Sobota, 23 listopada 2024

6 stycznia chcemy spędzać razem z innymi

2017-01-06 17:00:00 (ost. akt: 2017-01-06 21:25:22)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podziel się:

Tradycja organizowania Orszaków Trzech Króli staje się fenomenem. Dziś możemy uczestniczyć w radosnym przeżywaniu najstarszego święta, jakim jest uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana Świętem Trzech Króli.

Arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński


— To wspólne święto dające możliwość wniknięcia w treść tego, co się dzieje i doświadczania istoty Objawienia Pańskiego. To inicjatywa oddolną, narodziła się w środowisku szkół. Niesie w sobie mocne pragnienie włączania się w to święto jak najszerszej społeczności. Jak widać, to się udaje, bo przybywa osób, które biorą w nim udział. Poczynając od dzieci, dla których to ogromne przeżycie, ale jednocześnie frajda, a kończąc na dorosłych. Nie tylko rodziców, ale i osoby starsze. Ci ostatni wiedzą, że 6 stycznia dzieje się coś naprawdę podniosłego i dającego możliwość włączenia się w święto wszystkim. To możliwość radosnego, wspólne przeżywania i doświadczania.

Ks. Michał Tunkiewicz, prezes Forum Prorodzinnnego


— Orszakowa tradycja, zakorzeniona w najstarszym chrześcijańskim święcie, zyskuje coraz więcej sympatyków. W 2014 roku takie orszaki zorganizowano już w 177 polskich miejscowościach i wzięło w nich udział ponad 700 tysięcy osób. W 2016 roku miejscowości, w których odbędą się orszaki będzie dwa razy więcej. To największe jasełka na świecie. Staramy się odrodzić tradycję jasełkową, ale bez wprowadzania sztucznych, współczesnych rekwizytów. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że aktorami nie są profesjonaliści, a amatorzy, którzy w spontaniczny sposób opowiadają historię związaną z narodzinami Boga. Próbujemy integrować różnego rodzaju kultury, religie. Pomimo różnic apelujemy o jedność. Orszak łączy ludzi w działaniu, przygotowywaniu inscenizacji, w szyciu strojów. Orszak przygotowują ludzie, których nikt do tego nie zmusza. W przygotowanie orszaku włączają się różne organizacje i instytucje, szkołami. Jest on też okazją do integracji wielu lokalnych środowisk, nie tylko katolickich. Wspierają go lokalne media, sponsorzy, osoby prywatne. Organizatorzy dbają o to, by Orszak integrował różne grupy mieszkańców i był ponad podziałami. Nie reprezentuje żadnej organizacji politycznej. Jesteśmy otwarci na wszystkich. To dzień wolny, wszystkie galerie handlowe są zamknięte, więc możemy wspólnie rodzinnie świętować.

Krzysztof Otoliński, dyrektor wydziału promocji Urzędu Miasta w Olsztynie


— Orszak odbywa się już po raz czwarty, a Miasto Olsztyn włącza się co roku do tego przedsięwzięcia widząc, jak to wydarzenie buduje wspólnotę mieszkańców, jak łączy pokolenia — od najmłodszych po najstarszych. Dostarcza radości. Co roku miasto wspiera to wydarzenie nie tylko logistycznie, technicznie, ale też finansowo. Wspólne świętowanie daje okazję nie tylko do budowania więzi społecznych. Jednoczy mieszkańców. Z pewnością wpisuje się również w kalendarz miejskich wydarzeń. To ważne wydarzenie duchowe, wielopokoleniowe i warto tę tradycję pielęgnować.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB