Sobota, 6 czerwca 2020

Dzięki Niemenowi chcemy odkryć naszą tożsamość

2015-08-01 12:00:00 (ost. akt: 2015-07-31 17:07:40)

Autor zdjęcia: Łukasz Gagulsk

Podziel się:

O Niemenie, jego wyjątkowości i poezji mówi Marek Bałata. Artysta będzie gwiazdą koncertu Dni Niemena, który odbędzie się w sobotę, 1 sierpnia o godz. 20 w olsztyńskim amfiteatrze.

Czy dziś mógłby powstać utwór „Dziwny jest ten świat”?
— Myślę, że w każdych czasach jest wiele nasilającego się zła. Niestety, uodparniamy się na nasze całe zło, i to które nas otacza, co wraz z postępującym rozwojem technicznym i konformizmem, tworzyć będzie usprawiedliwienie i bezsilność. Piosenka mogłaby powstać, ale tamta jest wciąż aktualna i jak widać nieprzemijająca. Wszystko zależy od tego wielkiego geniusza, który rodzi się raz na wiele lat i znajdzie proste, aktualne przesłanie, w pięknej i szlachetnej artystycznej powłoce.

To charyzmatyczna osobowość Niemena powoduje, że jego dorobek cieszy się niesłabnącą popularnością?
— Tak. To jego wyjątkowość powoduje, że pośród zunifikowanej i podobnej do siebie masy, odbiorcy dostrzegają w nim wybitną osobowość. Twórczość, w której zauważają życiowe wskazówki, odpowiedzi na wiele frapujących ich pytań. Piękno i miłość do człowieka i świata. I to jest wspaniałe. Czesław Niemen był i jest nadal drogowskazem, pośród oczywiście wspaniałych zjawisk, które nas otaczają i rodzących się talentów.

Gdyby miał pan przekonać kogoś do słuchania Niemena, jakby pan to zrobił?
— Posłuchaj, zwróć uwagę, że nie każdy może tak cicho krzyczeć jak Czesław Niemen i równie głośno milczeć jak Niemen. Nie każdy ma tę siłę daru i misji do spełnienia. Jego piosenki mają nie tylko piękne przesłanie w pięknej poezji polskiej, które dotyka każdego człowieka. Proste i trudne zarazem tak w kompozycji jak i wykonaniu. W muzyce i treści literackiej. Każdy wspomina i nuci, ale wykonać tak wybitnie nie każdy potrafi. Niemen daje celebrację piękna, szacunku do człowieka, miłości. Pokazuje też, że jeśli ma się tak unikalny talent, można tak wiele dać drugiemu człowiekowi, teraz i na lata. Lecz jeśli chcemy tak wiele dać, musimy również spojrzeć wstecz i nauczyć się czerpać z przeszłości, a także z szacunku do tego co nas otacza, budować wspaniałą przyszłość na pamięci i wspólnocie. Bo przecież przyjdą na świat kolejne pokolenia i każdy chciałby zaistnieć, być jedynym jak Czesław Niemen. Pytanie tylko, na jakim fundamencie będzie to budował. Na tym co wszyscy po wierzchu i modzie ? Mamy przecież jeszcze wciąż Beethovena, Mozarta, Bacha, Chopina… Jeśli więc młodzi ludzie chcą odnieść wielki sukces, nie mogą być tacy sami jak inni. Muszą być jedyni, wielcy i wyjątkowi. Muszą oprócz kompetencji i umiejętności pamiętać także o naszej tożsamości i jej wyjątkowości — miejscu, w którym się rodzimy, języku, którym się posługujemy. Panuje moda na kopio-kulturę, muzykę światową, anglosaską, często jak koszulka w jednym rozmiarze, kolorze i napisie, na chwilę… Fakt, że zwracamy się ku Niemenowi świadczy o tym, że potrzebujemy wyjątkowych i bliskich nam źródeł. Aby pięknie żyć, tworzyć, przetrwać i trwać.
Kajot


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB