Olsztyńscy żeglarze w Rio wysoko w rankingach

2016-09-19 14:36:57 (ost. akt: 2016-09-19 14:58:39)

Autor zdjęcia: archiwum zawodników

Podziel się:

Od 12 do 17 września 2016 roku niepełnosprawni żeglarze z Olsztyna brali udział w Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w klasie Skud 18. Monika Gibes i Piotr Cichocki z AKS OSW znaleźli się na wysokiej czwartej pozycji.

W czasie zawodów Igrzysk Paraolimpijskich w Rio zostało rozegranych 11 wyścigów. Olsztyniacy przez całe regaty pokazywali wysoki poziom sportowy, kończąc każdy wyścig w ścisłej czołówce (miejsca 1-4). Medal stracili jednak przez dwie dyskwalifikacje (falstart i protest). Niestety formuła punktacji z jedną „odrzutką” była dla Polaków niekorzystna i pomimo doskonałych startów nie zdołali odrobić zaległości. Podczas ostatniego dnia Polacy zrealizowali plan maksimum wygrywając z dużą przewagą jedenasty i ostatni wyścig na Zatoce Guanabara. Załogi za nimi cały czas zmieniały miejsca. Odejście USA od grupy w połowie ostatniego kursu podczas ostatniego wyścigu z wiatrem spowodowało stratę przez nich miejsc, a na ostatnim baksztagu Włosi nie utrzymali miejsca przed Brytyjczykami. Gdyby te załogi nie popełniły błędów i oddzieliły Polaków od Brytyjczyków, biało-czerwoni mogliby cieszyć się medalem. Ostatecznie nasza załoga ze stratą jednego punktu do brązu uplasowała się na czwartej pozycji. Pozostaje niedosyt, bo czwarte miejsce nie jest najszczęśliwszym.

Monika i Piotr (AKS OSW Olsztyn) razem z trenerem Grzegorzem Prokopowiczem włożyli ogrom pracy w swoje przygotowania do startu w Rio i szkoda, że nie przypieczętowali jej medalem. Należy jednak pamiętać, że Polska jeszcze nigdy w tej klasie łodzi nie wywalczyła nawet prawa startu w Igrzyskach Paraolimpijskich, a olsztyńskim zawodnikom to się udało i ukończyli zawody w ścisłej czołówce.