Piątek, 3 kwietnia 2020

Polak - Węgier — dwa bratanki. Koncert na zamku

2017-02-28 13:08:03 (ost. akt: 2017-02-28 13:20:51)

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Podziel się:

To olsztyński akcent obchodów Roku Kultury Węgierskiej. W piątek, 3 marca na olsztyńskim zamku usłyszymy interpretacje dzieł Gregoroviusa w wykonaniu Ireny Telesz-Burczyk oraz recital skrzypcowy Michała Marcola.

3 marca na Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie będzie można wysłuchać utworów Ferdinanda Gregoroviusa upamiętniających Węgrów i Polaków walczących podczas Wiosny Ludów. Ich tłumaczenia podjęli się m.in. znakomici pisarze: István Kovács oraz Erwin Kruk. Wydarzenie odbędzie się w ramach Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017.

Gregorovius, pochodzący z Nidzicy autor był niemieckim historykiem specjalizującym się w średniowieczu. W zbiorze, który zostanie zaprezentowany na olsztyńskim Zamku, znalazło się 16 wierszy poświęconych uczestnikom powstań narodowych podczas europejskiej Wiosny Ludów. Wśród nich są takie dzieła jak: „Przemarsz Polaków 1832”, „Ku ziemi obiecanej”, „Pieśń Węgrów po złożeniu broni pod Világos” czy „Zmartwychwstanie”. „Pieśni polskie i węgierskie Ferdinanda Gregoroviusa” po raz pierwszy ukazała się w 1849 roku. Wznowione wydanie zawiera pieśni w trzech językach: węgierskim, polskim i niemieckim. Książkę ilustrują ryciny z epoki, a jej uzupełnieniem jest płyta, na której można wysłuchać wszystkich utworów.

Pomysłodawcą projektu jest Andrzej Małyszko ze Stowarzyszenia Miłośników Rusi nad Łyną, a za koordynację odpowiadały Anna Westfeld oraz Izabela Narożniak. Przekładu wierszy z oryginału na węgierski dokonał prof. István Kovács, dyplomata, historyk, pisarz i poeta. Wiersze na język polski przetłumaczyli Erwin Kruk, mazurski pisarz, poeta i dziennikarz oraz dr Grzegorz Supady.

Promocja tych niezwykłych pieśni odbędzie się 3 marca o godz. 12:00 w Salach Kopernikowskich Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie. Konferencja rozpocznie się od recitalu skrzypcowego Michała Marcola. Następnie wystąpią przedstawiciele trzech narodów, które są bohaterami utworów, czyli István Kovács, wybitny badacz okresu, Gustaw Marek Brzezin – marszałek województwa warmińsko-mazurskiego oraz Wojciech Wrzecionkowski – konsul honorowy Republiki Federalnej Niemiec. Goście będą mogli wysłuchać utworów Gregoroviusa w interpretacji znakomitej aktorki Ireny Telesz oraz Marcina Kiszluka z zespołu Teatru im. Stefana Jaracza. W programie jest też wykład pt. „Ferdinand Gregorovius a Polska”, który wygłosi prof.dr.hab. Janusz Jasiński.
mat. prasowe

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB