Niedziela, 24 czerwca 2018

Misie dla Rysia, czyli dary od serca dla serca

2016-12-19 15:11:35 (ost. akt: 2016-12-19 15:18:28)

Autor zdjęcia: archiwum

Podziel się:

Przekaż Misia dla Rysia — pod takim hasłem odbywa się od kilku lat w Biskupcu akcja charytatywna mająca na celu zgromadzenie darów dla dzieci. Co roku przygotowuje się około 200 paczek, które są rozdawane na zabawie karnawałowej w styczniu następnego roku.

— To było osiem lat temu. W gronie przyjaciół i znajomych zastanawialiśmy się, co kupić naszym dzieciom pod choinkę. W pewnej chwili ktoś podzielił się refleksją, że są w Biskupcu rodzice, których nie stać na prezent dla dziecka. I padło hasło: „zorganizujmy zbiórkę darów!” — wspomina Andrzej Staszak, instruktor z biskupieckiego Centrum Kultury, Turystyki i Sportu.

Główną bazą dowodzenia stał się biskupiecki dom kultury, przy współpracy z Cartitasem i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Do pracy zgłosili się młodzi wolontariusze. Zebrane dary w postaci zabawek, słodyczy, gier czy książek umieszczono w paczkach, które prywatnymi samochodami rozwożono przed świętami po domach. Już w pierwszym roku akcji organizatorzy doszli do wniosku, że ten sposób jest zbyt pracochłonny, a dzieci nie mają tej radości, jaka daje rozdanie paczek podczas zabawy choinkowej ze świętym Mikołajem. W następnym roku paczki rozdano w ten właśnie sposób. Z każdym rokiem ich liczba wzrastała, ostatnio do około dwustu.
Tegoroczną zbiórkę darów pod hasłem „Przekaż Misia dla Rysia” (po się fajnie rymuje, tłumaczą organizatorzy), pod patronatem burmistrza Biskupca, rozpoczęto w listopadzie, a zakończy się ona 19 grudnia. Na razie dary są gromadzone w biskupieckim domu kultury. Pakuje się je najpierw w folię, segregując pod kątem rodzaju.
— Niech pan zobaczy, ile tego jest, z Biskupca i gminy, podarowanych zarówno przez dorosłych jak i dzieci! — pokazuje worki foliowe pełne darów Zbigniew Szal, p.o. dyrektora Centrum Kultury, Sportu i Turystyki. — Najwięcej jest pluszaków, lalek, ale sporo też książek, gier planszowych, zabawki telefony. Jeśli coś jest zbyt mocno podniszczone, chociaż to rzadkie przypadki, ponieważ zapowiadając zbiórkę prosimy, aby dary były w dobrym stanie), do paczki nie trafi.

Po zakończeniu zbiórki, która została rozpropagowana za pomocą afiszy i przez Internet (stąd zbiórka jest również prowadzona w Olsztynie, np. w sklepach) do akcji wkroczą wolontariusze, którzy postarają się podzielić dary sprawiedliwie, stosownie do wieku obdarowywanych. Zabawa choinkowa ze świętym Mikołajem (w tym charakterze wystąpi jeden z pracowników domu kultury) i muzyka dla dzieci, odbędzie się w styczniu 2017 roku w Biskupieckim Domu Kultury.
Kiedy wychodzimy na zewnątrz, z samochodu wysiada z rodzicami 7-letnia Ewa z Biskupca. Worek, jaki przyniosła, jest ponad jej siły.
— Oddaję swojego misia, lalkę, samochodziki brata na baterie, dokupiliśmy też wafelki i cukierki. Ja już z tych zabawek wyrosłam, niech cieszą się nimi inni, młodsi – dodaje. — A co sama chciałabym znaleźć pod choinkę? Najlepiej zestaw do nauki angielskiego.Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB