Piątek, 22 listopada 2024

Młodzi są nadzieją Kościoła i społeczeństwa 



2016-07-22 19:15:41 (ost. akt: 2016-07-22 19:51:44)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Podziel się:

O Światowych Dniach Młodzieży, wychowywaniu w wartościach chrześcijańskich i młodzieży, która nie boi się wyzwań, rozmawiamy z księdzem arcybiskupem koadiutorem, Józefem Górzyńskim. 



— W ramach Światowych Dni Młodzieży Olsztyn odwiedza młodzież z Francji, Niemiec, Rosji, Austrii i Łotwy. Co ksiądz arcybiskup chciałby przekazać młodym, którzy odwiedzają nasz region?



— Chciałbym ich serdecznie powitać i życzyć, aby pobyt na Warmii był najlepszym pod każdym względem: przede wszystkim, gdy chodzi o przeżycia duchowe, ale nie tylko. Życzę im budowania pięknych znajomości, nawiązywania relacji. Życzę zachwytu tą ziemią, która ma piękną historię, także duchową. Niech czerpią z naszej tradycji i kultury tak, jak my czerpiemy od innych krajów, gdy wyjeżdżamy. Mam nadzieję, że spotkanie z ziemią warmińską będzie dla wszystkich ubogaceniem. 



— Będzie Ksiądz Arcybiskup uczestniczył z nimi w spotkaniach?



— Tak. Będę uczestniczyć przede wszystkim we mszy świętej, która odbędzie się w sobotę o godz. 15. na błoniach przy Sanktuarium Maryjnym w Gietrzwałdzie. Chcemy, aby to było radosne i wspólne wydarzenie. Młodzież, która przybywa, będzie podzielona na grupy i będzie uczestniczyć w różnych spotkaniach i inicjatywach. Sobotnia msza święta w Gietrzwałdzie ma być wspólnym, wielkim spotkaniem, gdzie chcemy podziękować Bogu za ten czas i Światowe Dni Młodzieży. Zapraszam serdecznie na tę mszę świętą wszystkich, nie tylko pielgrzymów. 



— Święty Jan Paweł II mawiał, że młodzież jest nadzieją Kościoła. Czy dzisiaj, po kilkudziesięciu latach, te słowa nadal są aktualne?



— One są zawsze aktualne. To nawiązanie do poglądów już ze starożytności. W naszej kulturze staropolskiej było podobne przekonanie. Hetman Zamojski powiedział: „Takie będą Rzeczypospolite, jakiej młodzieży chowanie”. Papież nawiązał do tej tradycji w wymiarze duchowym. 
Młodzież to nie tylko przyszłość Kościoła, ale to przyszłość społeczności zbudowanych na tradycji i wartościach chrześcijańskich. Coraz bardziej zaczynamy dostrzegać istotę tych wartości. Mam nadzieję, że społeczeństwo zacznie bardziej zwracać uwagę na wychowanie młodzieży zgodnie z wartościami chrześcijańskimi. My żyjemy w świecie, który właśnie na wartościach chrześcijańskich zbudował to, co najważniejsze. 



— W jaki sposób dzisiaj mówić młodzieży o Ewangelii?



— Mamy wspaniałe przykłady. Patron Światowych Dni Młodzieży, św. Jan Paweł II nam to pokazał. Tutaj nie chodzi o umizgi wobec młodych, ale o autentyczne wyrażone prawdy. Jezus nie obiecywał łatwych rozwiązań, ale mówił o wartościach, bez których życie nie ma sensu. Szkoła Ewangelii jest konkretna. Jezus mówił jasno, mówił o wartościach, bez których życie jest źle ukierunkowane. Jeśli oprzemy wszystko na wartościach, która są jasno powiedziane, to dla młodzieży nawet, jeśli brzmią trudno, to są wyzwaniem. Młodzież nie boi się wyzwań. Potrzebuje konkretów i prawdy. 



— Czyli mamy stawiać wymagania?



— Wymagania, ale nie jakieś, tylko ewangeliczne.

— Czy jest jeszcze coś, co Ksiądz Arcybiskup chciałby przekazać młodym?
— Przede wszystkim pozdrowić bardzo serdecznie i prosić, by nasze pozdrowienia przekazywali wszystkim, do których powrócą.

Anna Wysocka 


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. haha #2031631 | 195.136.*.* 22 lip 2016 19:45

    tu też widzę pracują analfabeci!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz