Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Spotkanie z Wacławem Holewińskim w Książnicy

2015-11-23 21:02:36 (ost. akt: 2015-11-23 21:05:29)

Podziel się:

Prowadził działalność opozycyjną w PRL, prowadził podziemną oficynę wydawniczą, był internowany w stanie wojennym. Wacław Holewiński w Książnicy Polskiej we wtorek, 24 listopada o godz. 17.30 promuje najnowszą powieść.

Wacław Holewiński jest pisarzem, prawnikiem, więźniem politycznym okresu PRL. W olsztyńskiej Książnicy Polskiej będzie promować swoją najnowszą książkę „Honor mi nie pozwala”. Bohaterem powieści jest major Stanisław Ostwind ps. „Bolesław”, „Kropidło”, który był polskim patriotą. Żyd z pochodzenia i religii. Pierwotnie nazywał się Szmul (Samuel) Ostwind (syn Wolfa i Rebeki z Saldlów). W 1915 roku wstąpił do Legionów Polskich i brał udział w walkach pod Kostiuchnówką i nad Stochodem. Był ranny. W wojnie polsko-bolszewickiej walczył w 36 pp Legii Akademickiej, m.in. pod Komarowem. W sierpniu 1920 roku bronił Warszawy, następnie polskiego Lwowa. Przyjął chrzest w Kościele katolickim i od tej pory nosił imię polskiego świętego Stanisława. W II RP był funkcjonariuszem Policji Państwowej w Warszawie. Za wybitne osiągnięcia w służbie i odwagę w zwalczaniu bandytyzmu był wielokrotnie awansowany i odznaczany. W styczniu 1945 został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Przez miesiąc był poddawany niewyobrażalnym torturom, które miały go zmusić do współpracy z Sowietami. Gdy to się nie udało został skazany na karę śmierci.
Wacław Holewiński swoich bohaterów nie idealizuje. Pokazuje ich jako zwykłych ludzi, ze słabościami, lękami i obawami. To kolejna pozycja, która przedstawia losy jednego z Żołnierzy Wyklętych.
Wstęp na spotkanie wolny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB