Piątek, 22 listopada 2024

Przegląd tygodnia

2016-11-25 18:52:24 (ost. akt: 2016-11-25 18:58:06)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podziel się:

Zniszczony autobus i najnowszy budżet Olsztyna. Tym żył w mijającym tygodniu Olsztyn. Oto nasz przegląd tygodnia.

sobota, 19.11


Głupie zabawy słono kosztują. Przekonało się o tym dwóch gimnazjalistów, którzy przed sądem rodzinnym odpowiedzą za zniszczenie mienia. Młodzi gniewni ok. godz. 19.30 podróżowali autobusem po ul. Sielskiej. Ale kurs sielski nie był. Jeden z nastolatków bawił się młotkiem bezpieczeństwa. Drugi, próbował go odłożyć, ale zamiast tego wybił górną szybę w autobusie. Wartość strat wstępnie oszacowana została na kwotę 500 złotych.

niedziela, 20.11


Quo Vadis? Na to pytanie Piotr Sułkowski i jego orkiestra odpowiedzieli „do Warszawy, do Filharmonii Narodowej”. Odbył się tam nadzwyczajny koncert — oratorium „Quo Vadis” Nowowiejskiego.
Z Orkiestrą Symfoniczna Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie pod batutą Maestro Piotra Sułkowskiego wystąpili wspaniali soliści Aleksandra Kurzak (sopran), Artur Ruciński (baryton), Rafał Siwek (bas), Sebastian Szumski (baryton), a także Górecki Chamber Choir. Słuchacze, a mamy relację z pierwszej ręki, wychodzi z ciarkami na plecach.

poniedziałek, 21.11


Nauka przez zabawę — te sformułowanie znają chyba wszyscy, ale też wiele osób wie, że często tylko slogan. A jednak zdarzają się sytuację, kiedy udaje się to połączyć. Tak było od poniedziałku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, podczas wyjątkowych zajęć „W zaciszu matematyki”. Ich uczestnikami byli uczniowie z dysfunkcją słuchu.

wtorek, 22.11


Jego ogłoszenie zawsze budzi emocje. Nie inaczej było we wtorek, gdy władze miasta ujawniły, na co i ile pieniędzy wydamy jako Olsztyn.
— Przyszłoroczny budżet jest z pewnością budżetem proinwestycyjnym — mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Aż 24 proc. funduszy stanowią wydatki majątkowe.
Wzrost kosztów wiąże się z licznymi projektami inwestycyjnymi realizowanymi przez miasto: na ul. Towarowej, Pstrowskiego, Pieniężnego, z przystosowaniem jej do transportu publicznego oraz budową mostu nad Łyną, a także rozbudowę transportu szynowego z Pieczewa. Poza inwestycjami drogowymi trwają przygotowania do przebudowy Parku Jakubowo oraz do modernizacji hali Urania.
Znaczna część budżetu, bo aż 380 mln zł zostanie przeznaczona na edukację.

środa, 23.11


Radny Robert Szewczyk może być z siebie zadowolony i jest, bo na swoim profilu facebookowym napisał: „Taka drobna sprawa ale mam z tego dużą satysfakcję. Od 2017 r. nie będzie w Olsztynie pobierana opłata targowa. Miasto nie straci na tej zmianie, zyskają drobni sprzedawcy i ich klienci”. Interpelację radnego poparł nie tylko prezydent, ale i radni.

czwartek, 24.11


Obchodzimy rok Feliksa Nowowiejskiego. Dlatego tegoroczna edycja nagrody jego imienia miała szczególny wydźwięk. Koncert, na którym ogłoszono laureatkę, otworzył jeden z najsławniejszych utworów kompozytora „O, Warmio, moja miła” w wykonaniu zespołu wokalnego Lira. Odbiór statuetki poprzedził „Victimae paschali laudes" op. 9 nr 7, na organy zagrany przez pedagogów olsztyńskiej szkoły muzycznej Andrzeja Bukowskiego i Jarosława Ciecierskiego.
Po wybrzmieniu ostatnich akordów na scenę wkroczył przewodniczący kapituły prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — Po wnikliwym przeanalizowaniu kandydatur zdecydowaliśmy przyznać nagrodę dr Ewie Alchimowicz-Wójcik — ogłosił.
Laureatka jest wokalistką, pedagogiem śpiewu solowego w Państwowej Szkole Muzycznej w Olsztynie, solistką scen kameralnych, symfonicznych, operowych i operetkowych.
— Jestem bardzo wdzięczna, że zostałam uhonorowana tą nagrodą — mówiła wzruszona. — Rok Feliksa Nowowiejskiego zbiegł się z 10-leciem mojej pracy nad jego lirykami. Te utwory sprawiają mi wiele radości.

piątek, 25.11


Różowa oznacza poparcie dla profilaktyki raka piersi, biała sprzeciw wobec przemocy wobec kobiet. I właśnie w piątek przypinano te w kolorze białym. Taką akcję zorganizowano między innymi w starostwie. Warto przy okazji przypomnieć, że na terenie powiatu olsztyńskiego, w ramach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, działa Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej. Jego punkty w Dobrym Mieście, Biskupcu i Olsztynku są gotowe zapewnić schronienie osobom dotkniętym przemocą. Podopiecznych otaczają opieką psycholog i prawnik. Od stycznia 2016 roku skorzystało z tej pomocy 10 osób, w tym czworo dorosłych i sześcioro dzieci.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB