Piątek, 20 września 2024

Rok 1966. Szara rzeczywistość z propagandą w tle

2016-04-18 11:24:11 (ost. akt: 2016-04-18 11:52:40)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

W tym roku obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski. A jak świętowano 50 lat temu? Obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego różniły się od tych, które w rocznicę Chrztu Polski zorganizował Kościół.

Rzeczywistość lat 60. w PRL-u wyglądała dość blado w porównaniu z Zachodnią Europą. Pralka „Frania”, motocykl WSK i bigbit zamiast rock and rolla, który nie odpowiadał władzom jako zbyt prozachodni...
— Propagowano hasło „polska młodzież śpiewa polskie piosenki” — mówi prof. Witold Gieszczyński, historyk UWM w Olsztynie. — Przy czym raczej nawiązywano do folkloru, niż do rock and rolla.

Na tym tle władze państwowe przygotowywały się do obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, w odróżnieniu od Kościoła, który dziewięcioletnią nowenną już w 1957 roku rozpoczął przygotowania do upamiętniania Chrztu Polski.
— To był ten sam jubileusz, ale miał dwa akcenty — mówi Prof. Gieszczyński. — Nie brakowało swoistej rywalizacji. Spotyka się określenie, że była to walka o „rząd dusz”. Rządzący chcieli zdyskredytować znaczenie chrześcijaństwa w Polsce, a strona kościelna wręcz odwrotnie.

Uroczystości państwowe zaczęły się od świętowania 550-lecia bitwy pod Grunwaldem w 1960 roku. Widocznym akcentem wspomnianego roku było wybicie okolicznościowej, srebrnej monety z wizerunkami Mieszka I i Dobrawy. Szeroko zakrojony plan zakładał wybudowanie tysiąca szkół na tysiąclecie (wybudowano ich niemal 1500). Ale nie tylko, bo w wielu miastach budowano osiedla tysiąclecia oraz parki tysiąclecia.

— W czasie, kiedy Kościół organizował wydarzenia związane z rocznicą chrztu, władze również planowały uroczystości — mówi profesor. — Chodziło o to, aby od Kościoła odciągnąć jak najwięcej osób dorosłych czy młodzieży, która miała wówczas obowiązek uczestniczyć np. w zajęciach pozalekcyjnych.
Nie inaczej było w naszym regionie, kiedy to główne uroczystości kościelne odbyły się 19 czerwca 1966 roku we Fromborku. W tym samym dniu strona rządowo-partyjna zorganizowała obchody w Lidzbarku Warmińskim.

Główne obchody Tysiąclecia Państwa Polskiego zorganizowano 22 lipca 1966 roku w Warszawie. Ulicami stolicy przeszła wówczas parada przedstawiająca tysiąclecie oręża polskiego. Nie zabrakło na niej Władysława Gomułki, I sekretarza PZPR.
Wojciech Kosiewicz

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Warmiak #1978011 | 185.34.*.* 18 kwi 2016 14:03

    Panie Profesorze a słyszał Pan ,ze to święto było kościelne i państwowe ,zarówno jedna i druga strona je świętowała. .Proszę zobaczyć paradę wojskowa na YouTube jak uroczyście świętowano https://www.youtube.com/wa tch?v=_JK9FJG0vVI. Trochę więcej obiektywizmu..

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz