Sobota, 21 września 2024

Kto jest kim? Na czyją pomoc możesz liczyć podczas porodu?

2016-09-19 09:24:47 (ost. akt: 2016-09-19 10:17:53) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: archiwum Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie

Podziel się:

Czujesz, że zaczyna się poród. Co robisz? Wsiadasz do taksówki lub dajesz się zawieźć do szpitala mniej lub bardziej rozdygotanemu mężczyźnie. Docieracie szczęśliwie do szpitala i udajecie się na izbę przyjęć, gdzie załatwiacie formalności.

Co dzieje się potem? Lekarz lub położna wykonują badanie, na podstawie którego zapada decyzja, co dalej. Jeśli po prostu spanikowałaś, wracasz do domu, jeśli poród jeszcze się nie zaczął, ale to kwestia kilku godzin, zostajesz na patologii ciąży. Jeśli dziecko już się niecierpliwi, żeby spojrzeć ci w oczy, trafiasz na porodówkę.

Położna


To ona pomoże ci się przebrać w koszulę, założy kartę twojemu dziecku, będzie cię doglądać co pewien czas, bo kilka położnych, które są na zmianie, opiekuje się wszystkimi rodzącymi. Położna założy też ci wenflon, będzie sprawdzać rozwarcie i referować informacje o twoim stanie lekarzowi. Jeśli poród przebiega prawidłowo, to położna będzie towarzyszyła ci przez cały poród, w pierwszej i drugiej fazie głównie ona, a gdy zacznie się parcie, razem z lekarzem. Po porodzie to ona odcina pępowinę, myje i ubiera twoje dziecko. Następnie służy ci pomocą aż do czasu opuszczenia szpitala. Wspiera również młode mamy przy problemach.

Lekarz


Nie będzie obecny przez cały czas przez wszystkie fazy porodu. To zadanie położnej. Lekarz pojawi się najpierw, by cię zbadać. Następnie będzie regularnie otrzymywać informacje od położnej o twoim stanie. To on również podejmuje decyzję o podaniu oksytocyny czy zastrzyku uśmierzającego ból. Jest obecny stale podczas porodu od momentu, gdy zacznie się parcie. Jeśli miałaś nacinane krocze, lekarz założy ci szwy. A po porodzie dogląda cię do czasu opuszczenia szpitala.


Neonatolog


To lekarz, który bada dziecko zaraz po urodzeniu, a następnie sprawuje opiekę nad twoim maluchem aż do opuszczenia przez niego szpitala. W przypadku wcześniaków może to trwać nawet kilka tygodni czy miesięcy. Przed opuszczeniem szpitala to właśnie neonatolog udzieli im porad, do takich poradni jeszcze powinnaś wybrać się z dzieckiem, by zadbać o jego dalszy prawidłowy rozwój.





Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB