Piątek, 22 marca 2019

Rzemieślniczy klimat dawnej wsi i Targi Chłopskie w skansenie


2016-09-14 15:12:44 (ost. akt: 2016-09-14 15:18:38)

Autor zdjęcia: archiwum skansenu

Podziel się:

Kupiecka atmosfera dawnych lat w skansenie, dzieła rzemieślników i regionalne przysmaki, inscenizacje oraz występy zespołów ludowych. Nie może was zabraknąć w czasie XIV edycji Targów Chłopskich, które już od 17 do 18 września odbędą się w skansenie w Olsztynku.— W ten weekend w naszym muzeum znów będzie barwnie, rozrywkowo i edukacyjnie — zaprasza Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego — Parku Etnograficznego w Olsztynku. — Targi Chłopskie to, obok Jarmarku Sztuki nie Tylko Ludowej i Święta Ziół, nasza sztandarowa impreza, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku swój udział w wydarzeniu zapowiedziało ponad 160 wystawców, a liczba gości z roku na rok rośnie. 


Skansen w Olsztynku tradycyjnie już zaskoczy nas nowościami. W tym roku będziemy mogli wziąć udział w historycznym targu chłopskim. Kupiecką atmosferę sprzed lat odtworzy Radzanovia, która słynie ze znakomitych inscenizacji. 

Na straganach nie zabraknie pieczywa, wędlin, ryb, serów, owoców i warzyw, miodów oraz słodyczy. Na targach będzie można nie tylko kupić wyroby oferowane przez rękodzielników, ale również zobaczyć sposób ich powstawania oraz wziąć udział w warsztatach rękodzieła. Dużym zainteresowaniem co roku cieszy się również pokaz strzyżenia owiec. W programie znajdzie się także pokaz akcji strażaków. Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w warsztatach oraz pobawić się w ludowym placu zabaw. Podczas imprezy odbędą się pokazy pracy rzemieślników: garncarza, kołodzieja, tkaczki, kowala, obróbki bursztynu, a także pokaz bukieciarstwa, mielenia zboża.

— W tym roku najmłodsi będą mogli poznać tajniki wiejskiego drukarza, którego zawód niewiele ma wspólnego z tym pojmowanym współcześnie — dodaje Ewa Wrochna. — Na wsiach zajmował on się nanoszeniem na tkaninę wzorów przy użyciu specjalnych klocków. Zachęcam też do udziału w zajęciach z pieczenia chleba Pawła Szymańskiego — „Mąka, kasza i otręby dla głodnej gęby”. Naszym gościem będzie też Kaflarnia Warmińska, której propozycja zajęła pierwsze miejsce w konkursie na pamiątkę Warmii i Mazur.


W niedzielę Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaprasza na Dożynki Wojewódzkie. Impreza rozpocznie się o 11.30 przemarszem korowodu dożynkowego pod amfiteatr, gdzie o 12 odbędzie się msza święta. To jedyna i niepowtarzalna msza święta, która wiernie oddaje klimat wiejskich uroczystości święta plonów. Podczas święta plonów zostaną wręczone odznaczenia honorowe, rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najpiękniejszy wieniec. O godzinie 14. 30 rozpocznie się część artystyczna na scenie wystąpią Zespół Tańca Ludowego Warmii, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Reszelanie, Zespół K.O.M.P. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk. I oczywiście również w niedzielę czeka nas ciąg dalszy Targów Chłopskich. Wstęp do skansenu w niedzielę, 18 września jest bezpłatny.XIV Targi Chłopskie — skansen w Olsztynku, 17-18 września w godz. 10-17 (17 września wstęp płatny)

Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie — 18 września — wstęp bezpłatny
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB