Poniedziałek, 25 czerwca 2018

Nie możesz znaleźć pracy? Otwórz własną firmę

2016-11-29 17:31:02 (ost. akt: 2016-11-29 17:43:14)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Podziel się:

Od miesięcy jesteś osobą bezrobotną? Bezskutecznie poszukujesz zatrudnienia, wysyłając wiele CV? Pomyśl o założeniu własnej firmy - tym bardziej, że masz szansę na uzyskanie finansowego wsparcia. Dowiedz się więcej o dotacjach z urzędu pracy i złóż wniosek.

Dotacje z urzędu pracy przyznawane są na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.) oraz Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 23 kwietnia 2012 r. w sprawie dokonywania z Funduszu Pracy refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2012 r. poz. 457 ze zm.).

Dotacja z urzędu pracy — bezzwrotne dofinansowanie


Dotacja na założenie firmy ma charakter bezzwrotnego dofinansowania. Oznacza to, że osoba otrzymująca świadczenie nie musi zwracać środków. Trzeba jednak spełnić kilka warunków, wśród których najważniejszy to konieczność prowadzenia działalności co najmniej przez 12 miesięcy. Ponadto istotne znaczenie ma poprawne rozliczenie dotacji, co polega na weryfikacji zgodności planowanych wydatków z przedstawionymi fakturami kosztowymi. Warto także mieć świadomość, że w okresie 12 miesięcy prowadzenia działalności nie można podjąć innego zatrudnienia.

Jeżeli przedsiębiorca nie dopełni wyżej wymienionych warunków, wówczas zmuszony jest do zwrotu uzyskanej kwoty - wraz z należnymi odsetkami.

Warunki, na podstawie których przyznawana jest dotacja


Dotacja przeznaczona jest dla osób, które zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą. Warto jednak mieć świadomość, że grupa adresatów dofinansowania jest bardziej sprecyzowana. Do najważniejszych warunków zaliczyć trzeba m.in.:
• posiadanie statusu osoby bezrobotnej zarejestrowanej w urzędzie pracy,
nie skorzystanie z innych form pomocy de minimis w latach poprzednich,
nie odmówienie stażu / zatrudnienia proponowanego przez urząd pracy w latach poprzednich,
• brak karalności w okresie 2 lat przed ubieganiem się o dotację.

Obowiązki wynikające z umowy o dotację


Osoba zamierzająca rozpocząć działalność gospodarczą i pozyskująca pieniądze z dotacji, powinna spełnić warunki zapisane w umowie. Do najważniejszych zaliczyć można m.in.:
• rejestrację przedsiębiorstwa zgodnie z informacjami podanymi we wniosku,
wykorzystanie otrzymanych środków zgodnie ze specyfikacją określoną w umowie,
• wydatkowanie środków w okresie wskazanym w umowie,
• udokumentowanie i rozliczenie wydatkowania otrzymanego finansowania w odpowiednim czasie.

Masz pomysł na firmę? Możesz otrzymać nawet 24 tys. złotych!


Jeśli masz pomysł na firmę (nie musi to być żaden niszowy projekt), możesz ubiegać się o dotację. Maksymalna kwota, o jaką możesz wnioskować to nawet 24 tysięcy złotych. Dowiedz się o aktualnych naborach i wypełnij wniosek. W ten sposób masz szansę uzyskać bezzwrotne dofinansowanie — to się naprawdę opłaca.
Mat. nadesłane

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. bejb #2137338 | 83.9.*.* 17 gru 2016 16:04

    Tu są lepsze dotacje, bo nie trzeba poręczycieli: http://proecoone.com/projekty-ue/3-kroki -olsztyn

    ! - + odpowiedz na ten komentarz