Sobota, 21 września 2019

Rzuć palenie. Dziś obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu


2016-05-31 12:09:50 (ost. akt: 2016-05-31 12:12:50)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Według danych Komisji Europejskiej, papierosy pali 28 procent Polaków. A to właśnie w Olsztynie, mężczyźni najczęściej umierają z powodu raka płuc.W tym roku przewodnim hasłem jest „Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych — fakty i wyzwania”. Światowa Organizacja Zdrowia chce, by kraje wprowadziły nowe, jednolite opakowania produktów tytoniowych. Ma to ograniczyć wykorzystywanie opakowań jako formy reklamy. Według Światowej Organizacji Zdrowia palenie papierosów palenie papierosów jest czwartą plagą ludzkości. Po groźbie wybuchu bomby atomowej, głodzie oraz epidemii AIDS. 

Olsztyn zajmuje pierwsze miejsce w kraju, jeśli chodzi o umieralność na raka żołądka i raka płuc. Najwięcej osób z Warmii i Mazur umiera z powodu chorób układu krążenia. Na drugim miejscu są nowotwory. Jedną z przyczyn jest m.in. nałogowe palenie papierosów. 

Chcesz rzucić palenie? W Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie działa poradnia antynikotynowa. Przyjmuje pacjentów, po uprzedniej rejestracji 89 532 29 50, we wtorki od godziny 15.00 do 16.00. Lekarzem prowadzącym poradnię jest dr n. med. Joanna Pawlak, alergolog, pulmonolog.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB