Piątek, 27 kwietnia 2018

Bo warto wiedzieć, czy maluch rozwija się prawidłowo

2017-02-28 12:00:00 (ost. akt: 2017-03-13 14:01:46) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Gdy dziecko przychodzi na świat, obserwujemy z zachwytem każdą nową umiejętność, którą nabywa. Ale czasem zachwyt zastępuje niepewność, czy rozwój malucha przebiega prawidłowo. Wtedy warto skorzystać z porady specjalisty, zwłaszcza że można to zrobić bezpłatnie i bez skierowania.

Miejski Szpital Zespolony w Olsztynie kontynuuje program norweski. Rodzice dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia, mogą teraz poddać je konsultacjom neurologicznym. Warto skorzystać z tej możliwości, by mieć pewność, czy dziecko rozwija się prawidłowo.
— Zapraszamy wszystkich chętnych rodziców dzieci od pierwszych miesięcy życia do ukończenia pierwszego roku życia celem oceny neurologicznej dziecka i ewentualnego ukierunkowania dalszych działań profilaktyczno-leczniczych — mówi dr Bożenna Wenclaw, specjalista neurologii dziecięcej.

Konsultacje neurologiczne, podobnie jak wszystkie inne badania realizowane w ramach projektu „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” są bezpłatne i nie wymagają skierowania. Mogą z nich korzystać mieszkańcy subregionu olsztyńskiego, czyli powiatów: olsztyńskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, szczycieńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego i nidzickiego.
— Na konsultacje mogą zgłosić się z dziećmi wszyscy rodzice. Natomiast szczególnie zapraszamy niemowlęta z obciążeniami okresu ciążowego i okołoporodowego, z porodów przedwczesnych i po przebytych chorobach — dodaje doktor Wenclaw. — Ale co niezwykle ważne, zgłosić się może każdy, zarówno rodzic, który zauważa niepokojące sygnały u swojego dziecka, jak i rodzic, który nic niepokojącego nie widzi, ale chciałby zyskać pewność, że rozwój jego dziecka przebiega prawidłowo.

Za to zdecydowanie odradzamy rodzicom porównywania rozwoju swojego dziecka w odniesieniu do innych dzieci. Takie działanie może przysporzyć nam tylko stresów i zabrać nam to, co w macierzyństwie piękne, czyli wspólnie spędzany czas i śledzenie na bieżąco, jak z każdym dniem nasz maluch uczy się nowych rzeczy.
— W moim przypadku taką wyrocznią próbowała być teściowa, która cały czas porównywała mojego syna do wnuka jej znajomej i najgorsze było to, że nie mówiła tego z troską, czy z naszym Mikołajem jest wszystko ok, tylko tonem wręcz oskarżycielskim, że ja z nim nie pracuję, nie staram się i dlatego on rozwija się wolniej — opowiada pani Joanna, mama rocznego Mikołaja. — Latałam więc co chwilę do mojego pediatry i jeszcze do trzech innych i wszyscy mówili, że Mikołaj wspaniale się rozwija. Dopiero wtedy przestałam się przejmować słowami mojej teściowej.

Teraz każda z mam ma możliwość rozwiania swoich wątpliwości co do rozwoju dziecka podczas wizyty u specjalisty. Co ważne, do takiej wizyty nie musimy w żaden sposób przygotowywać dziecka.
— Podczas oceny dziecka specjalista opiera się na informacjach uzyskanych od rodziców, analizie posiadanej dokumentacji medycznej i książeczki zdrowia dziecka oraz na badaniu neurologicznym. Podczas konsultacji oceniamy kontrolę postawy i lokomocji, koordynację wzrokowo-ruchową, rozwój mowy i kontaktów społecznych. Na tej podstawie oceniamy, jaki jest poziom rozwoju dziecka w stosunku do jego wieku kalendarzowego oraz czy występują, a jeśli tak, to jakie, nieprawidłowości neurologiczne u dziecka — tłumaczy dr Bożenna Wenclaw. — Opóźnienie rozwoju psychoruchowego, jak również stwierdzenie zaburzeń neurorozwojowych będzie wskazaniem do niezwłocznego podjęcia usprawniania i stymulacji zaburzonych czynności psychoruchowych.

Warunki udziału w bezpłatnych badaniach neurologicznych dzieci:


• badania są bezpłatne i nie wymagają skierowania
• mogą z nich korzystać mieszkańcy subregionu olsztyńskiego, a więc powiatów: olsztyńskiego, bartoszyckiego, kętrzyńskiego, szczycieńskiego, lidzbarskiego, mrągowskiego i nidzickiego
• badania wykonywane są u dzieci do 1. roku życia
• termin: od 15 lutego do 28 kwietnia 2017 r.
• miejsce wykonywania badań:
Gabinet lekarski
Olsztyn, ul. Kopernika 46 a, pokój 203 A
Rejestracja: od poniedziałku do piątku w godz. 16-20 pod numerem telefonu: 601 889 594


Co zabrać ze sobą:


• książeczkę zdrowia dziecka
• ewentualnie dodatkową dokumentację medyczną dziecka
• dokumentację medyczną matki z okresu ciąży
• jeśli prowadzisz notatki z rozwoju dziecka, to również warto je zabrać
Projekt „Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego” korzysta z dofinansowania w kwocie 7 004 443,70 zł pochodzącego z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Wkład własny, pochodzący ze środków budżetu miasta Olsztyna, wynosi 1 751 110,92 zł. Łączna kwota projektu to 8 755 554,62 zł. Celem projektu jest podniesienie jakości, dostępności oraz efektywności świadczonych usług medycznych oraz wzrost bezpieczeństwa i ochrona zdrowia matki i dziecka w czasie, przed i po jego urodzeniu w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie.


www.projekt.szpital.olsztyn.pl
Poprawa opieki perinatalnej gwarancją zdrowia społeczności subregionu olsztyńskiego Dofinansowane z funduszy Mechanizmu Finansowego EOG
i Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB