Piątek, 22 czerwca 2018

Wątpliwa atrakcja turystyczna Olsztyna

2016-09-28 14:42:29 (ost. akt: 2016-09-28 14:47:49)

Autor zdjęcia: Starówka Razem

Podziel się:

Wielka dziura przed Wysoką Bramą od kilku dobrych lat budzi zdziwienie turystów i zażenowanie mieszkańców takim olsztyńskim „zabytkiem”. Pojawił się więc pomysł, by ową dziurę zasypać. Zapytaliśmy urzędników, jakie są plany miasta.

Z pismem o wyjaśnienie wątpliwej atrakcji turystycznej zwrócą się również do radnych, m.in. przedsiębiorcy, którzy mają swoje firmy na starówce. A każdego dnia mieszkańcy wypatrują, czy we wspomnianej dziurze coś drgnęło…

— Dziura jest szpetna. Rozumiem, gdyby była tam wyjątkowa mozaika lub inne dzieło kultury sprzed wieków, ale tak nie jest. Trzeba więc zasypać jak najszybciej — pisze jeden z internautów — Wstyd mi było, kiedy znajomi z Poznania zaczęli się śmiać z tego zobaczyli w tej dziurze.
Kilka słów z historii tego miejsca. 
Pierwsze fragmenty średniowiecznych fortyfikacji odkryto w czasie przygotowań do przebudowy pl. Jedności Słowiańskiej. W 2012 eksperci odkryli umocnienia broniące wjazdu do miasta — basztę z grubymi i zachowanymi w dobrym stanie, murami. I od tej chwili olsztynianie i turyści mogą podziwiać wielką dziurę, która szpeci wejście na starówkę. Urzędnicy od dawna zapowiadają, że ogłoszą konkurs na prezentację fragmentów fortyfikacji, by stały się atrakcją turystyczną. 

— Nie planujemy w tej chwili zasypywać tego obiektu. Natomiast jeszcze w tym roku powinien zostać ogłoszony konkurs. Jego efektem ma być m.in.
odpowiedź dotycząca dalszego postępowania z zabytkiem — dowiedzieliśmy się od Patryka Pulikowskiego z Urzędu Miasta w Olsztynie.

Mieszkańcy mają za to swoje pomysły, które można zastosować w krótkim czasie.

— Postawić szklaną piramidę — dodał ktoś inny.
— Zasypać! — stwierdził pan Jan.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Janek #2075950 | 81.190.*.* 29 wrz 2016 14:37

    Nie rozumiem sensu pozostawienia tejże dziury. Powinna już dawno zostać zasypana, ewentualnie jest możliwość stworzenia szklanego chodnika. Mimo wszystko nie jest to atrakcja turystyczna a utrudnienie w pewnym sensie już tak. Pozdrawiam i życzę dobrego dnia!

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz