Są wyróżnikiem olsztyńskiego Starego Miasta. Zdobiące olsztyńskie budynki sgraffita trafiły na zakładki do książek.
To już kolejna edycja wyjątkowych zakładek. Niemal rok temu, przy okazji 550. rocznicy przyłączenia Warmii do Polski pojawiły się na nich wybitne postacie związane z naszym miastem i regionem. Poza wizerunkiem, wydrukowane zostały biogramy m.in. Mikołaja Kopernika, Ignacego Krasickiego, Ericha Mendelsohna i Feliksa Nowowiejskiego. Tym razem pojawi się na nich słynne sgraffito.
— Jest jedną z technik dekoracyjnych malarstwa ściennego — wyjaśnia Leszek Wawrykiewicz z Wydziału Kultury i Ochrony Zabytków Urzędu Miasta Olsztyna. — Polega na pokryciu muru kilkoma warstwami barwnego tynku i częściowym zeskrobywaniu, wycinaniu wilgotnych warstw górnych za pomocą ostrych narzędzi. W ten sposób w wydrapanych partiach odsłania się kolor warstwy dolnej i powstaje dwu- lub kilkubarwna kompozycja.
Projekt wystroju olsztyńskiego Starego Miasta powstał w 1963 r. Opracował go zespół artystów plastyków, skupionych wokół Przedsiębiorstwa Państwowego Pracownie Sztuk Plastycznych. Znaleźli się w nim Hieronim Skurpski, Bolesław Wolski, Henryk Oszczakiewicz, Jan Ilkiewicz, Czesław Machnicki, Julian Dadlez oraz Maria i Ryszard Wachowscy.
Sgraffita na elewacjach kamieniczek wokół rynku powstały w latach 60. XX wieku. Największa ich część w latach 1964-1966. Później realizowano pojedyncze projekty. Część ulicy Prostej udekorowano już w latach 70. i 80. XX wieku.
Pierwsza część zakładek z dekoracjami sgraffitowymi zapowiadają kolejny tom Olsztyńskiego Rocznika Konserwatorskiego, który zostanie wydany w tym roku. W całości będzie poświęcony zagadnieniom powojennej odbudowy olsztyńskiego Starego Miasta oraz dekoracjom architektonicznym z 60. i 70. lat XX wieku.
Wyjątkowy komplet (dziewięć zakładek, wraz z opisem i mapą, na której wskazane są lokalizacje) będzie można zdobyć m.in. w miejskich bibliotekach oraz w Informacji Turystycznej.
mat. prasowe UM Olsztyn
mat. prasowe UM Olsztyn
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez