środa, 19 czerwca 2019

Jak kierowca powinien jeździć zimą

2017-01-09 20:14:16 (ost. akt: 2017-01-09 20:20:43)

Podziel się:

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kierowco, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i pasażerów! To zapewnią zimowe opony, regularne badania auta w stacji diagnostycznej oraz rozwaga na drodze. O obowiązkach każdego kierującego mówi Kamil Mańkowski, instruktor Centrum Nauka Jazdy.

— Jest zima, wyjeżdżamy na drogę i… wpadamy w poślizg. Jak się przed tym ustrzec?


- Sposób w jaki powinniśmy jeździć  samochodem zimą czy latem nie różni się aż tak mocno. Po prostu, żeby jeździć samochodem w warunkach zimowych w sposób bezpieczny dla siebie i innych uczestników korzystających z drogi, należy zachowywać zdwojoną ostrożność, dostosować prędkość do aktualnych warunków pogodowych, zwiększyć odległość od poprzedzającego pojazdu.
I pamiętać, by szczególnie zimą, w trakcie jazdy stosować bezgranicznie zasadę ograniczonego zaufania. Wiele sytuacji można przewidzieć, należy być jednak skupionym za kierownicą.

— Dlatego też trzeba zmieniać opony z letnich na zimowe?


- Oczywiście opona zimowa na zimę, a letnia na lato. Nie jest to zabieg marketingowy. Zarówno bieżnik, jak i mieszanka z której zbudowana jest opona na dany sezon, różnią się od siebie. Opona zimowa wyprodukowana jest z mieszanki, która zachowuje swoją elastyczność w niskich temperaturach, a bieżnik jest głęboko ponacinany i zawiera kilkakrotnie więcej lamelek niż opona letnia, co przekłada się na lepszą przyczepność. Zaleca się stosować opony zimowe, kiedy temperatura spada już poniżej 7 stopni Celsjusza.

— Na co jeszcze powinien zwrócić uwagę kierowca?


- Na hamulce. Szczególnie przed zimą powinniśmy skontrolować ich stan na stacji diagnostycznej. Po co? Po to, żeby sprawdzić czy nasze koła hamują równo. Na suchej nawierzchni możemy tego nie odczuć. Natomiast na jezdni oblodzonej koło, które hamuje mocniej, może nas doprowadzić do sytuacji, w której staniemy w poprzek jezdni. Tylko, co nam z dobrych hamulców, jeśli nie będziemy mieli sprawnych elementów zawieszenia, w tym amortyzatorów. Sprawne amortyzatory są kluczowe, gdyż ich zadaniem jest dociskanie koła do podłoża, a to wiąże się z przyczepnością. Sprawność tego układu powinniśmy sprawdzić również w serwisie, który dysponuje specjalistycznymi urządzeniami pomiarowymi. Wszystkich, którzy chcieliby przekonać się jak zachowuje się auto w warunkach poślizgu oraz poznać techniki radzenia sobie w takich sytuacjach, zachęcam do skorzystania ze szkolenia organizowanego przez specjalne ośrodki doskonalenia techniki jazdy.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB