Sobota, 23 listopada 2024

By nikt nie miał wątpliwości jak pomóc matce karmiącej

2016-10-09 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-08 11:25:30) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Naturalny pokarm matki to najlepsze, co może dostać niemowlę. Jak przekonywać kobiety do karmienia mówi Joanna Szyamnkiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

— Przed nami I Konferencja Laktacyjna w szpitalu miejskim. To duże wyróżnienie, że taka konferencja ma miejsce w Olsztynie?
— To nie tylko wyróżnienie dla Olsztyna, ale i dla naszego szpitala. I Konferencja Laktacyjna organizowana w naszym szpitalu pod partronatem prezydenta maista nosi tytuł Ochrona, wspieranie i propagowanie karmienia piersią i jest adresowana do lekarzy położników, neonatologów, położnych i pielęgniarek, czyli do wszystkich specjalistów. którzy opiekują się matką i noworodkiem. Myślę, że zdecydowaliśmy się na bardzo ciekawą tematykę, jak również formę jej przekazu. Konferencja to nie tylko wykłady, ale również pokazy filmów połączone z dyskusją, warsztaty. Będziemy gościć znanych ekspertów, w tym psychologów, dietetyków czy gościa specjalnego — panią Agnieszkę Muszyńską, specjalistę w zakresie laktacji (CDL) ze Szpitala klinicznego im. Ks. Anny Mazowieckej w Warszawie.

— Konferencja idealnie podsumowuje prawie półtora roku działań związanych z realizacją projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego”, w którym laktacji poświęcono sporo miejsca.
— To prawda, wśród działań związanych z realizacją tego projektu znalazły się również takie, których celem było propagowanie laktacji. Pacjentki mogły korzystać nieodpłatnie z poradni laktacyjnej, ale o zasadach karmienia piersią dużo mówi się również podczas zajęć w szkole rodzenia. Ale i na co dzień nasz personel bardzo przykłada się do tego, by pomagać młodym mamom w przygotowaniu do właściwego karmienia. Położne uczą kobiety właściwie przystawiać do piersi, radzą, czego unikać w diecie. Mamy świadomość tego, jak ważne dla dziecka i matki jest naturalne karmienie, dlatego chcemy robić jeszcze więcej i stąd też od początku października mamy zatrudnionego na cały etat specjalistę laktacyjnego, który jest do dyspozycji pacjentek.

— A jednak nie zawsze laktacja wygląda jak na ilustracji w broszurach dla ciężarnych. Są sytuacje, kiedy dziecko nie ma siły ssać, albo matka odczuwa tak silny ból brodawek, że decyduje się na sztuczne mieszkanki.
— Dlatego tak ważne jest wsparcie młodej mamy. W zdecydowanej większości kobiety mogą liczyć na wsparcie panów w zakresie karmienia. Obserwuję, że mężczyźni zdecydowanie przekonują kobiety do naturalnego karmienia. Bardzo ważna jest postawa lekarzy, położnych, zarówno w szpitalu, jak i wtedy, gdy pacjentka już opuści szpital. Liczę, że nasza konferencja pomoże specjalistom w propagowaniu laktacji, do które zalet chyba nie trzeba nikogo przekonywać.

— Gdyby jednak miała pani przekonywać, to powiedziałaby, że...
— Powiedziałabym, że laktacja mleko mamy to nie tylko pokarm, ale również cudowny lek, zapewniający dziecku zdrowie. Dzieci karmione piersią rozwijają się lepiej, te, które urodziły się przed czasem szybciej doganiają swoich rówieśników. Ale karmienie piersią jest również elementem budującym niezwykłą więź między matką a dzieckiem. Do tego mamy karmiące piersią, szybciej wracają do formy. Karmienie ma również wymiar ekonomiczny, to naturalne, najzdrowsze jest bezpłatne, co oznacza dla rodziny duże oszczędności w porównaniu z gotowymi mieszankami. Aby te argumenty dotarły do kobiet, muszą je znać i rozumieć położne, lekarze, pielęgniarki, które się tą kobietą opiekują.

Wejdź na stronę internetową projektu projekt.szpital.olsztyn.pl
i pobierz formularz rejestracyjny oraz sprawdź terminy przyjęć i telefony kontaktowe!




Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB