Niedziela, 10 listopada 2024

Wyjdź, obejrzyj, wysłuchaj! Sprawdź, co się dzieje!

2015-09-04 20:40:00 (ost. akt: 2015-09-14 10:23:01)

Autor zdjęcia: arch. GO, kin

Podziel się:

06 września

Referendum
godz. 6-22
Przed nami referendum. Głosujemy podobnie jak w wyborach, przez zaznaczenie „X” w kratce obok wybranej odpowiedzi. Odpowiemy na następujące pytania:
1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?

SK Bank Mazovia MTB Marathon
godz. 8
CRS Ukiel
Święto wszystkich miłośników rowerów. Organizatorzy przygotowali cztery dystanse dla różnych grup wiekowych. Dla dzieci dystans Hobby (8 km), dla dorosłych Fit (28 km) i Mega (50km), natomiast dla osób szukających mocnych doznań jest najdłuższa trasa Giga, która liczy blisko 85 km! Każdy znajdzie dystans odpowiedni dla siebie.
O najmłodszych zawodników zadba znana wszystkim rybka MiniMini, która będzie dopingować ich podczas specjalnego wyścigu MiniMini+ Mazovia. Znana stacja TV przygotuje ciekawe konkursy z nagrodami oraz specjalne stoisko dla maluchów.

XXXVII Olsztyńskie Koncerty Organowe im. Feliksa Nowowiejskiego — koncert finałowy
godz. 20
Katedra św. Jakuba
Niestety, to już koniec najpopularniejszego cyklu koncertów kameralnych w Katedrze św. Jakuba. Na zakończenie — koncert finałowy „Marian Sawa — koncert monograficzny w 10-lecie kompozytora”. Wystąpią: Marietta Kruzel — organy (Warszawa), Jolanta Sosnowska — skrzypce, sopran (Wiedeń), chór Collegium Baccalarum pod dyrekcją Agaty Wilińskiej i Jarosław Ciecierski, dyrektor artystyczny festiwalu — organy (Olsztyn).

Bokserska Bitwa o Warmię
godz. 13
CSR Ukiel
To będzie megabitwa. Na ringu znajdą się zawodnicy UKSW Pirs powiatu olsztyńskiego i kluby z całej Polski. Gościem specjalnym będzie Paweł Skrzecz — srebrny medalista olimpijski z Moskwy z 1980 roku. Dodatkowe atrakcje: o godz. 11 — pokaz Szkoły Mistrzów Tańca Pavlovic, o godz. 12 — trening pokazowy Kettlebell Olsztyn, w godz. 12-14 — darmowe rejsy smoczymi łodziami.

XV Kiermas Warmiński
godz. 12
Brąswałd
Konkurs wieńców, warmińska gadka, rękodzieło, jadło i napitek — tego wszystkiego na pewno nie zabraknie na Kiermasie Warmińskim w Brąswałdzie. Święto Plonu czeka, by odkryć wszystkie jego uroki. Na najmłodszych i starszych czeka park rozrywki i obóz cygański. Program XV Kiermasu Warmińskiego: godz. 12 — uroczysta msza święta w kościele parafialnym w Brąswałdzie; godz. 13.15 — korowód z wieńcami z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka Welskiego; godz. 13.30 — Święto Plonu: przekazanie bochna chleba; koncert pieśni żniwnych w wykonaniu Zespołu Wokalnego Cantemus; godz. 13.45 — występy artystyczne: Zespół Folklorystyczny Spręcowia z SP w Spręcowie, konkursy na wieniec dożynkowy i zaprzęg konny, koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Lidzbarka Welskiego; godz. 15.45 — Kapela Ludowa Bum-Cyki; zabawy i konkursy dla uczestników, godz. 17 — zespół HITANO Stowarzyszenia Kultury Romskiej; zabawy i konkursy dla uczestników, godz. 19 – 22 — zabawa taneczna

Przyjaciel z odzysku — Zlot Psów Adoptowanych
godz. 10
Między Deskami, Tomaszkowo
Przyjaciel z odzysku - Zlot Psów Adoptowanych to inicjatywa, która dla każdego będzie znaczyć coś innego. Dla opiekunów psów adoptowanych będzie to ich święto. Będą mogli spędzić miły dzień, wśród miłośników psów, wziąć udział w konkursach, wygrać atrakcyjne nagrody. Dla organizacji zajmującymi się poprawą losu bezdomnych zwierząt, możliwość zaistnienia, spotkania nowych znajomych mających ten sam cel i doskonała okazja do dyskusji nad poprawą losu tych najbardziej potrzebujących czworonogów. Dla psów potrzebujących domów to wspaniała okazja do szukania nowego domu, a dla wolontariuszy misja zaprezentowania psów z jak najlepszej strony. W czasie imprezy mile widziani wszyscy miłośnicy zwierząt. Każdy będzie mógł wziąć udział w towarzyskich zawodach Rally-Obedience. Będą też zawody z przywołania ( w godz. 13.45-14.45) oraz konkurs m.in. psich piękności (godz. 15-16). Będzie bazarek, porady szkoleniowe i behawioralne oraz animacje dla najmłodszych.

„Olsztyn. Aktywnie!”
Olsztyn, od godz. 8
Wszędzie możecie być aktywni. Przed wami zajęcia dla całych rodzin, mnóstwo tańca. Przed wami kolejny weekend z „Olsztyn. Aktywnie!”. Zabierajcie całą rodzinę i korzystajcie. Przygodę z rekreacją można rozpocząć już o godz. 8. W Parku Centralnym przy fontannie spotykają się wszyscy miłośnicy tai chi. Uczestnicy korzystają z wszechstronnych ćwiczeń ruchowych. Strój do ćwiczeń powinien być luźny, najlepiej wziąć ze sobą miękkie obuwie, np. tenisówki. Potem wziąć udział w marszobiegach, przy CEiIK-u. Start o godz. 9. W programie jeszcze m.in. joga o godz. 11 w Parku Jakubowo, bowling w Family Bowling Center pzry ul. Boenigka o godz. 12 i również w samo południe golf w Naterkach.

XXII Jesienne Targi Rolnicze „Wszystko dla rolnictwa”
godz. 10
Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przy ulicy Jagiellońskiej 91.
Ofertę przygotują producenci maszyn i urządzeń rolniczych, ciągników, a także firm zajmujących się wyposażeniem budynków inwentarskich. Odbędzie się też prezentacja instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Odbędzie się pokaz roślin oraz artykułów szkółkarskich oraz wyposażenia i aranżacji ogrodów. Będzie można również skorzystać z porad fachowców oraz przedstawicieli instytucji i organizacji związanych z rolnictwem. Na najmłodszych będzie czekać Wioska Dziecięca.

Olsztyński Piknik Śniadaniowy
w godz. 8-16
Skwer Wolnego Tybetu nad Jeziorem Czarnym
Najlepsi lokalni restauratorzy, producenci żywności oraz dostawcy świeżych warzyw i owoców w jednym — to znajdziecie wszystko w jednym miejscu. Tutaj każdy z was zrealizuje swoje kulinarne pragnienia oraz wypocznie na leżakach, kocach i wygodnych paletach. Na najmłodszych czekać będzie specjalna strefa animacyjna.

07 września
Konsultacje społeczne ws. przebudowy ulicy Partyzantów
godz. 17
OBN, ul. Partyzantów 87
Spotkanie otwarte dla wszystkich mieszkańców, w czasie którego odbędą się konsultacje społeczne na temat przebudowy tej ważnej ulicy dla Olsztyna. Przyjdźcie i decydujcie!

Prezentacja zespołu OKPR Warmia Traveland
godz. 18
Urania
Olsztyński Klub Piłki Ręcznej Warmia Traveland organizuje prezentację I ligowej drużyny Olsztyńskiego Klubu Piłki Ręcznej Warmia Traveland inaugurującą sezon rozgrywkowy 2015/2016. Zmotywujcie naszych sportowców!

Zajęcia dla dzieci i młodzieży
od godz. 8
Multicentrum
Tutaj poprzez zabawę najmłodsi, ale i dorośli będą zdobywać wiedzę i umiejętności pomocne w życiu codziennym i zawodowym. Mają okazję wziąć udział w ciekawych doświadczeniach i eksperymentach naukowych, poznają tajniki programowania.

Spotkanie z Piotrem Surmaczyńskim, autorem książki „Wyspa dreszczowców”
godz. 19
Galeria Stary Ratusz
Piotr Surmaczyński, pisarz, przygląda się współczesnej emigracji zarobkowej. Bohaterami są : seryjna morderczyni i święta w jednej osobie, zagubiona modelka z prowincji, sfrustrowany absolwent politologii, lubieżny doktorant z toruńskiej uczelni ojca dyrektora i zakochany bez pamięci masochista. Dla historii opowiadanych przez te postaci wspólny mianownik stanowi tytułowa wyspa — Ziemia Obiecana Polaków z początku XXI wieku. Często jednak bardziej wymarzona niż przyrzeczona, a przecież nie wszystkie nadzieje się spełniają. W każdym razie nie zawsze tak, jakbyśmy sobie tego życzyli... Piotr Surmaczyński proponuje nam inteligentne opowiadania, pełne niebanalnych i przewrotnych aż do perwersji pomysłów fabularnych. Przy okazji portretuje w przenikliwy sposób pokolenie współczesnej emigracji zarobkowej. Zna temat od podszewki. Od lat mieszka w Londynie.

08 września
Konsultacje społeczne ws. przebudowy ulicy Partyzantów
godz. 17
OBN, ul. Partyzantów 87
Warsztaty w cyklu konsultacji społecznych na temat przebudowy ul. Partyzantów.

Pokazy kung fu
godz. 19
I LO, ul. Mickiewicza 6
Z okazji 25-lecia działalności Szkoły Chińskich Sztuk Walki „Shaolin” odbędą się pokazy dla wszystkich chętnych i miłośników tego sportu.

doMY
godz. 17
Olsztyński Teatr Lalek
Bezdomki zabiorą dzieci w podróż po wspomnieniach związanych z domem. Każdy maluch ma swoje wyobrażenie o domu, a aktorzy chcą porozmawiać na temat tego wyobrażenia.

Wystawa fotografii Wojciecha Wieteski „Jestem z Polski”
godz. 11-18
Galeria Amfilada MOK
Wojtek Wieteska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wypracował własny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Swoje autorskie cykle fotograficzne wystawiał m.in. w: Starej Galerii ZPAF w Warszawie (Far West), Centrum Techniki i Sztuki Manggha w Krakowie (Tokyo), Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie (Bohaterowie naszej wolności), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Realizuje filmowe i fotograficzne kampanie reklamowe i społeczne oraz projekty dla instytucji państwowych. Publikuje w prasie. Jest autorem albumów i książek fotograficznych. Fotografie artysty znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w PWSFTviT w Łodzi (doktorat w 2015 roku), a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Paryż Sorbona IV. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Mieszka i tworzy w Warszawie. Prace pochodzą z kolekcji Galerii Atlas Sztuki w Łodzi.

Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"
Galeria BWA, godz. 10-18
Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.

Marta Wasilewska-Frągnowska "Podróż"
Galeria BWA, godz. 10-18
Wystawa „Podróż” jest wynikiem inspiracji artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej, refleksji dotyczącej nieustannego odkrywania własnego miejsca w świecie. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach malarskich odpowiednika bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Artystka stawia pytania o sens „zakorzenienia”, powrotu do początku. Czy powrót do korzeni nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności. Ta chęć powrotu „do źródła”, do miejsc fascynacji jest dla niej próbą znalezienia równowagi w ciągłym poczuciu z duchowego rozdarcia pomiędzy sensem jakiejkolwiek przynależności a byciem „w drodze”.

09 września
IV Impreza Integracyjna: Pożegnanie lata „Dmuchawce, latawce, wiatr...”
od godz. 10
siedziba Aeroklubu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie
To będzie już czwarte spotkanie integracyjne, które organizują Stowarzyszenie „Nie lękaj się” oraz podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy „Barka” oraz Domu Pomocy Społecznej „Barka” na olsztyńskim lotnisku. Podczas imprezy odbędzie się konkurs puszczania własnoręcznie zrobionych latawców, kurs pierwszej pomocy, pokaz karetki medycznej, lot balonem, z którego wypuszczone zostanie 1000 sztuk białych baloników z napisem „112 – ratuje życie”. Zaplanowano także zabawę taneczną dla wszystkich zebranych oraz ognisko z poczęstunkiem.

Rajd rowerowy „Raj(d) dla duszy i ciała”
godz. 11
Dom Pomocy Społecznej „Barka”
Trasa rajdu przebiega ścieżkami rowerowymi z Domu Pomocy Społecznej „Barka” do lotniska na Dajtkach w Olsztynie. Uczestnikami będą podopieczni z DPS "Barki", jak również osoby niepełnosprawne ze Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej i szkół z województwa warmińsko-mazurskiego oraz ich terapeuci, opiekunowie i osoby wspierające idee integracji.

Bezpłatne porady prawne
godz. 11-14
Fundacja Fika, ul. Tarasa Szewczenki 1
Każda osoba zainteresowana bezpłatnymi poradami prawnymi tutaj będzie mogła skorzystać z pomocy specjalistów.

Tango Argentyńskie — koncert i pokaz
godz. 19
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
Koncert zespołu tanga argentyńskiego „Roberto Siri Quinteto”. Tu także pokaz tanga argentyńskiego w wykonaniu Magdy Skawińskiej i Michała Wójcika.

Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"
Galeria BWA, godz. 10-18
Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.

Marta Wasilewska-Frągnowska "Podróż"
Galeria BWA, godz. 10-18
Wystawa „Podróż” jest wynikiem inspiracji artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej, refleksji dotyczącej nieustannego odkrywania własnego miejsca w świecie. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach malarskich odpowiednika bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Artystka stawia pytania o sens „zakorzenienia”, powrotu do początku. Czy powrót do korzeni nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności. Ta chęć powrotu „do źródła”, do miejsc fascynacji jest dla niej próbą znalezienia równowagi w ciągłym poczuciu z duchowego rozdarcia pomiędzy sensem jakiejkolwiek przynależności a byciem „w drodze”.

10 września
Czwartki Wileńskie: prelekcja dr. Krzysztofa Sidorkiewicza
godz. 17
Kamienica Naujacka
Tym razem tematem wykładu będzie „Moja Wileńszczyzna, moje Kresy”. Gościem będzie Krzysztof Jeremi Sidorkiewicz, prawnik, historyk i publicysta. W latach 90. był m.in. dziennikarzem „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”, dziś współpracuje z „Kurierem Wileńskim”. Interesuje go historia najnowsza Kujaw i Pomorza, a także Wileńszczyzny i Kresów Wschodnich. Z pewnością będzie to inspirujące spotkanie wszystkich fanów smaczków historycznych. Wstęp wolny.

Seans DKF „Za”
godz. 19
CEiIK, ul. Parkowa 1
Tym razem w czasie seansu DKF „Za” obejrzymy komedię o sześćdziesięciolatce, która chce zostać mamą „Pani szuka pana”.

Wernisaż fotografii Aleksandry Jarockiej — „Cisza” i Katarzyny Schulz — „Za drzwiami”.
godz. 18
Kawiarnia Filmowa Awangarda 2

Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"
Galeria BWA, godz. 10-18, 11-18
Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.

Marta Wasilewska-Frągnowska "Podróż"
Galeria BWA, godz. 10-18, 11-18
Wystawa „Podróż” jest wynikiem inspiracji artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej, refleksji dotyczącej nieustannego odkrywania własnego miejsca w świecie. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach malarskich odpowiednika bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Artystka stawia pytania o sens „zakorzenienia”, powrotu do początku. Czy powrót do korzeni nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności. Ta chęć powrotu „do źródła”, do miejsc fascynacji jest dla niej próbą znalezienia równowagi w ciągłym poczuciu z duchowego rozdarcia pomiędzy sensem jakiejkolwiek przynależności a byciem „w drodze”.

11 września
Konferencja „Kobiety w szeregach straży pożarnych”
godz. 16
Eranova

Koncert „Muzyczna pasja pokoleń”
godz. 16.30
Wojewódzka Biblioteka Publiczna Muzoteka, ul. 1 maja 5
Koncert z piosenkami m.in. Anny German, pieśni włoskie i rosyjskie. Wystąpią: Dawid Koprucki – sopran, Leszek Biłas – tenor, Przemysław Renda – akompaniament. Wstęp wolny.

„Olsztyn. Aktywnie!”
Salsa/Bachata parami
godz. 17
Miejsce:
Eranova, ul. Obrońców Tobruku 3
Te zajęcia to idealne połączenie dwóch bardzo lubianych tańców Salsy i Bachaty. Oba tańce wywodzą się z dużej grupy rytmów latynoskich. Na zajęciach poznacie kilka kroków i fajnych figur obu tańców i pobawicie się do gorącej latynoskiej muzyki. Nabierzecie też takich umiejętności, które pozwolą Wam potańczyć na salsotece. Zapisy w recepcji: tel. 885 81 81 85

Spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem
godz. 17
Instytut Kultury Chrześcijańskiej
Spotkanie z prof. Bogdanem Chazanem - „Czy cywilizacja śmierci jest blisko”.

Spotkanie z cyklu „Szeroki kąt widzenia”
godz. 17
Stary Ratusz WBP
Debata literacko-fotograficzna z udziałem Tomasza Białkowskiego i Michała Kotlińskiego. Spotkanie poprowadzi Ewa Zdrojkowska. Będzie można obejrzeć również wystawę portretów pisarzy wykonanych przez fotografów zrzeszonych w Warmińsko-Mazurskim Stowarzyszeniu Fotograficznym Blur: Joannę Stepkowską, Pawła Gulewicza, Dariusza Poniewozika, Rafała Kaźmierczaka.

Apel poświęcony strażakom poległym w akcji
godz. 19
Siedziba PSP, al. Niepodległości 16
Apel przed siedzibą Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP oraz Komendy Wojewódzkiej i Miejskiej PSP w Olsztynie przy pomniku poświęconym Strażakom poległym w akcji.

Wystawa małych makiet modelarskich
godz. 12
Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności“ MOK, ul. Knosały 3b
To trzy dni w czasie których po raz pierwszy w Polsce, w Olsztynie, będzie można oglądać wystawę małych makiet modelarskich. Zobaczycie prace niemieckich modelarzy, którzy znajdują się w europejskiej czołówce. Ich prace są prezentowane na wielu prestiżowych, europejskich wystawach. Małe makiety kolejowe zaprezentują polskiej publiczności: Dr Franz Rittig, Wolfgang Stößer, Alexander Pesch, Dr Michael Giersberg, Gerhard Peter oraz klub MEC 01. Będą też dwie polskie makiety prezentacyjne autorstwa Janusza Labudy oraz Leszka Lewińskiego i Sebastiana Marszał. Bezpłatne wejściówki można odbierać w Informacji Kulturalnej MOK przy ul. Dąbrowszczaków 3. By zobaczyć wystawę trzeba posiadać bezpłatną kartę wstępu. Do pobrania ze strony mok.olsztyn.pl

Inauguracja cyklu Mistrzowskich Recitali Fortepianowych
godz. 19
Filharmonia
Młody pianista, o którym głośno w świecie, odwiedzi Olsztyn po dwóch latach od pierwszej wizyty. Urodził się w rodzinie polskiej w Kanadzie, koncertuje od dziewiątego roku życia w najbardziej prestiżowych miejscach, zbierając entuzjastyczne opinie. Tym razem w jego wykonaniu usłyszymy dzieła Schumanna – program, który pod koniec miesiąca Jan Lisiecki będzie nagrywał w Rzymie na płytę dla wytwórni Deutsche Grammophon z orkiestrą Santa Cecilia pod kierunkiem Antonia Pappano. Podczas olsztyńskiego wydarzenia Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej dyryguje Piotr Sułkowski.

Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"
Galeria BWA, godz. 10-18, 11-18
Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.

Marta Wasilewska-Frągnowska "Podróż"
Galeria BWA, godz. 10-18, 11-18
Wystawa „Podróż” jest wynikiem inspiracji artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej, refleksji dotyczącej nieustannego odkrywania własnego miejsca w świecie. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach malarskich odpowiednika bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Artystka stawia pytania o sens „zakorzenienia”, powrotu do początku. Czy powrót do korzeni nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności. Ta chęć powrotu „do źródła”, do miejsc fascynacji jest dla niej próbą znalezienia równowagi w ciągłym poczuciu z duchowego rozdarcia pomiędzy sensem jakiejkolwiek przynależności a byciem „w drodze”.

Bezpłatne porady prawne
godz. 11-14
Fundacja Fika, ul. Tarasa Szewczenki
Każda osoba zainteresowana bezpłatnymi poradami prawnymi tutaj będzie mogła skorzystać z pomocy specjalistów.

Kosmiczny Ekspres i podróż po Olsztynie
godz. 16
Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne
Możemy wybrać się w podróż „Kosmicznym Ekspresem”i przyjrzeć życiu gwiazd, zlewającym się galaktykom. Będą też poszukiwania życia na Marsie i księżycach Jowisza, a podczas projekcji „Olsztyn nasze miasto” odkryjemy uroki dawnego i dzisiejszego Olsztyna.

Jam Heroes 2015
godz. 17
Bowl przy Jeziorze Ukiel
Już po raz trzeci najlepsi z najlepszych podejmą wyzwanie zdobycia Grodu Kopernika! Tym razem będziemy podziwiać wojowników na swoich lśniących BMX-ach. Przed wami dwa dni rywalizacji o nagrody finansowe i rzeczowe, koncerty, imprezy, miasteczko sponsorskie i poducha Fly Bag. Tego możecie się spodziewać podczas JAM HEROES 2015. Nie ma kategorii wiekowych, nie ma ograniczeń. Każdy może wystartować.

KINO
Karbala
Film opowiadający o bitwie z 2004 roku, która wydarzyła się naprawdę. To były cztery dni piekła — irackie miasto Karbala, środek wojny w Zatoce Perskiej. Zaczyna się ważne muzułmańskie święto Aszura. Bojówki Al-Kaidy i As-Sadry atakują miejscowy ratusz – siedzibę lojalnych władz i policji, w którym przetrzymywani są też aresztowani terroryści. Ich kolejne wściekłe ataki odpiera osiemdziesięciu polskich i bułgarskich żołnierzy. Broń i jedzenie starczy im jedynie na 24 godziny walk… Rozpoczyna się walka o życie.

Helios
2 bilety
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino1.x pod numer 73601


Multikino
1 podwójne zaproszenie na film „Kocham Kino: Karbala” na 10.09, godz. 19
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino2.x pod numer 73601


Hugo i łowcy duchów
To komediowa ekranizacja bestsellerowej serii książek Cornelii Funke. Film o wesołych przygodach duszka-rozrabiaki z przyjemnością obejrzy cała rodzina. Duszek Hugo trafia do domu jedenastoletniego Toma, który panicznie boi się duchów. Dziwaczny stwór bardzo chciałby być straszny, ale średnio mu to wychodzi. Chłopiec przekonuje się do duszka i się z nim zaprzyjaźnia. Wspólnie będą musieli stawić czoła duchowi zimna.

Helios
2 bilety
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino3.x pod numer 73601


Do utraty sił
W głównej roli Jake Gyllenhaal, który gra pięściarza Billy’ego „Great” Hope’a. Powraca na ring po życiowej tragedii. Próbując utrzymać tytuł mistrza, walczy również o odzyskanie miłości swojej córki.

Helios
2 bilety
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino4.x pod numer 73601


Nigdy nie jest za późno
Aktorka wciela się w piosenkarkę, która w młodości porzuciła rodzinę, żeby zrobić karierę w Kalifornii. Po latach kobieta powraca i stara się odzyskać miłość bliskich. Znowu chce być matką, ale dzieci są już dorosłe.

Helios
2 bilety
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino5.x pod numer 73601


Wizyta
W filmie M. Nighta Shyamalana rodzeństwo trafia na farmę dziadków,których nigdy wcześniej nie widzieli. Dzieci szybko zdają sobie sprawę, że dzieją się tam przerażające rzeczy.

Helios
2 bilety
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino6.x pod numer 73601


ENEMEF: Gry wojenne
godz. 22
Multikino
Widowiskowe sceny batalistyczne, akcje zapierające dech w piersiach. Na ekranie zostaną zaprezentowane cztery opowieści rozgrywające się w różnych miejscach i czasach, które łączy jedno — bezwzględność wojennej rzeczywistości. Będzie to „ENEMEF: Gry wojenne”. W repertuarze opowiadająca o ściśle tajnej operacji „Karbala” — premierowo. Będzie też oparty na historii najlepszego strzelca amerykańskiej armii film „Snajper”, zrealizowany z rozmachem, nakręcony na faktach „Ocalony” i widowiskowa, niezwykle realistyczna „Furia”.

1 podwójne zaproszenie na ENEMEF: Gry wojenne na 11.09, godz. 22
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino7.x pod numer 73601


Żyć nie umierać
Inspiracją do powstania filmu był Tadeusz Szymków, ceniony aktor, znany z występów w tak głośnych produkcjach jak „Psy”, „Kroll” czy „Ekstradycja 3”. 50-letni twórca zmarł na raka w styczniu 2009 roku. Film z pasją, energią, wzbudzający emocje. Porusza, ale przede wszystkim zaraża pozytywną energią głównego bohatera.

Awangarda
1 podwójne zaproszenie
SMS: Należy wysłać sms z uzasadnieniem o treści no.kino8.x pod numer 73601

12 września
Jam Heroes

od godz. 11
Park Kusocińskiego
Podziwiajcie wojowników na swoich lśniących BMX-ach. Koncerty, imprezy, miasteczko sponsorskie i poducha Fly Bag. To impreza dla miłośników naprawdę mocnych wrażeń. Nie ma kategorii wiekowych, nie ma ograniczeń. Jeśli chcesz zmierzyć się z najlepszymi, apisz się i stań oko w oko z innymi riderami. Do rzeczy! Od godz. 22 w Nowym Andergrandzie „After w trakcie”, czyli „Trap nie disco” i koncerty.

Trakt filmowy „Muzyka na ekranie i …na żywo”
godz. 16
Park Centralny
Kino na świeżym powietrzu, również z muzyką na żywo. Trakt Filmowy to doskonała okazja na spędzenie miłego wieczoru przy rewelacyjnych filmach. Podobnie jak co roku, w trzech różnych miejscach Olsztyna. O godz. 16 w Parku Centralnym - „Będzie głośno!”, a o godz. 19 widzowie na scenie staromiejskiej obejrzą „20 000 dni na Ziemi”. Na zakończenie filmowego dnia o godz. 21.30 prawdziwa gratka dla kinomaniaków. Będą to fragmenty kultowych polskich filmów z muzyką na żywo w wykonaniu grupy PostNatura. Wstęp wolny.

„Olsztyn. Aktywnie!”
Park Linowy Hardcore
godz.10
Park Linowy Hardcore, Las Miejski od ul. Radiowej
W parku linowym czekają atrakcje podnoszące poziom adrenaliny. Na początek czekać na was będzie trochę teorii, a potem dwa zjazdy tyrolskie nad rzeką - wysokość maksymalna 22 metry, długość 2 x 125 metrów. Będzie się działo.

Gwiazdorski koncert na urodziny Galerii Warmińskiej
godz. 19
Galeria Warmińska
Chcesz na żywo usłyszeć hity lat 90., które do dziś można usłyszeć w czasie niejednej dyskoteki? Na miejscu dowiesz się, jak zdobyć wejściówki.

III Olsztyńska Wystawa Dalii
w godz. 10-18
Szklarnia Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM, ul. Heweliusza 22, Kortowo
Najsłynniejszy hodowca dalii w Polsce ma w swoim ogrodzie ponad 700 odmian. Przepiękne i unikatowe okazy będzie można podziwiać w czasie III Olsztyńskiej Wystawy Dalii. Wystawa i konkursy adresowane są do wszystkich ogrodników i florystów, zarówno amatorów jak i zawodowo zajmujących się hodowlą kwiatów, dla posiadaczy działek, ogródków przydomowych, hodujących kwiaty na balkonach, itp. Teraz w szklarniach UWM będzie można podziwiać najpiękniejsze okazy. W programie również stylizacje z daliami oraz warsztaty dla dzieci.

Narodowe Czytanie „Lalki”
godz. 17
Dobre Miasto, Przedmurze
Co w programie? Podczas Narodowego Czytania mieszkańcy gminy i powiatu pod kierunkiem aktorów Alicji Kochańskiej i Macieja Mydlaka przeczytają, z podziałem na role, kwestie głównych bohaterów „Lalki” — Izabeli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego. Chcemy ustanowić rekord ilości osób biorących udział w zbiorowym czytaniu polskiej klasyki!
Prologiem do wspólnego czytania będzie inscenizacja wybranej sceny „Lalki” w interpretacji dobromiejskiego Teatru Pallicho oraz konkursy dotyczące powieści „Lalka” i twórczości Bolesława Prusa. Uwaga! Zabierzcie ze sobą egzemplarze powieści ze swoich domowych biblioteczek. Będzie okazja do złożenia na nich pamiątkowego stempla, które organizatorzy otrzymali z Kancelarii Prezydenckiej.

Wystawa małych makiet modelarskich
godz. 10
Centrum Techniki i Rozwoju Regionu „Muzeum Nowoczesności” MOK, ul. Knosały 3b
Po raz pierwszy w Olsztynie, będzie można oglądać wystawę małych makiet modelarskich, m.in. ukazujących infrastrukturę kolejową. By zobaczyć wystawę, trzeba posiadać bezpłatną kartę wstępu. Do pobrania ze strony mok.olsztyn.pl

Kraciaste Latino Party
godz. 21
Amnezja
Pierwsza po wakacjach impreza z cyklu „Follow the Tiburon”. Tym razem tematem przewodnim na przebranie będzie kratka i to tylko od uczestników zależy, jaka będzie. Może być szkocka, więzienna, na brzuchu itp. Wszelkie koszule, bluzki, spodnie, spodenki, leginsy, spódnice, sukienki oraz inne stroje i akcesoria z motywami kraciastymi mile widziane. Inwencja jest nieograniczona i będzie nagrodzona atrakcyjnymi nagrodami. Wjazd: 10 zł.

III Festiwal Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa
godz. 10
Hotel Omega
To kolejna edycja krajowego festiwalu producentów i miłośników sera w każdej postaci. W programie „żelazne pozycje”, czyli m.in. degustacje serów i twarogów na stoiskach producentów, laboratorium sera i twarogu, pokazy gotowania na żywo. W uliczce seromaniaków czekają animacje dla dzieci. W strefie twórczego recyklingu rodzinne warsztaty.

Ewa Plichta-Lubieniecka "Taki pejzaż"
Galeria BWA, godz. 10-18, 11-18
Wiodącym tematem prac artystki jest okoliczny pejzaż. Jej malarstwo charakteryzuje się bogactwem barwy, faktury i formy, przez co bardziej przywodzi na myśl fantazyjną abstrakcję niż realistyczne panoramy. Ewa Plichta-Lubieniecka urzeka widza intymnym zachwytem nad rodzinnymi krajobrazami, wciąga go w zadumę nad tożsamością i związkiem z naturą. Twórczość artystki to radość, energia i bogactwo barw, które stanowią swoisty hołd życia.

Marta Wasilewska-Frągnowska "Podróż"
Galeria BWA, godz. 10-18, 11-18
Wystawa „Podróż” jest wynikiem inspiracji artystycznych Marty Wasilewskiej-Fragnowskiej, refleksji dotyczącej nieustannego odkrywania własnego miejsca w świecie. Urodzona i wychowana na Warmii od zawsze poszukiwała w strukturach malarskich odpowiednika bardzo charakterystycznego krajobrazu, który w pewnym momencie stał się jej wewnętrznym pejzażem. Artystka stawia pytania o sens „zakorzenienia”, powrotu do początku. Czy powrót do korzeni nas wzbogaca, rozwija, czy też sprawia, że człowiek wraz ze swoją złożonością psychiczną staje się niewolnikiem miejsc, przyzwyczajeń oraz przynależności. Ta chęć powrotu „do źródła”, do miejsc fascynacji jest dla niej próbą znalezienia równowagi w ciągłym poczuciu z duchowego rozdarcia pomiędzy sensem jakiejkolwiek przynależności a byciem „w drodze”.

13 września
„Olsztyn. Aktywnie!”

Olsztyn, od godz. 8
Aktywni są szczęśliwsi! Wy też poczujecie się lepiej! Przed wami zajęcia dla całych rodzin. Na początek o godz. 8 czekać będzie na was w Parku Centralnym przy fontannie instruktor Tai Chi. Dwie godziny później wybierzcie się na nordic walking. O godz. 11 dla chętnych w Parku Jakubowo odbędą się zajęcia pilates. W południe możecie zagrać w kręgle w Family Bowling Center lub też w golfa w Natrekach. Na trening funkcjonalny o godz. 12 zaprasza także Kinetic przy ul. Tuwima. Aktywny dzień zakończcie tańcem. Zajęcia już o godz. 16 w Studio Tańca Warszawska66 Dance Station.

Dożynki gminne
Świątki, godz. 10.30
Wyobraźni mieszkańcom tej gminy z pewnością nie brakuje. Przekonajcie się o tym sami. Przyjedźcie do Świątek i przenieście się w przeszłość, do czasów średniowiecznych. To będzie niedziela pełen atrakcji. Święto plonów rozpocznie o godz. 10.30 mszą świętą w parafialnym kościele. Kolejne atrakcje zaplanowano od południa w Parku Wiejskim. Odbędzie się inscenizacja przekazania aktu lokacyjnego, liczne zabawy plebejskie, tańce i konkursy. Będzie również rywalizacja sportowa, podczas której najlepsi zdobędą certyfikat superbaby czy superchłopa. Wybierzecie też najładniejszy wieniec dożynkowy i najsmaczniejsze ciasto z jabłkami.

Aby dostać bilet, należy wysłać od godz. 9 w niedzielę do godz. 20 w poniedziałek pod numer 73601 sms z uzasadnieniem: Chcę otrzymać bilet, ponieważ... Uzasadnienie wpiszcie w miejsce "x". Koszt sms-a to 3,69 z VAT. Bilety do Heliosa do wykorzystania od 14-17.09, do Awangardy - 11-17.09.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB