Poniedziałek, 18 lutego 2019

Czas podsumowań dla rolników. Dożynki w Olsztynku — program!

2016-09-17 20:00:00 (ost. akt: 2016-09-17 13:39:23)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podziel się:

Wrzesień to czas wydarzeń związanych ze świętem plonów. W niedzielę, 18 września w skansenie w Olsztynku odbędą się Warmińsko-Mazurskie Dożynki Wojewódzkie. To też drugi dzień XIV Targów Chłopskich.

Skansen wyjątkowo przypadł do gustu władzom województwa, bo uroczystości dożynkowe w tym miejscu odbywają się po raz szósty.
— Dożynki są okazją do wspólnego spotkania rolników z całego województwa — mówi Jan Heichel, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej.. — To także możliwość podziękowania za trud pracy. Ale to też czas podsumowań i okazja, by wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami na przyszłość.

Dożynki wojewódzkie rozpocznie o godz. 11.30 przemarsz korowodu dożynkowego przed amfiteatr. Tam o godz. 12 odbędzie się msza święta. Głównym punktem uroczystości, na który czekają rolnicy z Warmii i Mazur, będzie jednak część oficjalna, w czasie której nagrodzeni będą rolnicy. Olsztyneckie święto plonów to okazja, by podziwiać przepiękne wieńce dożynkowe. Prawdziwe arcydzieła sztuki, stworzone przez gospodynie z Warmii i Mazur. Po części oficjalnej czekają nas występy artystyczne. Na scenie wystąpią Zespół Tańca Ludowego Warmii, Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy Reszelanie, Zespół K.O.M.P. Gwiazdą wieczoru będzie Krzysztof Krawczyk.

18 września to także drugi dzień XIV Targów Chłopskich. Udział w kiermaszu rzemiosła i regionalnych kulinariów zapowiedziało ponad stu wystawców. Na straganach będzie można zakupić swojskie jadło, m.in. wędliny, ryby, sery i miody prosto z mazursko-warmińskich pasiek. 
W programie niedzielnych wydarzeń znajdzie się również piknik dla całych rodzin. Najmłodsi będą mogli zobaczyć, jak wypieka się chleb w glinianym piecu, mieli zboże na żarnach i młóci je cepami czy robi piękne zbożowe bukiety na żywo. Będzie można podpatrywać przy pracy również innych rzemieślników, m.in. kołodzieja, tkaczkę czy kowala. Zaplanowano warsztaty, a maluchy będą mogły skorzystać z atrakcji ludowego placu zabaw. Tego dnia wstęp do skansenu jest bezpłatny.

Program Warmińsko-Mazurskich Dożynek Wojewódzkich:• godz. 11.30 — przemarsz korowodu od chaty Burdajny pod scenę w amfiteatrze

• godz. 12 — msza święta

• godz. 15 — część oficjalna, obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Jedwabno, wręczenie odznaczeń, rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy

• godz. 14.30 — część artystyczna — występ zespołu Tańca Ludowego Perła Warmii, Folklorystycznego Zespołu Śpiewaczy Reszelanie, zespołu K.O.M.P;

• godz. 17 — gwiazda wieczoru — Krzysztof Krawczyk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ania #2068377 | 88.156.*.* 18 wrz 2016 20:50

    Cudowne dozynki w klimacie slonecznej cieplej aury , wrocilam do domu z wieloma wrazeniami wraz z legenda muzyczna Krzysztofem Krawczykiem

    ! - + odpowiedz na ten komentarz