Czwartek, 26 kwietnia 2018

Wigilia czyli Swiat Weczir. Boże Narodzenie czyli Rizdwo. Wesołych Świąt!

2016-01-05 15:34:52 (ost. akt: 2016-01-05 16:02:29)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Boże Narodzenie w Kościołach wschodnich rozpoczyna się 13 dni po świętach obchodzonych w Kościele rzymskokatolickim. W środę, 6 stycznia m.in. grekokatolicy zasiądą do wigilijnego stołu i podzielą się prosforą. Życzymy wam spokojnych i rodzinnych świąt!

Greckokatolicka Wigilia przypada w środę, 6 stycznia 2016 roku. Tego dnia do wieczerzy zasiądą mieszkający na Warmii i Mazurach Ukraińcy, grekokatolicy i prawosławni. Wśród 12 potraw, do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy (symbol rodzącego się życia), miodu (symbol wiecznego szczęścia), maku, orzechów i bakalii. Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa. Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia, nie ma jednak opłatka, lecz prosfora – pszenny chleb.
Późnym wieczorem w cerkwiach odbywa się „Powieczeria”, czyli nabożeństwo połączone ze śpiewem pieśni z Pisma Świętego. W centralnej części kościoła na stoliku o nazwie „tetrapod” ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione.

W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi Liturgii.
U grekokatolików Święta Bożego narodzenia trwają 3 dni. Pierwszy (7 stycznia) poświęcony jest Chrystusowi, drugi (8 stycznia) Matce Bożej, a trzeci (9 stycznia) św. Stefanowi, zamordowanemu w 36 roku po narodzinach Chrystusa pierwszemu męczennikowi.
Igor Hrywna

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. warmiaczka #1899928 | 5.172.*.* 6 sty 2016 10:57

    RADOSNYCH ŚWIĄT W GRONIE NAJBLIŻSZYCH życzę wszystkim moim znajomym i przyjaciołom, którzy obchodzą święta zgodnie z kalendarzem juliańskim.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz