Niedziela, 17 stycznia 2021

Stop smog!

2017-02-08 11:17:54 (ost. akt: 2017-02-08 11:27:27)

Podziel się:

Smog. Najmodniejsze słowo tej zimy. Odmieniane przez przypadki i stopniowane w zależności od natężenia i jakości zanieczyszczenia powietrza.

- OTWÓRZ
W numerze: Dziś widok biegacza w maseczce wcale nie przywodzi na myśl zdjęcia zrobionego w Tokio czy choćby w Krakowie. To coraz częściej jest mieszkaniec Warmii i Mazur, twój czy mój sąsiad. I moglibyśmy przejść nad tym do porządku dziennego, uznać, że stało się, że kolor zielony na płucach Polski staje się brunatny, a nawet przechodzi w czerń. A my musimy potraktować maseczkę jak czapkę, rękawiczki, kolejne akcesorium do kupienia w sieciówce. Tylko czy na pewno tego chcemy? Czy na pewno chcemy uznać to za zmieniającą się rzeczywistość, znak czasów, etap rozwoju cywilizacji? My na pewno nie chcemy. Nie chcemy pocieszać się tym, że w Krakowie, Katowicach czy choćby Warszawie mają gorzej. My chcemy mieć lepiej! Chcemy mieć zielone płuca Polski!

Chcemy oddychać pełną piersią, zapraszać przyjaciół i znajomych na tlenoterapię do naszych lasów, a nie komór tlenowych. Czytasz to i myślisz, że ty też tego chcesz? Super! To już jesteś z nami. Zrobiliśmy pierwszy krok w drodze do sukcesu. Wiemy, czego chcemy. A teraz czas na krok drugi: musimy się przyłożyć, żeby ten sukces osiągnąć. Jak? Zaczynając od siebie. Zaczynając od przeczytania tej gazety, która powstała jako produkt wielkiej koalicji antysmogowej, do której należą wybitni specjaliści ze swoich dziedzin i my (ty i my), zwykli mieszkańcy Olsztyna, którym zależy na zdrowiu własnym i dzieci, na pięknym otoczeniu, na przyszłości. Dziękuję ci, że jesteś z nami, bo bez ciebie to się nie uda. Życzę ci użytecznej lektury, która skłoni cię do myślenia, która utwierdzi cię w przekonaniu, jak wiele każdego dnia zależy od ciebie. Pomóż nam zawalczyć o zielony Olsztyn. Smog stop! Zieleń go!
Anna Szapiel-Danylczuk
redaktor naczelna

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB