, m.in. Media Markt. Te wszystkie zgromadzone pieniądze wpływają do nas i 31 maja odbędzie się wielka akcja układania złotówek — tłumaczy Iwona Żochowska, dyrektor zarządzający Fundacji „Przyszłość dla Dzieci”. — Idea tej kampanii jest nieco przewrotna. Do tej pory mówiło się, że dobra nie da się zmierzyć. My chcemy pokazać, że da się je zmierzyć — złotówkami. Każdy może dołączyć do akcji na miarę swoich możliwości. Można ofiarować metr, ale i pół metra dobra. W zależności od tego, jak dużo ktoś może przeznaczyć na ten cel. A na przykład jeden metr dobra to 44 złotych.
Każda olsztyńska rodzina powinna dołączyć do akcji na starówce.
— Specjalnie na finał rozmienimy pieniądze, żeby ułożyć jak najdłuższy ciąg, który pozwoli na pobicie dotychczasowego rekordu, który należy do Austriaków. Długość miliona jednocentówek euro wyniosła 77 kilometrów. Jednocześnie, mimo że akcja polega na zbiórce złotówek, do puszek wolontariuszy będzie można wrzucić dowolną kwotę — dodaje Iwona Żochowska.

Najmłodszy raper w Polsce
Antek Sulżycki, czyli MC Antek z Dobrego Miasta, ma zaledwie 7 lat i ogromny talent. Ma niesamowite wyczucie rytmu, a mikrofon to jego najbliższy przyjaciel. Rapuje o tym, że lepiej wyjść na podwórko, niż siedzieć w domu i wyścigach rowerowych, swoich koleżankach i kolegach, zabawie. W pisaniu tekstów pomaga mu Przemek „Świder” Kuśmider, który opiekuje się karierą Antka. Może być następcą Arki Noego, która kiedyś podbiła serca dzieci. Antek ma na kocie wiele występów, m.in. na olsztyńskich festynach. Występuje dla przedszkolaków, ale również dla dorosłej publiki. Teraz chce spełnić swoje marzenie i nagrać profesjonalną płytę. Już nie jest przedszkolakiem, a pierwszoklasistą, ale nadal jest jednym z najmłodszych raperów Polsce. I nagrał już swój teledysk, który powstał do utworu „Moje przedszkole”. Zobaczcie, co potrafi na żywo.

Nie tylko sztuka walki
Capoeira to brazylijska sztuka walki, łącząca w sobie elementy tańca oraz akrobatyki, towarzyszy jej śpiew oraz gra na instrumentach. Zobaczcie niezwykły pokaz Capoeira Camangula Olsztyn. W trakcie zajęć olsztyńskiego klubu uczestnicy poznają podstawy Capoeira oraz Maculele. Capoeira Camangula to największa w Polsce grupa organizująca od 1998 roku treningi w ponad 40 sekcjach w całej Polsce, a także w Brazylii, Niemczech, Gujanie Francuskiej, Wielkiej Brytanii i Japonii. Naszym mistrzem jest Mestre Nem, Brazylijczyk z ponad 30 letnim stażem na Capoeira. Treningi Klubu Sportowego Capoeira w Olsztynie odbywają się od 2002 roku. Tutaj ćwiczą również dzieci. Dla nich to znakomita zabawa, w czasie której uczą się samodyscypliny. A umiejętności, które zdobędą teraz, dają dobry start do późniejszych treningów, kiedy już będą dorosłe.

Cenne porady dla rodziców
Co zrobić, by dziecko na drugie śniadanie nie zjadało w pośpiechu batonika popijanego colą? Na te i inne pytania odpowiedzą w niedzielę specjaliści z olsztyńskiego szpitala dziecięcego.
Lekarze alarmują: polskie dzieci tyją w ekspresowym tempie. I ostrzegają: otyłe dzieci zamieniają się często w otyłych dorosłych. Jak właściwie zaplanować dziecięcą dietę poradzi profesjonalista, który pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości. Będzie też specjalny pokaz dla rodziców, którzy nauczą się jak właściwie reagować np. w przypadku zadławienia. Lekarze poradzą również, jak poprawić koordynację ruchową u najmłodszych. Specjaliści ze szpitala dziecięcego czekają na Was?
• godz. 12-14 — pokaz możliwości biofeedbacku — ćwiczeń poprawiających koordynację psychoruchową, pamięć i koncentrację z użyciem specjalistycznego oprogramowania
• godz. 14-16 — pokaz ratownictwa medycznego z naciskiem na groźne sytuacje, które w okresie letnim mogą spotkać dzieci
• godz. 16-18 — porady dietetyka dziecięcego

Zmiana diety nie wystarczy
„Dieta szybka i łatwa”, „Schudnij w miesiąc”. To popularne stwierdzenia, ale wprowadzające w błąd.
— Zmiana nawyków związanych z odżywianiem nie polega wyłącznie na zmianie diety. Efekt pojawi się szybko, ale będzie trwał krótko. By efekt był długotrwały potrzebny jest czas — podkreśla Dorota Jesiołowska-Sołoducha z Poradni Dietetycznej i Psychodietetycznej Dietic. — W diet coachingu odchudzanie nie skupia się wyłącznie na diecie i kilogramach. Trzeba znaleźć rozwiązania, które są zgodne z naszym stylem życia. Odnaleźć odpowiednią motywację do zmiany, uporządkować system wartości, zarządzanie czasem. Nie można od razu zmienić całego sposobu odżywiania, bo to nierealne. Dziś współpraca z dietetykiem nie polega na tym, że otrzymujemy listę ze ścisłą dietą oraz zestawem zakazów i kar. Spróbuj nowej jakości w dietetyce. Ona ma naprawdę dobry smak. Odwiedźcie koniecznie stanowisko poradni podczas naszego pikniku.

Maluch lubi dobrą zabawę
Żłobek „Groszki” to dzienna opieka dla maluszków od piątego miesiąca życia do trzeciego roku. U Groszków w niedzielę czeka was znakomita zabawa i wiele interesujących zajęć. Gra na bębnach, a nawet skomplikowane budowle z klocków konstrukcyjnych. Twórczynie tego żłobka stawiają na niestandardowe rozwiązania, które kochają maluchy. Bo jak podkreślają — bycie rodzicem małego człowieka to prawdziwe wyzwanie. A już tym bardziej opiekunem, z którym brzdąc ma spędzić zaledwie kilka godzin. Twórczynie mają doświadczenie m.in. w dogoedukacji. To one zarażają dzieci pasją muzyczną i organizują m.in. zajęcia gry na bębnach i na instrumentach muzycznych. Prowadzi je Muzolka, czyli Aleksandra Tobolska.
— Specjaliści podkreślają, że tego typu zajęcia pozwalają dzieciom się otworzyć, nabierają pewności siebie. Zdarza się, że nawet jeśli z dzieckiem nie ma kontaktu, lub dziecko mówi bardzo słabo, to właśnie muzyka ma niesamowitą terapeutyczną moc — tłumaczy Muzolka.

Strażacka rodzina z Klebarka Wielkiego
Strażacy z Klebarka Wielkiego zwyciężyli w naszym plebiscycie na najpopularniejszą jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie olsztyńskim. I nie bez powodu, bo to prawdziwi strażacy z powołania. — Moim zdaniem każda jednostka OSP w Polsce zasługuje na piątkę, bo wszyscy pracujemy społecznie, a motywuje nas pasja i potrzeba ratowania ludzi — podkreśla 30-letni Tomasz Czarniewski, prezes Zarządu OSP „Pomoc Maltańska” w Klebarku Wielkim, który swoją funkcję sprawuje od czterech lat.
To też najmłodszy prezes w historii jednostki z Klebarka Wielkiego. Mówi, że ochotnicy są jedną wielką rodziną. W ich szeregach są osoby pracujące zawodowo, uczące się, ale również zawodowi strażacy. Nie tylko gaszą pożary i ratują ofiary wypadków drogowych, ale również wspierają lokalne inicjatywy.
Przy ochotnikach z Klebarka Wielkiego tworzy się właśnie dziesięcioosobowa grupa ratowniczo-poszukiwawcza z psami. Po uzyskaniu wszystkich certyfikatów i zdanych egzaminach będzie to pierwszy tego typu zespół w województwie warmińsko-mazurskim.

Psy w roli głównej
Choć bez mundurów, w policji są niezastąpione. O kim mowa? O psach policyjnych. To one pomagają funkcjonariuszom w poszukiwaniu osób zaginionych, tropią ślady pozostawione przez sprawców przestępstw. Wspomagają funkcjonariuszy również w trakcie codziennych patroli. By rozpocząć służbę w policji, psy muszą przejść odpowiednie testy. Każdy wraz ze swoim stałym przewodnikiem tworzy duet. Zgrany team. To jest bardzo istotne, np. w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa innych osób. Pies służbowy może skutecznie obezwładnić niebezpiecznego przestępcę. Przygotowanie tych psów można zaobserwować również podczas specjalnych pokazów. Taki właśnie odbędzie się w niedzielę na olsztyńskiej starówce. Musicie to zobaczyć!

Szczęśliwe życie przedszkolaka
Życie przedszkolaka musi być radosne. Dobrze o tym wiedzą założyciele Przedszkola Niepublicznego Patryk. Tutaj dzieci nie tylko tańczą, śpiewają, ale również uczą się języków obcych.
— Przedszkole powinno być miejscem, w którym dziecko czuje się bezpiecznie, gdzie panuje serdeczna atmosfera — czytamy na stronie placówki. — Dobre przedszkole dba o to, by rozwój dziecka był jak najbardziej wszechstronny. Zachęca do poznawania otaczającego go świata, uczy samodzielności i kreatywności.
Próbkę tego, co dzieje się w przedszkolu, zobaczycie w niedzielę.
— Będzie malowanie twarzy, zrobimy zwierzątka z balonów, puszczanie baniek. Będziemy rozdawać balony i kolorowe chorągiewki. Maluchy mogą też liczyć na farbowanie włosów farbą. Zastrzegamy — rodzice nie martwcie się — to farba, która szybko się zmywa — zapowiadają przedstawiciele przedszkola. — Maluchy na scenie zaśpiewają piękne piosenki i wyrecytują wierszyki. Przygotowaliśmy dla najmłodszych naprawdę dużo atrakcji. Maluchy będą mogły liczyć również na słodkości.

Przedszkolak musi być aktywny
Małe dzieci — wielkie talenty. To motto Promyczka, przedszkola niepublicznego w Olsztynie. Zobaczcie zdolne przedszkolaki na scenie. Co zrobić, by dziecko chętnie przychodziło do przedszkola? Jeśli spędza aktywnie i ciekawie czas. Specjaliści podkreślają również, że pierwsze sześć lat życia jest więc najlepszym okresem na naukę języków obcych. Ważne, by maluch uczył się w trakcie beztroskiej zabawy. Przedszkole organizuje również zajęcia, dzięki którym maluchy oswajają się z przedszkolem. To „Promyczkowy zawrót głowy, czyli zajęcia rozwojowe dla malucha” dla najmłodszych od 2 do 4 lat. To propozycja dla dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze nauki w przedszkolu.
Raz w miesiącu — dzieci i rodzice, spotykają się w przedszkolu w czasie popołudniowych zajęć. W ich trakcie odbywają się zabawy dla maluchów, ale jest też kącik wymiany doświadczeń dla rodziców i opiekunów. Wszyscy są otwarci na nowe doświadczenia. Dzięki temu właśnie w Promyczku odbywają się zajęcia z teatru autorskiego, które prowadzi Agnieszka Kołodyńska.

Do tańca trzeba mieć serce
„Pryzmat” skupia ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie tańca. Tę wyjątkową pracownię tańca tworzą ludzie z prawdziwą pasją. Dzięki temu tworzy oszałamiające wizualnie projekty.
— Eksperymentujemy z różnymi formami tańca, teatru oraz sztuki, choć można rzeczywiście nasze działania podsumować, że jest to teatr tańca — mówi Katarzyna Grabińska, założycielka Pracowni Tańca Pryzmat, opiekun artystyczny zespołu oraz choreograf. — Trzonem naszego zespołu jest zaawansowana grupa reprezentacyjna, którą tworzą młodzież i dorośli. Od dwóch lat mamy również reprezentacyjną grupę dziecięcą. Mamy też w tej chwili osiem grup amatorskich. Dziś tańca uczymy już dzieci w wieku trzech lat.
Wśród osiągnięć zespołu są wyróżnienia i nagrody z ogólnopolskich festiwali i konkursów. Jak jednak podkreśla założycielka dla niej najważniejsza jest publiczność. Jeśli na widowni wszystkie miejsca są zajęte, to wie, że to co robi ma sens. Już w lipcu Pryzmat rusza do Izraela. Wezmą tam udział w warsztatach trzech teatrów tańca, które znajdują się dziś w światowej czołówce.

Numer 112 ratuje życie
Ogólnoeuropejski numer 112 został stworzony po to, aby ratować życie. Łatwy do zapamiętania ma służyć nam wtedy, gdy sami czujemy zagrożenie lub ratujemy kogoś drugiego. Numer ten obowiązuje na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej od 2008 roku. Teraz zobaczycie pokaz pierwszej pomocy, który przedstawią ratownicy medyczni. Podczas naszego pikniku możecie zdobyć wiedzę na temat tego, jak się zachować, gdy zagrożone jest życie naszych najbliższych, ale też przypadkowo mijanych osób na ulicy.

Wkroczyć do magicznego świata gier
W niedzielę na rynku Starego Miasta w Olsztynie z tajemniczego laboratorium ucieknie zwierzątko... Ale proszę się nie martwić, bo każdy będzie miał szansę je odnaleźć. Podczas niedzielnego „Pikniku Rodzinnego z finałem Kilometrów Dobra” na stoisku Olsztyńskiego Centrum Gier Rubikon można wkroczyć do świata gier.
— Planujemy rozstawić kilka stolików, przy których będzie można mile spędzić czas — mówi Marcin Foss z Rubikona. Firma jest naszym partnerem w Klubie Prenumeratora.
Na tych, którzy będą chcieli wkroczyć do magicznego świata gier będą czekały: „Farm Fun” o zarządzaniu gospodarstwem, „Speed Cups” o różnokolorowych kubeczkach, które należy ułożyć jak najszybciej oraz „Chrum chrum”, gdzie, jak sama nazwa wskazuje... liczy się refleks.
Możemy uchylić rąbka tajemnicy, że podczas niedzielnego pikniku, nie obędzie się bez paniki. W pewnym momencie z laboratorium ucieknie tajemnicze zwierzątko... Ale proszę nie wpadać w panikę, bo chodzi tylko o grę i każdy z jej uczestników będzie mógł ruszyć za nim w pogoń, aby je złapać.
Miłośnicy gier, którzy w niedzielę odwiedzą stoisko Rubikona będą mogli wziąć udział w konkursie i wygrać grę.

Poskaczecie z trenerkami
Podczas naszego pikniku nie zabraknie też akcentu związanego z aktywnością fizyczną. Sprawdzimy jaką macie kondycję. To będzie niezła zabawa i dla małego i dla dużego. Trenerki z Bokwa Team wprowadzą nas w świat fitnessu. Z nimi poskaczecie, pot z pewnością popłynie.
— Połączymy fitness, taniec i zabawę w jedno - mówi Kamila Szarejko, olsztyńska trenerka. - Przygotujemy mały pokaz — flash moba, który z pewnością się wam spodoba. Nauczymy was też kroków, byście mogli zatańczyć razem z nami. Zapewniamy, nie będzie trudno. Dołączcie do nas! Bokwa to rewolucyjna, nowa metoda grupowych zajęć fitness, która podbija cały świat. Na czym polega? Przekonacie się o tym podczas pikniku. Będziecie też mogli porozmawiać z samymi trenerkami. Najważniejsze, przyłączcie się do zabawy! Pokażmy, że Olsztyn potrafi zatańczyć!

Psy i koty czekają na was
Psy i koty z olsztyńskiego schroniska potrzebują twojej pomocy. Jeśli szukasz czworonoga to właśnie na Ciebie czekają wolontariusze, którzy odpowiedzą na każde pytanie.
Ludzie chętnie przygarniają młode, zdrowe psy lub koty. Schronisko zachęca, by nie zapominać o tych zniedołężniałych i najbardziej potrzebujących naszej pomocy. I apelują: adoptuj psiego lub kociego sierotę, także seniora. Nagrodą będzie wielka i nieskończona psia lub kocia miłość. W tej chwili w schronisku na właścicieli czeka około 230 psów i około 60 kotów. W różnym wieku, stanie zdrowia i temperamencie.
— Zależy nam, by w końcu znalazły ciepły dom i kochających właścicieli, by zaznały czegoś dobrego — zachęcają pracownicy schroniska.
Podopiecznych schroniska będzie można spotkać w czasie niedzielnej imprezy. Będzie to również okazja, by wypytać o wszystkie zwierzaki, które czekają na adopcję.

Z szablą w ręku jak rycerz
Olsztyńska ekipa szermierki UKS Hajduczek ma na koncie coraz więcej sukcesów. Dzieci ciągnie do tego sportu, bo jak twierdzi szkoleniowiec — z szablą w ręku można poczuć się jak prawdziwy rycerz, tylko bez zbroi.
Hajduczek już wkrótce będzie świętować jubileusz 10-lecia istnienia. O młodych wychowankach Adama Sobczyka jest już głośno nie tylko w regionie, ale również w Polsce. Jeden z wychowanków klubu — Cezary Białecki, znalazł miejsce w kadrze Polski juniorów młodszych. Zawodnicy jego klubu mają na koncie wiele sukcesów, a przed nimi kolejne wyzwania.
— Obserwuję inne kluby szermierki z Polski z wieloletnimi tradycjami i okazuje się, że nie mamy czego się wstydzić. Dziś nasza sekcja rozwija się podobnie, mamy wielu utalentowanych młodych zawodników. Takich, o których z pewnością usłyszycie w przyszłości — mówi Adam Sobczyk, założyciel i szkoleniowiec olsztyńskiej sekcji szermierki.
Dziś będzie można podziwiać umiejętności młodych, zdolnych adeptów szermierki. Także sekcji na wózkach, która istnieje już pięć lat.

Talenty wokalne na scenie
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie jest znana ze swoich zdolnych absolwentów nie tylko w kraju, ale również za granicą. W niedzielę na naszej scenie staną m.in. laureaci Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej. — Olsztyn znany jest m.in. z tego, że prężnie rozwijają się tutaj chóry. Także nasi uczniowie odnoszą duże sukcesy właśnie m.in. w wokalistyce. Jednym z konkursów, w czasie których mogą zaprezentować swoje umiejętności, jest właśnie Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej — mówi Teresa Taradejna, dyrektor olsztyńskiej szkoły muzycznej. — To konkurs, którego laureatów wybiera jury, w którym zasiadają znakomici artyści, m.in. Basia Raduszkiewicz czy Stefan Brzozowski z Czerwonego Tulipana. Zasiadał w nim Stanisław Sojka czy Tomasz Szymuś, absolwent olsztyńskiej szkoły muzycznej, który prowadzi orkiestrę „Tańca z gwiazdami”.
Uczniowie odnoszą sukcesy wokalne, ale również muzyczne, w ogólnopolskich konkursach. Jest to również jedna z trzech placówek w województwie, która jest szkołą muzyczną II stopnia.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB