Potrafisz ujarzmić wirujące krzesełko? Uwaga miłośnicy naukowych nowinek. Od 21 do 23 września czekają nas wydarzenia 14. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki. Zapisy trwają!
Na początek święta nauki znany kierowca rajdowy Krzysztof Hołowczyc poradzi, jak bezpiecznie prowadzić auto i odpowie na setki pytań. Zapewniamy, że żadne nie pozostanie bez odpowiedzi. A potem organizatorzy przekażą nas w dobre ręce. Naukowców z pasją. Na przykład Centrum Nauki Kopernik zaprosi do eksperymentowania. Zobaczymy tablicę Galtona, szyfry, łamigłówki, najszybszą zjeżdżalnię, wirujące krzesełko, uwięzioną piłkę, stanowisko próżniowe, półkule magdeburskie, kulę plazmową, znikające barwy, trówymiarową układankę - Ludzkie ciało. Ponadto uczestnicy będą mogli sprawdzić szybkość reakcji, oszukać swój wzrok czy też dowiedzieć się, jak powstaje film.
Mali naukowcy wyruszą na wyprawę w świat mikroskali, przeniosą się w świat zagadek i łamigłówek logicznych oraz wezmą udział w warsztatach kreatywnych razem z Fundacją Uniwersytet Dzieci.
Trzymać ogień w dłoni? To będzie możliwe dzięki specom od „Strefy wiedzy PGNiG S.A.”. Oni zaplanowali nam iście ogniste efekty specjalne, obrotowe minitornado. Dzięki nim dowiemy się, czy banknoty spalają się w ogniu oraz jak działa ognista różdżka czarodzieja. Jedną z największych atrakcji będzie niesamowity pokaz barwnych płomieni rodem z Hogwartu czy pokaz destylacji ropy naftowej. Przygotujcie się, tu będzie wyjątkowo gorąco!
Czy słyszeliście kiedykolwiek planety? Jeżeli nie, to będzie taka okazja. Wystarczy założyć słuchawki i wsłuchać się w brzmienie każdej z nich. Ponadto na ekranach multimedialnych można będzie zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi każdej planety oraz Słońca.
Wiele atrakcji czekać będzie również na placu przed Biblioteką Uniwersytecką. Wszyscy chętni będą mogli zagrać w wielką Eko-grę o Ziemię, propozycję Parku Edukacyjnego Interakcje. Będą tam również kolorowe urządzenia naukowe: wielka kołyska Newtona, generator van de Graffa, Elektryczny Labirynt, koło optyczne "Wirujący krater", lewitująca piłka, rower elektrownia oraz pisanie lustrzane. W tym miejscu również dowiemy się, jak pozytywnie wpływa na nas spacer z psem. Bo przecież dogoterapia czyni cuda. Przekonajcie się o tym na własnej skórze.
Atrakcji Dni Nauki szukajcie nie tylko na wydziałach uniwersytetu, ale także w mieście. Uniwersytecki Szpital Kliniczny organizuje na przykład warsztaty „Jak ćwiczyć aby nie bolał kręgosłup. Jak mieć piękną postawę i atrakcyjne ciało? No cóż, aż grzech nie skorzystać z takiego zaproszenia.
Przed wami trzy dni z naukowymi eksperymentami, dużą ilością wiedzy i superatrakcji. Szczegółowy program znajdziecie na www.dninauki.uwm.edu.pl. Także na tej stronie można zapisać się na zajęcia. Warto się pospieszyć, bo wejściówki topnieją w zastraszającym tempie.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez