Niedziela, 24 listopada 2024

Strefy płatnego parkowania – bezprawne pobieranie opłat?

2015-06-15 15:54:54 (ost. akt: 2015-06-15 16:18:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podziel się:

Wielu kierowców codziennie boryka się z problemem znalezienia miejsca parkingowego. W wielu miastach powiększanie stref płatnego parkowania o coraz większe obszary, powoduje nie tylko problemy ze znalezieniem właściwego miejsca, ale nierzadko również i z uiszczeniem opłaty za parkowanie w strefie. Wątpliwości budzi też polityka włodarzy niektórych miast, gdyż zdarza się, że miejsca w strefie płatnego parkowania są nieprawidłowo oznakowane.

Wymóg prawidłowego oznakowania miejsc parkingowych
Opłata za parkowanie w strefie, może być pobrana jedynie wtedy, kiedy miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania jest prawidłowo oznaczone – zarówno znakami pionowymi, jak i poziomymi. Niestety, nie zawsze tak jest. Obowiązek pobierania opłaty jedynie w wyznaczonych miejscach wynika z art. 13b ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych:
„Opłatę, o której mowa w art. 13 ust. 1 pkt 1, pobiera się za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo”.

Jak jednak musi być oznakowane wyznaczone miejsce w strefie płatnego parkowania? Zagadnienie to precyzuje rozporządzenie Ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych, oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Wraz z nowelizacją rozporządzenia, które weszło w życie w 14 lutego 2014 roku, jasno sprecyzowano warunki jakie musi spełniać prawidłowo oznaczone miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania:

„Znak D-44 umieszcza się na wszystkich ulicach doprowadzających ruch do obszaru, na którym została ustalona strefa płatnego parkowania. W strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się znakami pionowymi określonymi w pkt 5.2.18 oraz znakami poziomymi określonymi w załączniku nr 2 do rozporządzenia w: pkt 5.2.4, pkt 5.2.5, pkt 5.2.6 i pkt 5.2.9.2.”.

Oznacza to, że miejsce parkingowe w strefie płatnego parkowania, musi być oznakowane, zarówno znakami poziomymi, jak i pionowymi. W innym wypadku, opłata parkingowa jest pobierana bezprawnie.

Jak należy postępować
Istnieje wiele przypadków, w których otrzymujemy wezwanie-raport do uiszczenia kary parkingowej. – Świadomi niedoskonałości systemów kontroli i sposobu uiszczania należności za parkowanie w miejskich strefach parkowania, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pomocy w tym zakresie – mówi Maciej Degórski, Odwolaniemandatu.yanosik.pl – Przygotowaliśmy poglądowe wersje odwołań od wezwania do uiszczenia opłaty dodatkowej, popularnie: "kary", za nieopłacenie lub przekroczenie opłaconego czasu parkowania w Strefie – dodaje.

Najczęstsze sytuacje to:
1) gdy nie opłacono parkowania przed kontrolą, gdyż konieczna stała się wymiana nominałów pieniężnych akceptowanych przez parkomat,
2) gdy potwierdzenie uiszczenia opłaty nie zostało zauważone przez kontrolera z jego zaniedbania lub dlatego, że potwierdzenie uległo przemieszczeniu po odejściu od pojazdu,
3) gdy parkomat nie działał, i nie widniała na nim informacja o numerze, pod którym zgłosić należy awarię (lub numer ten był niewyraźny/nieaktywny),
4) gdy miejsce parkingowe było nieprawidłowo oznaczone – jedynie znakami poziomymi lub jedynie znakiem pionowym.

Jednocześnie należy zauważyć, iż w pierwszych dwóch wypadkach powinno się załączyć do odwołania dowód uiszczenia opłaty za parkowanie w spornym zakresie czasowym lub w czasie jemu bliskim. Wniosek można wygenerować na stronie odwolaniemandatu.yanosik.pl.
mat.prasowy

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. REK #1756270 | 80.50.*.* 17 cze 2015 12:30

    Strefy parkowania są nieuzasadnionym podatkiem i powinny być zlikwidowane. Celowo powiększa się ich obszar, zwiększa czas obowiązywania i zwiększa stawkę aby zedrzeć pieniądze z osób które muszą się zatrzymać blisko urzędów. Jeśli powiększą te strefy do granic miasta to czym uzasadnią swoje złodziejstwo ? Wiedzą, że petent i tak musi załatwić swoją sprawę więc jest okazja aby dać prace znajomym i zatrudnić ich jako inkasentów a na wypłatę złożą się kierowcy.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Paweł #1755121 | 164.126.*.* 15 cze 2015 21:38

    Uważam, że w przypadku obecnego, rozkopanego i nieprzejezdnego Olsztyna opłaty za parkowanie nie powinny być pobierane, bo to co się dzieje obecnie w naszym mieście to jest masakra

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)