Piątek, 20 września 2024

Uspokoić niepokój mamy, pomóc dziecku w potrzebie

2016-11-06 12:00:00 (ost. akt: 2016-11-08 11:41:53) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Fotolia.com

Podziel się:

Program „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” realizowany przez Miejski Szpital Zespolony w Olszynie dobiega końca. Po raz pierwszy ciężarne i niemowlęta z regionu zostały otoczone tak wszechstronną opieką medyczną.

Dzięki środkom z funduszy norweskich z bezpłatnych badań, niewymagających skierowania, skorzystały kobiety ciężarne i dzieci do pierwszego roku życia z powiatów: bartoszyckiego, ętrzyńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego, szczecińskiego, idzickiego oraz olsztyńskiego. U tych najmniejszych pacjentów wykonano łącznie 5400 badań.

Szczególnie dużą popularnością cieszyły się te badania, na które na co dzień trudno się dostać, jak USG przezciemieniowe czy jamy brzusznej.
— Badanie usg przezciemieniowe są szczególnie ważne, jeśli mamy miały w trakcie ciąży problemy z cukrzycą czy toksoplazmozą. Na tysiąc noworodków około stu pięćdziesięciu kwalifikuje się do obserwacji neurologicznej. Rodziców powinno zaniepokoić nadmierne napięcie mięśni nóg i rąk, które zaczyna być zauważalne dopiero u trzymiesięcznego dziecka. Może to być również szybko zwiększający się obwód główki — mówi Zofia Karzel, specjalista radiolog. — Drugim badaniem, które warto wykonać jest ultrasonografia jamy brzusznej. Pozwala ona określić stan narządów wewnętrznych, m.in. nerek, wątroby, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego, a także chrzęstnych części stawów. Podczas tego badania możemy wykryć poszerzenie nefrologiczne, np. układów kielichowo-miedniczkowych, co może oznaczać problemy z nerkami. W takiej sytuacji lekarz specjalista zaleca pogłębioną diagnostykę, np. cystouretrografię mikcyjną.

Rodzice, którzy skorzystali z badań, nie mogą się nachwalić programu.
— To było coś wyjątkowego, bo zazwyczaj na taką pomoc mogą liczyć dzieci, u których już stwierdzono problemy, więc zdarza się, że ktoś, kto nie ma dobrego lekarza pierwszego kontaktu, nie dostanie takiej pomocy. A tu wystarczyła chęć rodzica do sprawdzenia, czy z jego dzieckiem jest wszystko w porządku — mówi pani Beata, która skorzystała z programu badań. — Jestem wdzięczna, że miałam taką możliwość. Szkoda tylko, że nie mają jej wszyscy.

78 000 badań laboratoryjnych
3 000 USG płodu 1 500 USG stawów biodrowych małych dzieci
1 286 badań echokardiograficznych serca dzieci
1 300 USG główki i brzucha dzieci
1 500 konsultacji laktacyjnych
660 uczestników szkoły rodzenia
z badań skorzystało prawie 6 000 kobiet ciężarnych i 3000 dzieci do 1. roku życia


Wejdź na stronę internetową projektu projekt.szpital.olsztyn.pl
i pobierz formularz rejestracyjny oraz sprawdź terminy przyjęć i telefony kontaktowe!



Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB