Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Takie pytanie, o palmę pierwszeństwa. Czy jajo było pierwsze?

2016-03-26 12:00:00 (ost. akt: 2016-03-26 12:34:04)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Pytanie o to, co było pierwsze, jajko czy kura jest, w pewnym sensie pytaniem o początek? Warto takie sobie zadać przy okazji rozpoczętej wiosny, kiedy wszystko budzi się do życia.

Dla naukowców odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, bo zwierzęta jajorodne pojawiły się na świecie jeszcze przed takimi stworzeniami, jak kura domowa. Jajorodnymi były oczywiście dinozaury. Ich jaja otaczała twarda skorupa z kalcytu o grubości nawet pół centymetra..., ale teraz nie o tym. Jajko było więc pierwsze, a co z kurą?

Ta ma stanowić udomowioną formę kura bankiwa, który występuje w północno-wschodnich Indiach oraz w południowo-wschodniej Azji. Zwierzęta te udomowiono już 5 tys. lat temu. Co do samych kur, najnowsze badania wykazały, że ptaki te mają rozwinięte zdolności kogitywne, czyli potrafią wykorzystać zdobytą wiedzę i ją spożytkować. Potrafią również być przebiegłe, a nawet zdolne do empatii. Od razu widać, że tak „inteligentne zwierzę” musiało przejść jakiś etap ewolucji. Co więc było u początku?

Tutaj wypada zadać pytanie o prapoczątek. Jeszcze kilka wieków przed narodzeniem Chrystusa głowili się nad tym, tak zwani przedstawiciele filozofii przyrody z terenów Grecji. Dążyli oni do wyjaśnienia rzeczywistości poprzez znalezienie praprzyczyny wszystkich bytów. I tak dla Talesa z Miletu, filozofa, który dał początek geometrii, taką praprzyczyną miała być woda. Dla Heraklita miał to być ogień, dla Anaksymenesa powietrze, a dla Ksenofanesa — ziemia.

Wreszcie dla Empedoklesa były to wszystkie cztery żywioły określane przez niego również jako cztery składniki świata. Ani o kurze, ani o jajku nikt z nich nie wspominał.

Zaraz, a może to Anaksagoras miał rację pisząc o tym, że to nasiona są praprzyczyną wszystkiego. W końcu to za jego przyczyna, w filozofii pojawił się ...rozsądek.
woj

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. agnostyk #1962477 | 176.221.*.* 27 mar 2016 09:23

  pierwszy był bug potem kogut kura i jajooo

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Olsztynianin #1962143 | 88.156.*.* 26 mar 2016 13:44

   Na pewno ani kura ani jajko nie było pierwsze Tylko kto? KOGUT był pierwszy

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz