środa, 13 listopada 2024

Na co zwrócić uwagę podczas odbioru mieszkania?

2016-01-05 16:34:07 (ost. akt: 2016-01-05 16:48:45) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: archiwum autora

Podziel się:

Odbiór własnego, nowego mieszkania jest zwykle nie lada przeżyciem. Ten długo oczekiwany moment przepełniony jest euforią. A trzeba zachować rozsądek, by przy odbiorze wymarzonego lokum nie zapomnieć o wszystkich formalnościach.

Warto zawsze pamiętać, że odbierając lokal od dewelopera powinniśmy bardzo dokładnie go sprawdzić oraz porównać jego stan ze wszystkimi zapisami w naszej umowie. Może się bowiem okazać, że w trakcie prac wykończeniowych odkryjemy bardzo wiele uchybień, które powinny zostać naprawione przez wykonawcę, czyli w praktyce przez naszego dewelopera. Poniżej prezentujemy garść porad dotyczących odpowiedniego przygotowania się, do trwającego nierzadko nawet kilka godzin, rzetelnego odbioru mieszkania.

Kogo i co ze sobą zabrać?


Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalisty, który fachowym okiem oceni nasze nowe mieszkanie, w tym jakość zastosowanych materiałów i dokładność wykonania prac. Specjalistą takim jest zwykle inspektor nadzoru budowlanego bądź kierownik budowy, a usługa tego typu może kosztować kilkaset złotych. Jest to jednak mimo wszystko zdecydowanie bardziej opłacalne rozwiązanie, niż późniejsze pokrywanie kosztów napraw wcześniej niezauważonych usterek z własnej kieszeni.
Jeśli jednak nie możemy sobie pozwolić na taki wydatek (ponieważ kupiliśmy mieszkanie w dużym mieście, gdzie ceny mogą być wysokie, a dostępność fachowców relatywnie niska – dobre przykłady to Warszawa, Kraków, Gdańsk, a nawet Olsztyn) albo nie jest możliwe ściągnięcie takiej osoby na czas odbioru naszego mieszkania, powinniśmy zabrać ze sobą kilka przydatnych przedmiotów i samodzielnie dokonać przeglądu lokalu. Co zatem zabrać i o czym pamiętać? Przede wszystkim powinniśmy zarezerwować sobie co najmniej 2 godziny w ciągu dnia, kiedy mieszkanie będzie właściwie oświetlone światłem dziennym, a ponadto zaopatrzyć się w długą poziomicę, miarkę (mającą przynajmniej 5 metrów), kątownik, mocną latarkę, zapalniczkę oraz grubą kartkę papieru. Tak przygotowani możemy ruszać na spotkanie z deweloperem.


Odbiór mieszkania


Pierwszą czynnością, od której powinniśmy rozpocząć odbiór naszego mieszkania, jest sprawdzenie zgodności planu z umową. W tym celu powinniśmy dokonać pomiaru poszczególnych pomieszczeń i wielkości otworów okiennych oraz drzwiowych. Ponadto konieczne jest zmierzenie wysokości pomieszczeń: powinna być ona jednakowa we wszystkich miejscach lokalu. Kątownikiem należy sprawdzić wszystkie kąty (nie wszystkie bywają proste), a poziomicą pion ścian i poziom wylewek. Dzięki latarce mamy szansę dokładnie sprawdzić powierzchnie ścian, które powinny być gładkie, pozbawione pęknięć i jakichkolwiek śladów napraw. Przyniesiona przez nas kartka papieru przyda się do sprawdzenia szczelności drzwi i okien. Oprócz tego, że powinny zamykać się i otwierać bez problemu, nie powinny też pozwolić upaść włożonej pomiędzy framugi kartce. Jeśli jednak papier położony na framudze okna daje się wyjąć po jego zamknięciu, powinniśmy natychmiast zgłosić usterkę danego okna, ponieważ ewidentnie jest ono nieszczelne.

Bardzo ważnym etapem naszej kontroli jest sprawdzenie balkonu, który powinien mieć odpowiedni spadek, aby woda nie zalewała nam potem mieszkania, a ponadto wszystkie płytki na balkonie powinny zostać przez nas obstukane – głuchy odgłos oznacza pustą przestrzeń pod spodem, a efektem w przyszłości zwykle jest odpadanie takich płytek.

Sprawdzenie instalacji to kolejny, bardzo ważny etap prac odbiorczych. Zapalniczka posłuży nam do sprawdzenia drożności wentylacji: przykładając płomień do kratki instalacyjnej powinniśmy zauważyć jego odchylenie się w jej stronę. Chcąc sprawdzić instalację elektryczną najlepiej byłoby we wszystkich punktach świetlnych zamontować oprawki z żarówkami i zapalić je wszystkie jednocześnie – brak reakcji ze strony bezpiecznika będzie dla nas wyznacznikiem poprawnego jej funkcjonowania. Instalacja wodna, gazowa i grzewcza będą niestety dość trudne do gruntownego sprawdzenia poza sezonem albo bez specjalistycznego sprzętu - możemy jedynie zweryfikować, czy punkty wodne i grzewcze zostały zainstalowane we właściwych miejscach.

Protokół odbioru mieszkania


Podsumowaniem naszej weryfikacji jest wypełnienie i podpisanie protokołu odbiorczego mieszkania. Tylko to, co zostało w nim zapisane, ma wiążącą moc, dlatego nie poprzestawajmy na ustaleniach ustnych - one nie sprawią, że deweloper usunie zauważone przez nas usterki. Na piśmie określmy termin usunięcia wszystkich wychwyconych wad i dopiero gdy wykonawca rzeczywiście się ich pozbędzie, podpiszmy protokół. Możemy również zażądać obniżenia ceny mieszkania, jeśli sami zdecydujemy się na pokrycie kosztów koniecznych napraw.

Może się też niestety okazać, że nabyty lokal posiada tak istotne wady, że nie nadaje się do zamieszkania. W takiej sytuacji można zażądać wymiany mieszkania na nowe albo zwrotu pieniędzy i odstąpienia od umowy. Warto pamiętać, że nawet po etapie podpisania protokołu zdawczego mamy prawo do dochodzenia swoich praw i jeśli zauważymy dodatkowe usterki, jako właściciele lokalu mamy prawo do zgłaszania ich w ramach gwarancji i rękojmi.

W poszukiwaniu nowego mieszkania w Olsztynie, Gdańsku czy Gdyni, które zostało wybudowane w najwyższym standardzie, warto odwiedzić stronę dewelopera Polnord, we współpracy z którym powstał powyższy artykuł.