Sobota, 23 listopada 2024

By jak najlepiej wspierać mamę i niemowlę

2016-09-23 12:00:00 (ost. akt: 2016-09-27 10:38:48) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: ChromaStock

Podziel się:

Gdy pojawia się dziecko, musi nauczyć się świata. A jego mama musi nauczyć się mu ten świat tworzyć. Z kolei rolą personelu szpitalnego jest dołożenie wszelkich starań, by ta nauka szła sprawnie. Pogłębianiu wiedzy przez lekarzy i położne służyć będzie m.in. I Konferencja Laktacyjna w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.

Rodzi się dziecko, mama przystawia je do piersi, a maluch je, po czym grzecznie zasypia. Mijają tygodnie, a dziecko rośnie, jest zdrowe i rumiane... Tyle znamy z filmów i publikacji reklamowych. A życie? Życie bywa mniej różowe. I właśnie w takich sytuacjach szczególnie ważna jest obecność dobrego fachowca. Jak odpowiednio wspierać karmienie piersią w placówkach medycznych w regionie? Na to pytanie odpowie I Konferencja Laktacyjna, organizowana w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie. Podczas spotkania lekarze położnicy, neonatolodzy, położne i położne środowiskowe będą wymieniać się wiedzą i doświadczeniami, by jak najlepiej chronić, wspierać i propagować karmienie piersią.

Wśród tematów konferencji znajdzie się m.in. temat rozpoczęcia laktacji w pierwszych godzinach po porodzie, konieczność odciągania siary i karmienie wcześniaków, które często muszą podrosnąć, by mieć siłę ssać pierś. W tym temacie wypowiedzą się nie tylko zawodowcy ze szpitala miejskiego, ale również mama trojaczków z Olsztyna. Gościem specjalnym będzie Agnieszka Muszyńska, położna, specjalista w zakresie laktacji (CDL) ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie. Eksperci będą również analizować rolę szkoły rodzenia i wpływ położnej na karmienie piersią. Wszystko to po to, by jeszcze lepiej zrozumieć problemy matek karmiących i przekonać je do nierezygnowania z pokarmu naturalnego na rzecz butelki z mieszankami.

— Lista zalet karmienia piersią jest naprawdę długa. Jednym z argumentów przemawiających za jest ten, że mleko mamy chroni przed otyłością w przyszłości. Maluchy, które piją mamine mleko, rzadziej cierpią z powodu dolegliwości układu pokarmowego i infekcji dróg pokarmowych. W przyszłości są także mniej zagrożone rozwojem astmy i alergii. Dzieci tak karmione mają obniżone ryzyko nadwagi, otyłości, cukrzycy typu I i typu II, osteoporozy, białaczek, chłoniaków złośliwych czy nawet w przypadku kobiet — raka piersi w okresie premenopauzalnym. Karmienie mlekiem matki wpływa korzystnie na rozwój funkcji poznawczych, psychomotoryczny oraz intelektualny. Dzieci karmione piersią osiągają lepsze wyniki od dzieci karmionych pokarmem sztucznym — mówi Iwona Kwiatkowska, położna z Miejskiego Szpitala Zespolonego
w Olsztynie.

I Konferencja Laktacyjna odbędzie się w Miejskim Szpitalu Zespolonym 11 października. Początek o godz. 9.00





Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB