Blisko 161 milionów dzieci nie rozwija się w pełni, a ich wzrost został zahamowany przez niewłaściwe odżywianie i brak składników odżywczych. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia w późniejszym wieku często zmagają się z nadwagą. Zarówno zbyt niska waga jak i otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych.
Niewłaściwe odżywanie jest zjawiskiem niemal powszechnym, niezależnym od zasobności portfela. Dotyczy dzieci, które mają niedowagę lub nadwagę, albo w których organizmie brakuje składników odżywczych i minerałów.
Zahamowanie wzrostu u małych dzieci może być wynikiem niewłaściwego żywienia w łonie matki lub na wczesnych etapach ich rozwoju. Jeśli w późniejszym okresie życia następuje nadmierny przyrost wagi, wiąże się to ze zwiększonym ryzykiem chorób przewlekłych wynikających ze złego sposobu odżywiania, m.in. cukrzycy.
W celu pełniejszego zdiagnozowania sytuacji i zwiększenia świadomości w zakresie odpowiedniego żywienia wprowadzono Projekt Mapowania Niewłaściwego Odżywiania. Wraz z Global Alliance for Improved Nutrition (GAIN) w kilkudziesięciu krajach zarówno tych bardziej jak i mniej zasobnych przeprowadzono badanie. Okazuje się, że jednym z krajów najbardziej dotkniętych niewłaściwym żywieniem są Chiny. Na zahamowanie wzrostu cierpi tam około 8,3 miliona dzieci poniżej 5 roku życia, a 5,8 miliona dzieci w tym wieku ma nadwagę lub jest otyłych.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci, którym nie zapewniono podczas pierwszych dwóch lat życia prawidłowego żywienia, często cierpią na zahamowanie wzrostu, mają trudności w rozwoju intelektualnym oraz niską odporność na choroby. Złe odżywania ma niekorzystny wpływ na edukację dziecka, a w wieku dorosłym osoby te trudniej radzą sobie na rynku pracy.
woj
woj
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez