Piątek, 22 listopada 2024

Nasze pierwsze wspólne wakacje

2016-07-17 12:00:00 (ost. akt: 2016-08-09 14:00:41)

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Podziel się:

Jak przetrwać wakacje z niemowlakiem, tak by zostały po nich tylko miłe wspomnienia, radzi Małgorzata Tańska, położna Oddziału Noworodków i Wcześniaków Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

— Niedawno zostaliśmy rodzicami. W jakim wieku musi być nasze dziecko, żebyśmy mogli myśleć o pierwszych wakacjach?
— Urlop z dzieckiem na pewno będzie wyglądał inaczej niż dotychczas, ale nie musi być mniej udany. Należy pamiętać o dobrym zaplanowaniu terminu wyjazdu, spakowaniu ubrań na ciepłe i chłodne dni oraz zabraniu ulubionych zabawek dziecka. Miejsce na urlop z dzieckiem powinno być spokojne i najlepiej niezbyt odległe, by podróż nie była zbyt długa i męcząca. Podróżować powinniśmy z dzieckiem, które skończyło 3 miesiące. Przez pierwsze dni urlopu, dziecko może być płaczliwe, rozdrażnione, mieć kłopoty z zasypianiem, a nawet gorączkować. Jeśli urlop nie musi być w lipcu lub sierpniu, to najlepiej zaplanować go poza sezonem. Z niemowlęciem najlepiej unikać zatłoczonych kurortów, popularnych wakacyjnych miejscowości, gdzie jest dużo turystów, z powodu uciążliwości z poruszaniem się z wózkiem, a hałas i spaliny z samochodów będą drażniły dziecko. Najlepiej poszukać spokojniejszych i czystszych okolic nad Bałtykiem lub na Mazurach, jak również w górach. Podróży egzotycznych nie poleca się ze względu na znaczne zmiany klimatu i konieczność szczepień ochronnych, na które maluszek jest jeszcze zbyt mały. W zamian można wybrać Europę lub Skandynawię.

— Słońce, woda... Jak z nich korzystać w pierwszym roku życia dziecka?
— Skórę dziecka trzeba chronić przed każdym wyjściem, nawet gdy jest w wózku, stosując odpowiednie dla dzieci kremy z wysokim filtrem. Należy pamiętać o skórze pod pieluszką, która odparza się bardzo szybko. Aby nie mieć problemów, należy mieć przy sobie czystą pieluszkę, wilgotne chusteczki i krem przeciw odparzeniom. Gdy skóra mimo to się zaczerwieni, dokładnie ją umyj ciepłą wodą, nasmaruj kremem i pozostaw dziecko bez pieluchy, pozwól wietrzyć się skórze.

— Na miejsce wypoczynku musimy dojechać. Jaki środek transportu wybrać?
— Najwygodniejsza będzie podróż samochodem. Należy pamiętać, aby były w nim rolety przeciwsłoneczne. Dziecko obowiązkowo musi podróżować w foteliku samochodowym. Bardzo małe dzieci nie powinny w nim siedzieć dłużej jak 2 godziny dziennie, gdyż może to nadmiernie obciążać ich kręgosłup. Gdy podróż będzie dłuższa, należy co godzinę robić postoje, wyjąć dziecko z fotelika, aby mogło zmienić pozycję. W podróż samochodem lub pociągiem najlepiej wyruszyć wcześnie rano. Wtedy nie jest jeszcze gorąco i często nie ma dużego ruchu, a po południu napotykamy na upały czy korki na trasie. Możemy korzystać z klimatyzacji w aucie, ale należy pamiętać, aby temperatura nie była niższa od tej na zewnątrz o więcej niż pięć stopni, gdyż można dziecko przeziębić. W pokoju najlepiej nie korzystać z klimatyzacji, tylko otworzyć okna.

— A jeśli szukamy hotelu lub pensjonatu, na co powinniśmy zwrócić uwagę?
— Hotel lub pensjonat powinien znajdować się z dala od hałaśliwej promenady, klubów nocnych, który uniemożliwiałby spokojny sen dziecku. Ważne jest jednak, aby miejsce noclegowe było blisko plaży, parku, by bez trudu dostać się tam z maluszkiem. Pokoje powinny być przestronne, aby dziecko mogło się swobodnie przemieszczać, bawić i pomieściły cały asortyment mu potrzebny (pieluchy, zabawki itp.), a także czy jest w nim łóżeczko dla dziecka. Należy zwrócić uwagę, aby pokój miał własną łazienkę, dobrze, jeśli jest w nim pralka i żelazko, wtedy możemy wziąć mniej ubranek.

—  I na koniec co musimy zabrać ze sobą?
— Jeśli zamierzamy czas spędzać głównie na plaży, przyda się chusta lub osidełko, gdyż z wózkiem trudno spacerować po piasku. Nad morzem przyda się namiot plażowy, mały leżaczek, który uchroni dziecko przed obsypaniem piaskiem. Dla trochę większych dzieci można zabrać mały dmuchany basenik, który gdy naleje się trochę wody, jest bezpiecznym miejscem do zabawy dla malca. Na wycieczki po okolicy przyda się wózek, a także coś do jedzenia i picia. Należy pamiętać, że spacery wzmacniają odporność dziecka, a także dostarczają dużej porcji tlenu, który wpływa korzystnie na rozwój mózgu, a także na lepszy sen w nocy.



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB