Czwartek, 4 czerwca 2020

Sprawdź czy nie masz HCV! Bezpłatne badania dla mieszkańców Olsztyna

2016-07-22 15:11:53 (ost. akt: 2016-07-22 18:25:56)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Podziel się:

28 lipca obchodzimy Światowy Dzień WZW. Fundacja „Gwiazda Nadziei” organizuje bezpłatne badania anty-HCV dla mieszkańców Olsztyna. Tego dnia z badań będzie mogło skorzystać kilkaset osób.

— Akcję bezpłatnych badań anty-HCV, z których w tym roku będzie mogło skorzystać łącznie 4500 osób z 16 polskich miast, organizujemy nie tylko dlatego, by zrobić coś dobrego dla zdrowia społeczeństwa, ale również po to, by edukować ludzi na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz zwrócić uwagę na konieczność robienia badań profilaktycznych – mówi Barbara Pepke, prezes fundacji „Gwiazda Nadziei”.
Światowy Dzień WZW to doskonała okazja, by pomyśleć o swoim zdrowiu
i skorzystać z możliwości wykonania bezpłatnego badania anty-HCV. Zwłaszcza, że od zeszłego roku dostępne są dla polskich pacjentów terapie o wysokiej skuteczności. Ich odkrycie było przełomem w medycynie. WZW C przestało być chorobą nieuleczalną. Jedyne co pozostało nam do zrobienia to wykrycie wirusa. Zachęcamy zatem – badajmy się!
Szacuje się, że w Polsce ponad 230 000 osób jest zakażonych HCV, jednak niewiele z nich zostało zdiagnozowanych. Fundacja „Gwiazda Nadziei” już od kilku lat organizuje Światowy Dzień WZW w Polsce właśnie po to, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie zakażeń a także zachęcać ludzi do diagnostyki.

Z bezpłatnych testów można skorzystać w Olsztynie:
Ul. Warszawska 30, w godz. 7:00-14:00

Dla osób z pozytywnym wynikiem udostępniona zostanie pogłębiona diagnostyka - badanie HCV RNA, które pozwala ocenić, czy wirus nadal jest w organizmie. Około 20% osób, które miało kontakt z wirusem, pokonuje zakażenie własnymi siłami.
W tym roku, w dniu Światowego Dnia WZW, Fundacja „Gwiazda Nadziei” postanowiła zainaugurować kampanię społeczną „Nie daj się zaskoczyć”. Jej celem jest podniesienie wiedzy Polaków na temat WZW B i C. W ramach kampanii powstaną spoty edukacyjne z udziałem polskich aktorów: Artura Barcisia, Piotra Fronczewskiego, Gabrieli Muskały, Joanny Osydy i Krzysztofa Tyńca oraz ulotki i plakaty edukacyjne. Najważniejszym przekazem kampanii jest zwrócenie uwagi Polaków na drogi zakażenia WZW. Pokazanie, jak codzienne sytuacje, np. wizyta u kosmetyczki czy manicurzystki, mogą nieść
za sobą ryzyko przeniesienia wirusa.
Do zakażenia wystarczy kropla krwi. Każda sytuacja, w której może dojść do skaleczenia, kontaktu naszej krwi z np. źle wysterylizowanymi narzędziami, stanowi zagrożenie.
Odbiorcy kampanii poznają drogi zakażenia HCV oraz dowiedzą się, jakie mogą być objawy i konsekwencje nieleczenia rozwijającej się choroby. Należy przy tym przypomnieć, że WZW C pierwsze objawy może dać nawet po 20-30 latach od zakażenia, kiedy zdążyło już mocno uszkodzić wątrobę. Stąd profilaktyka oraz diagnostyka są tak ważne.
Problem ten dostrzega również Światowa Organizacja Zdrowia, która uznając wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI w. podjęła pracę nad Strategią Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB