Piątek, 22 listopada 2024

Przegląd tygodnia i najważniejsze wydarzenia

2016-11-18 19:42:16 (ost. akt: 2016-11-18 19:50:16)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyn

Podziel się:

To był tydzień! Mieszkańcy Zatorza dostali nowe miejsce spotkań, a na kierowców czekały mniej optymistyczne wiadomości. Powiększy się strefa parkowania.

Nowe miejsce spotkań


Określenie potrzeb, szacowanie kosztów, wniosek i w końcu upragniona realizacja. Kolejna przestrzeń miejska zagospodarowana dzięki  funduszom z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.
Zatorze, to właśnie na tym osiedlu powstał kompleks rekreacyjny sfinansowany z budżetu partycypacyjnego. 
Jest on odpowiedzią na zapotrzebowanie na przyjazne miejsce spotkań sąsiedzkich.
— Rokrocznie zachęcamy naszych mieszkańców do współdecydowania o celach na jakie powinny zostać wydane pieniądze z budżetu miasta — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Nowy obiekt usytuowany jest na terenie Szkoły Podstawowej nr 13, przy ul. Puszkina. Do dyspozycji mieszkańców oddana została altana z miejscem na grilla, scena w formie podestu oraz miejsca do siedzenia. Właścicielom jednośladów postawiono stojaki rowerowe.
— W planach mamy pikniki, pokazy filmów czy też organizację festiwalu talentów z Zatorza — tłumaczą wnioskodawcy.
Przekazanie obiektu zakończyło I etap inwestycji. Koszt jego realizacji to ok. 88 tys. zł. W najbliższej przyszłości przestrzeń przy ul. Puszkina wzbogaci się m.in. o kino plenerowe oraz stół do tenisa stołowego. Zagospodarowana zostanie również zieleń.

20-lecie Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej


20 listopada w urzędzie wojewódzkim w Olsztynie odbędą się obchody 20-lecia Akcji Katolickiej Archidiecezji Warmińskiej. Zainauguruje je msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie.
O godz. 12.30 odbędzie się część oficjalna w urzędzie wojewódzkim. W programie m.in. widowisko w wykonaniu wychowanków Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach i wykład o początkach Akcji Katolickiej ks. kan. dr Michała Tunkiewicza.

550 lat polskiej Warmii



W tym roku przypada 550 rocznica przyłączenia Warmii do Polski. Jubileusz był okazją do przypomnienia dziedzictwa kulturowego. 2016 rok był okazją do uroczystości, w czasie których mówiono o jej historii i mieszkańcach. Tutaj mieszkał Mikołaj Kopernik, Ignacy Krasicki, Feliks Nowowiejski, Erich Mendelsohn, Marcin Kromer czy Seweryn Pieniężny.

Stypendyści u wojewody


15 listopada Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski wręczył dyplomy stypendystom Prezesa Rady Ministrów w roku szkolnym 2016/2017. Otrzymało je 160 uczniów z całego województwa.
Pięcioro uczniów uczestniczyło w ogólnopolskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej, gdzie sukcesów życzyła im premier Beata Szydło. Młodzież, którą doceniono, do 30 kwietnia przyszłego roku będzie otrzymywała stypendium w wysokości 258 złotych. Wojewódzka średnia ocen wszystkich stypendystów wyniosła 5,40.

Woda w worku


Olsztyńskie wodociągi w czasie awarii pomagały mieszkańcom w tradycyjny sposób — podstawiały beczkowóz. Teraz w ich miejsce pojawiły się transporty wody w plastikowych workach. Hermetycznie zapakowana woda ma przedłużony termin przydatności do spożycia.

Rośnie płatna strefa


Obecnie strefą parkowania objęte jest ścisłe centrum Olsztyna, ale również m.in. ul. Kościńskiego, Głowackiego czy Na Skarpie. Teraz drogowcy mają plan, by dołączyła do niej ulica Kołobrzeska, a właściwie część od skrzyżowania z ulicą Głowackiego do skrzyżowania z ulicą Westerplatte.

Olsztyn w czołówce


Ogłoszono wyniki Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Jury nagrodziło samorządy, które są liderami w rozwoju społeczno-gospodarczym. W tegorocznym zestawieniu Olsztyn zajął drugie miejsce, a wyprzedziły nas Gliwice. Tuż za nami znalazła się m.in. Warszawa, Poznań czy Szczecin.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB