Poniedziałek, 25 czerwca 2018

By nikt nie miał wątpliwości, jak pomóc matce karmiącej

2016-10-10 12:00:00 (ost. akt: 2016-10-11 11:58:00)

Autor zdjęcia: archiwum

Podziel się:

Naturalny pokarm matki to najlepsze,   co   może   dostać niemowlę.   Jak  przekonywać kobiety do karmienia, mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

— Przed nami I Konferencja Laktacyjna w szpitalu miejskim. To duże wyróżnienie, że taka konferencja ma miejsce w Olsztynie?


— To nie tylko wyróżnienie dla Olsztyna, ale i dla naszego szpitala. I Konferencja Laktacyjna organizowana w naszym szpitalu pod patronatem prezydenta miasta nosi tytuł „Ochrona, wspieranie i propagowanie karmienia piersią” i jest adresowana do lekarzy położników, neonatologów, położnych i pielęgniarek, czyli do wszystkich specjalistów, którzy opiekują się matką i noworodkiem. Myślę, że zdecydowaliśmy się na bardzo ciekawą tematykę, jak również formę jej przekazu. Konferencja to nie tylko wykłady, ale również pokazy filmów połączone z dyskusją, warsztaty. Będziemy gościć znanych ekspertów, w tym psychologów, dietetyków czy gościa specjalnego — panią Agnieszkę Muszyńską, specjalistę w zakresie laktacji (CDL) ze Szpitala Klinicznego im. ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie.

— Konferencja idealnie podsumowuje prawie półtora roku działań związanych z realizacją projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”, w którym laktacji poświęcono sporo miejsca.


— To prawda, wśród działań związanych z realizacją tego projektu znalazły się również takie, których celem było propagowanie laktacji. Pacjentki mogły korzystać nieodpłatnie z poradni laktacyjnej, ale o zasadach karmienia piersią dużo mówi się również podczas zajęć w szkole rodzenia. Ale i na co dzień nasz personel bardzo przykłada się do tego, by pomagać młodym mamom w przygotowaniu do właściwego karmienia. Położne uczą kobiety właściwie przystawiać do piersi, radzą, czego unikać w diecie. Mamy świadomość tego, jak ważne dla dziecka i matki jest naturalne karmienie, dlatego chcemy robić jeszcze więcej i stąd też od początku października mamy zatrudnionego na cały etat specjalistę laktacyjnego, który jest do dyspozycji pacjentek.

— A jednak nie zawsze laktacja wygląda jak na ilustracji w broszurach dla ciężarnych. Są sytuacje, kiedy dziecko nie ma siły ssać albo matka odczuwa tak silny ból brodawek, że decyduje się na sztuczne mieszkanki.


— Dlatego tak ważne jest wsparcie młodej mamy. W zdecydowanej większości kobiety mogą liczyć na wsparcie panów w zakresie karmienia. Obserwuję, że mężczyźni zdecydowanie przekonują kobiety do naturalnego karmienia. Bardzo ważna jest postawa lekarzy, położnych, zarówno w szpitalu, jak i wtedy, gdy pacjentka już opuści szpital. Liczę, że nasza konferencja pomoże specjalistom w propagowaniu laktacji, do której zalet chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

I Konferencja Laktacyjna — Ochrona, wspieranie i propagowanie karmienia piersią — 11 października 2016


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB