Sobota, 24 lutego 2018

Sieć nie pyta o wiek

. Senior kontra komputer

2016-09-20 15:05:19 (ost. akt: 2016-09-20 15:09:52)

Autor zdjęcia: fotolia.pl

Podziel się:

Seniorze, uważasz, że komputer nie jest dla ciebie? Błąd! Internet pomoże ci za darmo porozmawiać z rodziną, zrobić zakupy, zapisać się do lekarza czy skorzystać z wielu usług bez wychodzenia z domu!

Obsługa komputera wcale nie jest taka skomplikowana jak się wydaje. Włącz się do sieci już dziś! 

Dzięki internetowi nie będziesz czuć się samotny. Otworzysz się na świat. Tu znajdziesz informacje z kraju i ze świata, ale przeczytasz także o wydarzeniach z rodzinnego miasta. W sieci nie brakuje poradników, sztuki, muzyki, filmów czy wiedzy specjalistycznej. To także szansa na odnowienie znajomości z dawno niewidzianymi przyjaciółmi. Do tego właśnie służą komunikatory i media społeczne. Poza tym dzięki kamerce internetowej nie tylko usłyszysz swoich rozmówców, ale także zobaczysz ich na żywo i to za darmo.  
 Masz problemy z chodzeniem, dźwiganiem? Rób zakupy w sieci.
W sklepach internetowych dostępne są te same produkty, co w stacjonarnych sklepach, a do tego często po niższych cenach. Poza tym wybrane rzeczy przywiozą Ci do domu. Nie musisz sam ich dźwigać.  

Dzięki internetowi nie będziesz też tracić czasu na stanie w kolejkach w banku czy na poczcie. Załóż konto internetowe i płać rachunki bez wychodzenia z domu. To także oszczędność pieniędzy, bo wiele instytucji nie pobiera opłat za przelewy. Przez internet możesz też załatwić i kontrolować swoje sprawy w urzędzie miasta, województwa czy w ZUSie. Wiele przychodni i szpitali prowadzi także elektroniczną rejestrację. Wystarczy tylko wpisać stronę internetową przychodni, wejść w zakładkę rejestracja i można się zapisać do lekarza. Planujesz podróż? Dziś wszystko znajdziesz w sieci – przewodniki, mapy, oferty biur podróży, hoteli czy sanatorium. Kupisz też bilet na pociąg czy autobus.
Oczywiście, oprócz wielu zalet internet niesie ze sobą zagrożenia. Dlatego też trzeba zaopatrzyć się w pakiet antywirusowy. Istnieje bowiem możliwość, że ktoś będzie chciał włamać się do naszego komputera czy wykorzystać nasze dane osobowe, a tych przecież nie chcemy udostępniać. Zanim klikniesz „ok”, czytaj wszystkie komunikaty, które pokażą się na stronie. Loguj się do konta bankowego, gdy połączenie jest bezpieczne. Pojawi się na ten temat specjalna informacja. Nie podawaj żadnych ważnych informacji o sobie i swoich bliskich na forach czy czatach. Nie informuj też, że wyjeżdżasz na dłużej. To informacja dla złodziei, że mogą bez problemu okraść twoje mieszkanie. 

Czas na sprzęt. Nie kupuj drogiego komputera. Zwróć uwagę na odpowiedni monitor, zwłaszcza gdy masz problemy ze wzrokiem. Klawiatury i myszki też są przystosowane dla seniorów, więc w sklepie z pewnością pomogą odpowiedni wybrać. Chcesz więcej dowiedzieć się o internecie? Szukaj szkoleń dla seniorów. Pomoże też program Latarnicy, w którym wolontariusze uczą osoby starsze, jak korzystać z sieci.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB