Każdemu pracodawcy zależy na tym, by jego zespół był jak najbardziej efektywny i zaangażowany w pracę. Nie wystarczy tylko dobrać odpowiednich pracowników. Aby chcieli pozostać w firmie jak najdłużej, trzeba też zadbać o to, by w firmie czuli się odpowiednio docenieni. Zmotywuj zespół, a to się opłaci.
Jak zmotywować zespół? Przede wszystkim dbaj o to, by osiągnięcia i pozytywne zachowania pracowników były dostrzegane i doceniane. Chwal ich słownie, pisemnie i za pomocą nagród. Te na pozór drobne gesty sprawią, że poczują się oni docenieni i zmotywowani do osiągania jeszcze lepszych wyników w pracy. Pamiętaj, aby nie nagradzać tylko tych najlepszych pracowników, ale wszystkich. Motywowanie przeciętnych osób wpływa lepiej na ich efektywność, niż motywowanie tych najbardziej wydajnych. Z drugiej strony – jeśli pracownicy poczują, że mimo swoich prób i starań nie są odpowiednio doceniani, ich zapał do codziennych służbowych zajęć nigdy nie będzie na odpowiednim poziomie.
Pomoc ekspertów
Jeśli nie chcesz ryzykować i wprowadzać samodzielnie przygotowanego planu motywacyjnego, możesz zaufać ekspertom z Sodexo, którzy zrobią to za ciebie. Rozwiązania wypracowane przez lata pozwalają na zadowolenie wszystkich twoich pracowników dzięki jednej wygodnej platformie online Sodexo Select. Pozwala ona na samodzielny wybór przez pracownika produktów i rabatów, z których chce skorzystać, a wśród dostępnych możliwości znajdują się produkty Sodexo i marek partnerskich, w tym m.in. kupony i karty do Douglasa, W.Kruk, Vistuli, Empiku czy bony wartościowe. W dodatku dostęp do platformy możliwy jest online z każdego miejsca na świecie o dowolnej porze, 7 dni w tygodniu.
A jakie efekty?
Prawie 60% zaangażowanych pracowników przekracza oczekiwania pracodawcy w zakresie wyników – wskazuje badanie przeprowadzone przez Watson Wyatt. Z kolei według raportu organizacji Corporate Leadership Council firmy o wysokim poziomie zaangażowania pracowników potencjalnie mogą zmniejszyć rotację pracowników o 87% i zwiększyć ich wydajność o 20%.
Okazuje się, że poziom zaangażowania pracowników może też wypływać na liczbę ich absencji z powodu choroby. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Gallupa wynika, że bardziej zaangażowani pracownicy przebywają średnio 2,7 dnia na zwolnieniu lekarskim w ciągu roku, natomiast pracownicy niezaangażowani korzystają ze zwolnienia lekarskiego przeciętnie przez 6,2 dnia rocznie.
Te wyniki brzmią naprawdę satysfakcjonująco i są kolejnym argumentem za wdrożeniem w firmie odpowiedniego programu motywacyjnego, który pomoże zwiększyć efektywność pracowników.
mat. nadesłane
mat. nadesłane
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez