Niedziela, 25 sierpnia 2019

Superbohaterki i mamy, które mają moc
. „Kreatywne Mamy w Galerii Rynek MOK

2016-05-24 17:27:22 (ost. akt: 2016-05-24 17:30:13)
„Kreatywne Mamy” w Galerii Rynek MOK

„Kreatywne Mamy” w Galerii Rynek MOK

Podziel się:

Co łączy olsztyńską fotografkę, pediatrę, pisarkę i trenerkę personalną? Wszystkie są mamami i bohaterkami wystawy „Kreatywne mamy”. W czwartek, 25 maja w Galerii Rynek MOK, o godz. 18 odbędzie się wyjątkowy wernisaż.Inicjatorką wystawy jest Agnieszka Maliszewska, mama trójki dzieci, przedstawicielka olsztyńskiej fundacji, która tworzy kreatywne projekty adresowane m.in. do mam. Impulsem do projektów społecznych była choroba synka, dziś 8-letniego Szymona, z którym wiele miesięcy spędziła m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Tam organizowała m.in. warsztaty dla innych mam.

— Gdy synek zachorował i na wiele miesięcy trafiliśmy do szpitala, nie mogłam tak spokojnie patrzeć na te smutne twarze dzieci. Sama także razem z synem w szpitalu mieszkałam. Wtedy wymyślałam dla dzieciaków różne konkursy. Chciałam w ten sposób sprawić, by nie myślały o chorobie — opowiada Agnieszka Maliszewska. — Gdy wróciliśmy do domu, w zasadzie na chwilę, syn powiedział: „mamo ty musisz organizować dla dzieci, ludzi, różne takie zabawy, konkursy. To będzie twoja nowa praca, no nie cieszysz się? Zobacz znalazłem tobie wymarzoną pracę. Chodź zrobimy u nas warsztaty w domu, zaprosimy dużo dzieci i będziemy się uczyć, będzie wesoło. Tak się stało i rozpoczęły się przygotowania…

W ten sposób światło dzienne ujrzał m.in. projekt „Jesteśmy piękne zawsze w każdym rozmiarze”, przy którym brali udział m.in. uczniowie olsztyńskiego plastyka, szkół fryzjerskich i kosmetycznych. Potem narodził się projekt „Kreatywne Mamy”. Wzięły w nim udział 24 kobiety.

— Fotografie ukazują kobiety wraz z ich dziećmi, ich pasje. Chcemy podzielić się z innymi tym, co dla nich najpiękniejsze. To nie tylko macierzyństwo, które zawsze zajmuje w życiu kobiety pierwsze miejsce, ale również posiadanie pasji i chęć przekazania jej dalej, kolejnym pokoleniom — opowiada Agnieszka Maliszewska. — Jako mama chorego synka wiem, ile siły musi mieć kobieta walcząca z przeciwnościami losu. Wiem też, że pasja i zadowolenie z tego, co się robi, może być kluczowym elementem naszego życia i zdrowia, źródłem uśmiechu na co dzień. Dzięki temu panie są silne i piękne, radosne i spełnione. Wystawę dedykuję wszystkim kobietom i matkom. Także mężczyznom, których wsparcie i miłość jest dla pań czymś wspaniałym, pięknym dopełnieniem każdego dnia.
W czasie wystawy będziemy podziwiać ponad 20 zdjęć. Każda fotografia to piękna historia macierzyństwa. Patrycja Rudzka-Jasińska, na zdjęciu wystąpiła z dziećmi — Kają i Kacprem, udowadnia, że można czerpać radość ze zwykłych rzeczy, a niepełnosprawność synka wcale nie jest przeszkodą. Beata Vashchenko, mama Mikołaja, dzięki pasji, którą stała się zumba, pokonała chorobę i dziś optymizmem zaraża inne mamy. 88-letnia Jadwiga Kowalska, która na fotografii wystąpiła z córką Grażyną Borutą i wnuczką Wyłupską, dzięki projektowi „Kreatywne Mamy” po kilkudziesięciu latach znów zaczęła malować. Te mamy mają moc. Wystawę można oglądać do 19 czerwca.
 


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB