Piątek, 22 listopada 2024

Mamo, tato: skąd się biorą dzieci? Rozmowy o seksie

2016-05-17 16:03:10 (ost. akt: 2016-05-19 12:13:11)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

O tym, kiedy powinniśmy zacząć rozmawiać z pociechami o seksie mówi Katarzyna Danielewicz, psycholog.





— Skąd się biorą dzieci. Pamięta pani, jakie były najbardziej absurdalne tłumaczenia rodziców?



— Dziś coraz mniej rodziców ucieka się do podawania dzieciom dbiegających od rzeczywistości odpowiedzi jak np. dzieci przynosi bocian, albo rodzice znajdują dzieci w kapuście. Rodzice chcą udzielać odpowiedzi prawdziwych, ale bardzo ogólnych lub odkładają taką rozmowę na bliżej nieokreśloną przyszłość. Aktualnie dużo bardziej absurdalna jest pojawiająca się tendencja, wynikająca z większej świadomości rodziców, ze z dziećmi należy o seksie rozmawiać jak najwcześniej, kiedy dziecko o to zapyta pierwszy raz. A dzieje się to zwykle kiedy maluchy mają 4-5 lat. I robią to bardzo precyzyjnie, fachowo i szczegółowo. A dziecko w tym wieku nie jest w stanie tak podanej wiedzy przyjąć. 



— W jakim wieku powinniśmy z dziećmi rozpocząć rozmowę o seksie?



— Rodzicom wydaje się, że takie rozmowy nie są konieczne aż do okresu dojrzewania. A kiedy już ten czas nadchodzi rozmowa przybiera postać wykładu. To męczy i krępuje dziecko, a w dodatku takie próby są podejmowane zbyt późno i nasza pociecha odbiera je jako naruszanie sfery intymności. Trzeba zacząć rozmowę już w momencie kiedy dziecko jest małe. Pamiętać jednak przy tym, by dostosować się do fazy rozwojowej pociechy. Pierwsze takie pytania zada nam przedszkolak. Warto się do takiej rozmowy przygotować. Patrząc na postawę rodzica dziecko dowiaduje się, czy to temat zakazany i ma samo szukać informacji, czy też śmiało może o to zapytać i o tym rozmawiać. Obecnie na rynku dostępne jest wiele książek, dzięki którym rodzice zdobędą wiedzę. Są też specjalne pozycje, które można czytać wspólnie z dzieckiem.



Katarzyna Danielewicz – psycholog, członkini Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego, absolwentka Podyplomowego Studium Pomocy Psychologicznej w Dziedzinie Seksuologii oraz Studium Pomocy Dzieciom Doświadczającym Przemocy Seksualnej, realizatorka programu z zakresu profilaktyki przemocy seksualnej, wieloletni pracownik Punktu Pomocy Dzieciom „Promyk” Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz Domu Dziennego Pobytu Dziecka Arka. Na co dzień pracująca z dziećmi doświadczającymi przemocy oraz opiniująca jako biegła w sprawach z udziałem dzieci. Opowie ona między innymi o rozwoju psychoseksualnym, o tym jak mówić o intymności, jak reagować na różnego rodzaju problemy związane z rozwojem seksualności dzieci i młodzieży. 


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paulina Kwoczko #1995559 18 maj 2016 22:46

    Dzieci się biorą z Miłości. :)

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz