Sobota, 21 września 2024

Zaskakująca decyzja rządu: lecznicza marihuana będzie refundowana w Polsce

2016-03-18 15:16:52 (ost. akt: 2016-03-21 10:52:11)
Od lat o legalizację leczniczej marihuany wnosiły różnorakie środowiska

Od lat o legalizację leczniczej marihuany wnosiły różnorakie środowiska

Podziel się:

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję w sprawie leków na bazie marihuany. Medykamenty z zagranicy będzie refundował rząd. PiS zapowiada legalizacje plantacji na potrzeby produkcji.

— Trudno zrozumieć, czemu zrobił to dopiero konserwatywny rząd pani Beaty Szydło. Niezależnie od dzielących nas różnic, chcę w imieniu wszystkich chorych podziękować pani premier Szydło za ten odważny ruch — powiedział Onetowi Andrzej Rozenek, wiceprzewodniczący Czerwono-Białych. Polityk sam od wielu lat zabiega o legalizacje leczniczej marihuany.

"Rzeczpospolita" podaje, że Ministerstwo Zdrowia niebawem opublikuje komunikat na temat nowych regulacji w tej sprawie. W Polsce dominują obawy przed leczniczą marihuaną, które często są wynikiem niewiedzy lub powielania błędnych stereotypów. Od kilku lat temat budzi wiele kontrowersji. Zdesperowani chorzy skłonni byli nielegalnie sprowadzać i przyjmować leki na bazie marihuany medycznej. Takie specyfiki uśmierzają ból, łagodzą efekty uboczne chemioterapii i zwalczają lekooporną padaczkę. Dorota Gudaniec matka chłopca cierpiącego z powodu lekoopornej padaczki, który przyjmuje leczniczą marihuanę podkreśla, że — należy oddzielić grubą linią produkt medyczny od skręta.

— Od 4 marca 2016 r., działając na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, minister zdrowia wydaje zgody na refundację produktów zawierających kannabinoidy, sprowadzanych z zagranicy w ramach importu docelowego — komunikuje Ministerstwo Zdrowia.

"Nowe regulacje ułatwią życie nie tylko cierpiącym z powodu chorób nowotworowych i neurologicznych, ale i prace samych lekarzy. Według polskiego prawa osoby stosujące leczniczą marihuanę, są przestępcami. W 2015 roku dr Marek Bachański został zwolniony w trybie dyscyplinarnym z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie za eksperymentalne leczenie pacjentów medykamentami z marihuany. Ministerstwo Zdrowia zwraca szczególną uwagę, że "każda zgoda wydana w tym trybie jest zindywidualizowana, a kontynuacja terapii zależy od przedstawienia (za każdym razem) szczegółowych informacji dotyczących skuteczności dotychczasowego leczenia. Informacje te będą na bieżąco monitorowane przez ministra zdrowia. W tym celu ministerstwo prowadzi ewidencję składanych wniosków, wydawanych zgód na refundację i pacjentów objętych leczeniem".

Dzięki nowym aktom prawnym odnośnie leczniczej marihuany — wielu pacjentów będzie mogło bez ponoszenia ogromnych kosztów podjąć lub kontynuować terapię na bazie leków zawierających leczniczą marihuanę — twierdzi neurolog dr Marek Bachański. W lutym 2016 roku poseł Piotr Liroy Marzec z Ruchu Kukiz’15 przedstawił projekt ustawy odnośnie marihuany medycznej oraz przeciwdziałaniu narkomanii.
— Medyczna marihuana to nie narkotyk, który niszczy, przeciwnie pomaga ludziom w chorobie — twierdzi mężczyzna. Rozenek nadmienia o sprawach karnych, które toczą przeciwko nielegalnym przewoźnikom leczniczej marihuany do Polski. Zwraca się do prezydenta Andrzeja Dudy, aby wobec domniemanych sprawców takich przestępstw zostały podjęte środki łagodzące. — Apeluję do prezydenta Andrzeja Dudy, by zastosował akt łaski wobec osób, które zdecydowały się na przywiezienie do kraju medycznej marihuany — mówi.

Zdaniem polityka refundacja medykamentów w składzie których znajduje się wyciąg z konopi indyjskich "jest już mniej jednoznaczna". Podkreśla, że w kraju przełamaliśmy swego rodzaju tabu. To ulży i pomoże wielu chorym. Jednak — leki te są niestety drogie . Rząd powinien zastanowić się, czy polscy producenci leków nie powinni być zachęceni do szybkiego wytworzenia takiego preparatu po znacznie niższych cenach — tłumaczy wiceprezes Czerwono–Białych. Polityk uważa, że uprawianie konopi indyjskich nie jest bardzo trudne oraz nie potrzebuje szczególnie wyjątkowych warunków. Pacjenci równie dobrze mogliby hodować ziele we własnych domach.

Od lat o legalizację leczniczej marihuany wnoszą różnorakie środowiska. Dopuszczenie preparatu do legalnego obrotu w Polsce, to szansa dla osób którym nie pomagają żadne inne medykamenty. Niektórzy wiele lat borykają się z chorobami na które w Polsce nie ma lekarstwa. Lecznicza marihuana daje nowe możliwości zwalczania dotychczas nieuleczalnych przypadłości i rozwoju medycy.
— Jest to lek pomocny w wielu bardzo trudnych schorzeniach, w tym nawet przy nowotworach — twierdzi polityk. Uważa również, iż - to niewątpliwie wielki sukces doktora Marka Bachańskiego od lat walczącego w imieniu swoich małych pacjentów chorych na padaczkę lekooporną.

Na zmiany w lecznictwie niewątpliwy wpływ mieli rodzice dzieci cierpiących m.in. z powodu lekoopornej padaczki. Pani Dorota Gudaniec założyła fundacje "Krok po kroku", która pomaga niepełnosprawnym dzieciom. Kobieta od 2014 roku walczy o legalizacje marihuany leczniczej. Na uwagę zasługuje również środowisko "Wolnych Konopi" pod wodzą Andrzeja Dołeckiego oraz Jakuba Gajewskiego. Trybunał Konstytucyjny z regulacją prawną leczniczej marihuany zgłosił się do Sejmu dopiero w 2015 roku. Zaprezentował wyniki badań, które potwierdzają lecznicze właściwości konopi indyjskich. Dogłębne analizy wykazały, że łagodzi objawy chorób nowotworowych oraz efekty uboczne chemioterapii. Ponadto wywiera pozytywny wpływ w leczeniu stwardnienia rozsianego, jaskry oraz AIDS.

Dr Josha Stanley z Kolorado w ciągu 2015 roku leczył ok. 450 osób cierpiących na lekooporną padaczkę marihuaną medyczną. Wykazał, że objawy chorobowe u pacjentów zostały zminimalizowane nawet o 90-proc. Ministerstwo Zdrowia publikuje w jednym z komunikatów, że: "leki objęte zgodą na refundację w trybie art. 39 ust. 1 ustawy o refundacji są dostępne w aptekach na ryczałt. To oznacza, że za opakowanie leku pacjent płaci 3,20 zł".

Artykuł powstał we współpracy z właścicielem stron: https://ganjafarmer.com.pl  oraz http://farmanasion.pl

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB